PDA

View Full Version : Αγορά ποδηλάτου



Angelos21
16-05-2012, 06:57 PM
Μάγκες θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο πόλης και διαθέτω μέχρι 250-300€.
Έχει κανείς κανά καλό ποδήλατο υπόψιν, ή κάνα καλό κατάστημα Αθήνα-Πειραιά?
Από το ίντερνετ μόνο μαλακίες βρίσκω.

Thanks σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει σοβαρά.

eZiO)
16-05-2012, 07:34 PM
oti kai na pareis pantos na einai ideal.

Aemirch
16-05-2012, 08:18 PM
Thanks σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει σοβαρά.
http://www.pokecommunity.com/customavatars/avatar37888_773.gif

Iceblade21
16-05-2012, 08:30 PM
Μάγκες θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο πόλης και διαθέτω μέχρι 250-300€.
Έχει κανείς κανά καλό ποδήλατο υπόψιν, ή κάνα καλό κατάστημα Αθήνα-Πειραιά?
Από το ίντερνετ μόνο μαλακίες βρίσκω.

Thanks σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει σοβαρά.


Φιλε μου αυτο που ψαχνεις ειναι ποδηλατο trekking με στενα λαστιχα,οχι κουρσα.Χρειαζεσαι μπροστινη αναρτηση με ρυθμιση σκληροτητας,2 φωτα για εμπρος και πισω-σου συστηνω να παρεις το σετακι της Cateye με 30ευρω,βγαζει καλη δεσμη φωτος και ειναι αφαιρουμενο με μπαταριες,αποφυγε να παρεις φωτα με δυναμο καθως θα στα ξηλωσουν ευκολα και δεν θα εχεις σωστο φωτισμο εαν πηγαινεις αργα.Για φρενα,οπωσδηποτε v-brakes.Σε αυτα τα λεφτα,παιρνεις ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο και γυρω στις 21 ταχυτητες.Μπορεις να βρεις ανετα ενα Ideal ή ενα KCP πιστευω,με τοσα ειχα αγορασει ενα Ideal Crosser πριν 2-3 χρονια και ειχε βγαλει τα λεφτα του,δυστυχως καποιοι αποφασισαν να μου το στερησουν ξαφνικα τον Ιανουαριο...Να ξερεις παντως οτι αν ειναι να αγορασεις ποδηλατο,και λιγα περισσοτερα λεφτα να δωσεις,θα πιασουν τοπο. Π.χ. με +50 ανεβαινεις τρομερα κατηγορια.Πριν 3 μηνες αγορασα ενα Lombardo Wheelerpeak 200 και το αγαπησα αμεσως,πολυ πιο γρηγορο απο Ideal και γενικα ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο.Δυστυχως και αυτο χαθηκε...

Υ.Γ. ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΛΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ,ΘΑ ΚΛΑΙΣ!

Υ.Γ.2 Εαν οντως τα χρειαζεσαι,βαλε λασπωτηρες και σχαρα,εαν οχι μην παρεις γιατι ειναι εξτρα λεφτα και παραπανω βαρος.Εαν δεν τα

Υ.Γ.3 Σε περιπτωση που δεν το ξερεις,εαν χρειαστει να αφησεις το ποδηλατο εξω,κλειδωσε το ΠΑΝΤΑ απο ψηλη τσιμεντενια κολωνα ή κατι τετοιο,αποφυγε τα δεντρα γιατι εχω δει ακομα και να τα ξεριζωνουν!Επισης πιασε με την αλυσιδα μπροστινη ροδα και σκελετο,στα καινουργια ποδηλατα η καθε ροδα εχει συνδεσμο ταχειας απασφαλισης και βγαινει σε λιγοτερο απο ενα λεπτο.

Υ.Γ.4 Με trekking ποδηλατο αποφυγε να ανεβαινεις σε πεζοδρομια κτλπ γιατι σκιζονται πολυ ευκολα οι σαμπρελες,ειδικα αν ειναι λιγο ξεφουσκωτο το ελαστικο.

Μαγαζι δεν μπορω να σου πω μιας και μενω Πατρα.Οτι χρειαστεις,ριξε ερωτηση!

Iceblade21
16-05-2012, 08:31 PM
oti kai na pareis pantos na einai ideal.

Τα Ideal δεν ειναι μονοδρομος...

ThunDeR_BoY
16-05-2012, 08:52 PM
Φιλε μου αυτο που ψαχνεις ειναι ποδηλατο trekking με στενα λαστιχα,οχι κουρσα.Χρειαζεσαι μπροστινη αναρτηση με ρυθμιση σκληροτητας,2 φωτα για εμπρος και πισω-σου συστηνω να παρεις το σετακι της Cateye με 30ευρω,βγαζει καλη δεσμη φωτος και ειναι αφαιρουμενο με μπαταριες,αποφυγε να παρεις φωτα με δυναμο καθως θα στα ξηλωσουν ευκολα και δεν θα εχεις σωστο φωτισμο εαν πηγαινεις αργα.Για φρενα,οπωσδηποτε v-brakes.Σε αυτα τα λεφτα,παιρνεις ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο και γυρω στις 21 ταχυτητες.Μπορεις να βρεις ανετα ενα Ideal ή ενα KCP πιστευω,με τοσα ειχα αγορασει ενα Ideal Crosser πριν 2-3 χρονια και ειχε βγαλει τα λεφτα του,δυστυχως καποιοι αποφασισαν να μου το στερησουν ξαφνικα τον Ιανουαριο...Να ξερεις παντως οτι αν ειναι να αγορασεις ποδηλατο,και λιγα περισσοτερα λεφτα να δωσεις,θα πιασουν τοπο. Π.χ. με +50 ανεβαινεις τρομερα κατηγορια.Πριν 3 μηνες αγορασα ενα Lombardo Wheelerpeak 200 και το αγαπησα αμεσως,πολυ πιο γρηγορο απο Ideal και γενικα ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο.Δυστυχως και αυτο χαθηκε...

Υ.Γ. ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΛΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ,ΘΑ ΚΛΑΙΣ!

Υ.Γ.2 Εαν οντως τα χρειαζεσαι,βαλε λασπωτηρες και σχαρα,εαν οχι μην παρεις γιατι ειναι εξτρα λεφτα και παραπανω βαρος.Εαν δεν τα

Υ.Γ.3 Σε περιπτωση που δεν το ξερεις,εαν χρειαστει να αφησεις το ποδηλατο εξω,κλειδωσε το ΠΑΝΤΑ απο ψηλη τσιμεντενια κολωνα ή κατι τετοιο,αποφυγε τα δεντρα γιατι εχω δει ακομα και να τα ξεριζωνουν!Επισης πιασε με την αλυσιδα μπροστινη ροδα και σκελετο,στα καινουργια ποδηλατα η καθε ροδα εχει συνδεσμο ταχειας απασφαλισης και βγαινει σε λιγοτερο απο ενα λεπτο.

Υ.Γ.4 Με trekking ποδηλατο αποφυγε να ανεβαινεις σε πεζοδρομια κτλπ γιατι σκιζονται πολυ ευκολα οι σαμπρελες,ειδικα αν ειναι λιγο ξεφουσκωτο το ελαστικο.

Μαγαζι δεν μπορω να σου πω μιας και μενω Πατρα.Οτι χρειαστεις,ριξε ερωτηση!

Ρε φιλε σε λυπήθηκα.. 2 φορές στο κλέψανε... ? :S

Angelos21
16-05-2012, 09:02 PM
Με ανησυχεί ιδιαίτερα η ασφάλεια του ποδηλάτου,
διότι όλοι όσοι ξέρω τους το έχουν κλέψει.
Η κλασική κλειδαριά με ένα κόπτη εξαφανίζεται όπως και να το πιάσεις.

Thanks Iceblade21

Special thanks goes to Truality for his valuable contribution to this thread!
God bless you man! You were a real eye-opener!

Iceblade21
16-05-2012, 09:10 PM
Ρε φιλε σε λυπήθηκα.. 2 φορές στο κλέψανε... ? :S

Ναι,και τις 2 φετος,εχω παθει ψυχολογικο.

Aemirch
16-05-2012, 09:10 PM
Special thanks goes to Truality for his valuable contribution to this thread!
God bless you man! You were a real eye-opener!
But I let out a serious roar.

Iceblade21
16-05-2012, 09:11 PM
Με ανησυχεί ιδιαίτερα η ασφάλεια του ποδηλάτου,
διότι όλοι όσοι ξέρω τους το έχουν κλέψει.
Η κλασική κλειδαριά με ένα κόπτη εξαφανίζεται όπως και να το πιάσεις.

Thanks Iceblade21

Special thanks goes to Truality for his valuable contribution to this thread!
God bless you man! You were a real eye-opener!

Ή θα βαλεις μεταλλικη full κλασσικη αλυσιδα ή την πιο χοντρη με πλαστικο περιβλημα( Φ10+ )

Iceblade21
16-05-2012, 09:13 PM
But I let out a serious roar.

Δεν κρατηθηκα Γιαννη:


http://www.youtube.com/watch?v=2mx-5aTQUrg

Iceblade21
16-05-2012, 09:15 PM
Αααα,και κατι τελευταιο,μην ψαχνεις απαραιτητα να εχει πολλες ταχυτητες το ποδηλατο.Πολλα σασμαν με 24 ταχυτητες ειναι χειροτερα απο 21αρια,κοιτα να ειναι Shimano οπωσδηποτε και οσο το δυνατον καλυτερο μοντελο-αλουμινενια γραναζια κτλπ λογικα στην περιπτωση σου.Για τα μοντελα της Shimano σε σασμαν κτλπ,μπες στο site της.


Οταν αποφασισεις/αγορασεις,γραψε να δω τι πηρες!

Angelos21
16-05-2012, 09:16 PM
But I let out a serious roar.

That was you?!
...and there I was thinking that my gramps farted!
Silly me!


Αααα,και κατι τελευταιο,μην ψαχνεις απαραιτητα να εχει πολλες ταχυτητες το ποδηλατο.Πολλα σασμαν με 24 ταχυτητες ειναι χειροτερα απο 21αρια,κοιτα να ειναι Shimano οπωσδηποτε και οσο το δυνατον καλυτερο μοντελο-αλουμινενια γραναζια κτλπ λογικα στην περιπτωση σου.Για τα μοντελα της Shimano σε σασμαν κτλπ,μπες στο site της.


Οταν αποφασισεις/αγορασεις,γραψε να δω τι πηρες!

Θα κάνω μία έρευνα αγοράς στα καταστήματα πρώτα να βρω το πιο οικονομικό και θα σου πω.
Αν δεν βρω και στην Πάτρα έρχομαι! :P
Όλα αυτά που γράφεις τα κοστολογείς μέχρι τα 300€?


Δεν κρατηθηκα Γιαννη:


http://www.youtube.com/watch?v=2mx-5aTQUrg
Γαμάτο! ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!

DaRkShInEsS
16-05-2012, 09:35 PM
Αν εκανες το thread το περσινο καλοκαιρι θα σου εδινα ενα γαματο ποδηλατο της πολης με 100 ευρω ...τωρα δεν εχει μεινει κανενα.

Angelos21
16-05-2012, 09:44 PM
Αν εκανες το thread το περσινο καλοκαιρι θα σου εδινα ενα γαματο ποδηλατο της πολης με 100 ευρω ...τωρα δεν εχει μεινει κανενα.

Μην μου λες τετοια και με ξενερωνεις τελειως!

Iceblade21
16-05-2012, 09:50 PM
Θα κάνω μία έρευνα αγοράς στα καταστήματα πρώτα να βρω το πιο οικονομικό και θα σου πω.
Αν δεν βρω και στην Πάτρα έρχομαι! :P
Όλα αυτά που γράφεις τα κοστολογείς μέχρι τα 300€?


Γαμάτο! ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!

Ναι,ενα αξιοπρεπες trekking με 28αρες ζαντες,αλουμινενιο σκελετο,μερικως ρυθμιζομενη αναρτηση μπροστα,21 ταχυτητες και v-brakes παει καπου εκει-να υπολογισεις ομως 50 ευρω για φωτα,κλειδαρια και γαντια ποδηλασιας αν θες ( ; ) .Αν δεν θες να ψαχνεσαι πολυ,πηγαινε στον τοπικο αντιπροσωπο της Ideal και καπου εκει τελειωνει η ιστορια.

ThunDeR_BoY
16-05-2012, 09:56 PM
Iceblade21 stamata na milas gia podilata me toso pa8os re file me stenaxoreis akoma parapano

etsi dld m'rxete na s kanw doro ena podilato

EbToxX
16-05-2012, 10:06 PM
Iceblade21 stamata na milas gia podilata me toso pa8os re file me stenaxoreis akoma parapano

etsi dld m'rxete na s kanw doro ena podilato

Εμένα μου το κλέψανε 5 φορές.Θα μου κάνεις δώρο ένα ποδήλατο;

Iceblade21
16-05-2012, 10:08 PM
Iceblade21 stamata na milas gia podilata me toso pa8os re file me stenaxoreis akoma parapano

etsi dld m'rxete na s kanw doro ena podilato

Μπα,εχω παθει ψυχολογικο σου λεω,βγαινω συνεχεια απο το σπιτι και κοιταω οτι περναει απο τους δρομους μπας και πετυχω καποιο απο τα 2.Η μαλακια ειναι οτι τα περισσοτερα εχουν μπλε ή ασπρο χρωμα,ακριβως δηλαδη οπως ειχαν τα δικα μου.

EbToxX
16-05-2012, 10:10 PM
Μπα,εχω παθει ψυχολογικο σου λεω,βγαινω συνεχεια απο το σπιτι και κοιταω οτι περναει απο τους δρομους μπας και πετυχω καποιο απο τα 2.Η μαλακια ειναι οτι τα περισσοτερα εχουν μπλε ή ασπρο χρωμα,ακριβως δηλαδη οπως ειχαν τα δικα μου.

Κάνε μια βόλτα στο λιμάνι και θα το βρεις, εγώ έτσι το βρήκα ^^

Iceblade21
16-05-2012, 10:11 PM
Κάνε μια βόλτα στο λιμάνι και θα το βρεις, εγώ έτσι το βρήκα ^^

Εχω παει παντου Ορεστη...

EbToxX
16-05-2012, 10:14 PM
Εχω παει παντου Ορεστη...

Τι να σου πω.Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω πως το έψαξα, το ποδήλατο με βρήκε.
Αν έχει περάσει καιρός που στα έχουν κλέψει τότε άρχισε να τα ξεχνάς σιγά σιγά γιατί οι περισσότεροι που τα κλέβουν τα κακομεταχειρίζονται και τα χαλάνε μέσα στον μήνα.

Iceblade21
16-05-2012, 10:15 PM
Τι να σου πω.Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω πως το έψαξα, το ποδήλατο με βρήκε.
Αν έχει περάσει καιρός που στα έχουν κλέψει τότε άρχισε να τα ξεχνάς σιγά σιγά γιατί οι περισσότεροι που τα κλέβουν τα κακομεταχειρίζονται και τα χαλάνε μέσα στον μήνα.

I know...

ΤΕΣΠΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝΕ ΤΑ ΖΟΥΜΙΑ ΤΟΣΗ ΩΡΑ,ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ

Iceblade21
20-05-2012, 05:54 PM
Και καποια στιγμη,σου ευχομαι να κανεις και τιποτα τετοια:


http://www.youtube.com/watch?v=7KVgx9OJHpA&hd=1



:D :D :D

Iceblade21
20-05-2012, 05:57 PM
Ή κατι τετοιο :P



http://www.youtube.com/watch?v=Z19zFlPah-o



Δες και ενα πιο καινουργιο που εχει βγαλει.

Charizard
20-05-2012, 07:28 PM
Εμένα μου το κλέψανε 5 φορές.Θα μου κάνεις δώρο ένα ποδήλατο;


Ναι,και τις 2 φετος,εχω παθει ψυχολογικο.

Όλα τα ποδήλατα Πάτρα τα χάσατε? Τι κλειδαριές είχατε? Προσωπικά χρησιμοποιώ συστηματικά ποδήλατο από την πρώτη Λυκείου, δηλαδή 5 χρόνια τώρα, και από όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο στην Πάτρα νιώθω ιδιαίτερα ασφαλής. Στην Αθήνα είχα "χάσει" ένα Ideal Zig-Zag εγώ και ένα GT AVALANCHE 3.0 ο αδερφός μου και είχαμε "χάσει" και από μία σέλα ο καθένας. Πλέον χρησιμοποιώ ένα Giant escaper και το κλειδώνω με μία U-Lock (πέταλο) και με μία αλυσίδα ώστε να περνάω και την σέλα και πάντα σε πολυσύχναστες περιοχές και μέσα σε κτίρια όποτε μπορώ.

Στην Πάτρα τους βλέπω όλους σχεδόν με μία αλυσιδα μικρή που κόβετε πολύ εύκολα και είναι λογικό να χάνονται έτσι.

Ontopic: Να προσέξεις πάρα πολύ να είναι το μέγεθος που χρειάζεσαι το ποδήλατο γιατί αλλιώς δεν θα σε βολεύει για όσο το 'χεις. Επίσης εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και mountain γιατί είναι σαφώς πιο ανθεκτικά,μπορείς να πηγαίνεις σε κακοτράχαλους δρόμους,μπορείς να ανεβαίνεις πεζοδρόμια χωρίς φόβο κτλ. Βέβαια είναι και πιο βαριά και κουραστικά ως εκ τούτου...

Iceblade21
20-05-2012, 07:42 PM
Όλα τα ποδήλατα Πάτρα τα χάσατε? Τι κλειδαριές είχατε? Προσωπικά χρησιμοποιώ συστηματικά ποδήλατο από την πρώτη Λυκείου, δηλαδή 5 χρόνια τώρα, και από όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο στην Πάτρα νιώθω ιδιαίτερα ασφαλής. Στην Αθήνα είχα "χάσει" ένα Ideal Zig-Zag εγώ και ένα GT AVALANCHE 3.0 ο αδερφός μου και είχαμε "χάσει" και από μία σέλα ο καθένας. Πλέον χρησιμοποιώ ένα Giant escaper και το κλειδώνω με μία U-Lock (πέταλο) και με μία αλυσίδα ώστε να περνάω και την σέλα και πάντα σε πολυσύχναστες περιοχές και μέσα σε κτίρια όποτε μπορώ.

Στην Πάτρα τους βλέπω όλους σχεδόν με μία αλυσιδα μικρή που κόβετε πολύ εύκολα και είναι λογικό να χάνονται έτσι.

Ontopic: Να προσέξεις πάρα πολύ να είναι το μέγεθος που χρειάζεσαι το ποδήλατο γιατί αλλιώς δεν θα σε βολεύει για όσο το 'χεις. Επίσης εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και mountain γιατί είναι σαφώς πιο ανθεκτικά,μπορείς να πηγαίνεις σε κακοτράχαλους δρόμους,μπορείς να ανεβαίνεις πεζοδρόμια χωρίς φόβο κτλ. Βέβαια είναι και πιο βαριά και κουραστικά ως εκ τούτου...

Εισαι εξοπλισμενος σωστα...

Απο οτι εχω καταλαβει,δεν χρειαζεται mountain το παιδι,θελει απλα ενα ποδηλατο για να κανει την δουλεια του μεσα στην πολη

EbToxX
20-05-2012, 08:12 PM
Όλα τα ποδήλατα Πάτρα τα χάσατε? Τι κλειδαριές είχατε?

Εγώ προσωπικά τα έβαζα στην είσοδο της πολυκατοικίας και η πόρτα είναι κλειστή όλη την διάρκεια της μέρας (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) και δεν έχω ιδέα πως το πήραν.
Το δεύτερο μου το έκλεψαν ενώ είχα πάει στο μάθημα των Αγγλικών και πάλι το είχα κλειδώσει με σε μια ταμπελίτσα αλλά λογικά θα σπάσανε την αλυσίδα και το πήραν. :/

Angelos21
20-05-2012, 08:14 PM
Στο πρώτο βίντεο δεν κάνει τίποτα τρελό, το δεύτερο είναι ωραίο.
Πάντως, με τόσα σκαλιά στο πρώτο στο τέλος τη σέλα πρέπει να του την έβγαλε χειρούργος!
Χαλαρά ρε, ένα ποδηλατάκι για καμιά βόλτα το Σ-Κ, τι να το κάνω το mountain?
Αύριο θα πάω να δω μερικά ακόμη.

Iceblade21
20-05-2012, 08:17 PM
Στο πρώτο βίντεο δεν κάνει τίποτα τρελό, το δεύτερο είναι ωραίο.
Πάντως, με τόσα σκαλιά στο πρώτο στο τέλος τη σέλα πρέπει να του την έβγαλε χειρούργος!
Χαλαρά ρε, ένα ποδηλατάκι για καμιά βόλτα το Σ-Κ, τι να το κάνω το mountain?
Αύριο θα πάω να δω μερικά ακόμη.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει με τι ταχυτητα πηγαινει στο πρωτο...

Angelos21
20-05-2012, 08:20 PM
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει με τι ταχυτητα πηγαινει στο πρωτο...


Πως δεν κατάλαβα!?!?!
Απεναντίας, με έπιασε ναυτία μόνο που τό'βλεπα!! (χωρίς πλάκα)
Αλλά πολύ σκαλί ρε φίλε και με τέτοια ταχύτητα εμένα θα μου είχαν γυρίσει "τ'άντερα" :P

leav
21-05-2012, 03:20 AM
γιατι βαριεμαι τωρα να τα διαβασω ολα.κατεληξες καπου?

Angelos21
21-05-2012, 03:16 PM
γιατι βαριεμαι τωρα να τα διαβασω ολα.κατεληξες καπου?

Έχω βρει ένα οικονομικότατο στα Praktiker 130 eurο και ένα γαμάτο IDEAL 230 euro.
Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μεγάλη. Αλλά το Ideal είναι γαμάτο.
Αύριο θα πάρω ένα από τα 2.

X-ELIXIS
21-05-2012, 03:48 PM
Έχω βρει ένα οικονομικότατο στα Praktiker 130 eurο και ένα γαμάτο IDEAL 230 euro.
Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μεγάλη. Αλλά το Ideal είναι γαμάτο.
Αύριο θα πάρω ένα από τα 2.

ποδηλατο με 130 ευρω? που ειναι αυτο το πρακτικερ?

Angelos21
21-05-2012, 04:13 PM
Nai bre prosfora to brika
Palio stock, den to exei sto internet! (exei simataki eidiki timi)
Ta alla ksekinane apo 180.
Episis, mou arese kai auto (http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-atb-classic-26-mple-9136?catNavId=154#attributes)

SanGeorgioHalk
21-05-2012, 04:22 PM
να το δικό μου:D 300E το είχα πάρει πριν 2 χρόνια!
31571

jason_the_slate
21-05-2012, 04:26 PM
να το δικό μου:D 300E το είχα πάρει πριν 2 χρόνια!
31571

300euro? auto? egw me 300 eixa parei prin 5 xronia ena poly kalitero(dn exw pic gt einai sto xwrio to podilato..)

Angelos21
21-05-2012, 04:28 PM
να το δικό μου:D 300E το είχα πάρει πριν 2 χρόνια!
31571

To diko sou re malaka einai IDEAL! to diko mou tha einai "zoumpisesfwtiakaimekapses" (koinws maimou)

jason_the_slate
21-05-2012, 04:29 PM
To diko sou re malaka einai IDEAL! to diko mou tha einai "zoumpisesfwtiakaimekapses" (koinws maimou)
btw dn yparxei mono mia marka podilatwn..

Angelos21
21-05-2012, 04:32 PM
btw dn yparxei mono mia marka podilatwn..

Mallon den me katalabes.
Kai i CocaCola den einai i moni marka.Yparxei kai i Pepsi.
Alla uparxei kai afti i anosti malakia mou pairneis apo ta Lidl sti misi timi.
Kai afti marka einai, alla einai gtp.
Min paizoume me tis lekseis.

jason_the_slate
21-05-2012, 04:33 PM
Mallon den me katalabes.
Kai i CocaCola den einai i moni marka.Yparxei kai i Pepsi.
Alla uparxei kai afti i anosti malakia mou pairneis apo ta Lidl sti misi timi.
Kai afti marka einai, alla einai gtp.
Min paizoume me tis lekseis.
kai safws ta ideal DEN einai ta kallitera!
just saying
kai sto thema mas, safws k yparxoun kala fthina podilata.. borei oxi sto praktiker alla ama psa3eis tha vreis, egw hdh vrika
http://podhlato.gr/index.php?route=product/category&path=336

Angelos21
21-05-2012, 04:35 PM
kai safws ta ideal DEN einai ta kallitera!
just saying
kai sto thema mas, safws k yparxoun kala fthina podilata..

Nai alla einai kalutera apo afto pou deixnw egw! :P
Just replying!

jason_the_slate
21-05-2012, 04:36 PM
Nai alla einai kalutera apo afto pou deixnw egw! :P
Just replying!

e y ama psaxneis podilato sto praktiker swthikes...

Angelos21
21-05-2012, 04:38 PM
e y ama psaxneis podilato sto praktiker swthikes...

Poso lathos kaneis!
Gia des ti alla podilata exei kai meta pes mou...
Exei kai ta fthina, exei kai kala...

SanGeorgioHalk
21-05-2012, 04:39 PM
Τα GT ειναι τα καλυτερα για εμενα.Iaswna αγορι μην συγκρίνουμε το e-pennis μας τρ.Αυτό εχω και κανω την δουλειά μου.Τώρα αμα εσένα εχει xenon φώτα χαραχτά δυσκόφρενα και αεροτομή και σποιλερ μπράβο σου.

jason_the_slate
21-05-2012, 04:40 PM
Τα GT ειναι τα καλυτερα για εμενα.Iaswna αγορι μην συγκρίνουμε το e-pennis μας τρ.Αυτό εχω και κανω την δουλειά μου.Τώρα αμα εσένα εχει xenon φώτα χαραχτά δυσκόφρενα και αεροτομή και σποιλερ μπράβο σου.

me "O" grafome! kai den sigrina tpt apla eipa oti pigan xamena ta 300euro

jason_the_slate
21-05-2012, 04:41 PM
Poso lathos kaneis!
Gia des ti alla podilata exei kai meta pes mou...
Exei kai ta fthina, exei kai kala...
allo ftino k allo kalo!

Iceblade21
21-05-2012, 04:42 PM
Αν ειναι να δωσεις τοσα λιγα λεφτα για να παρεις ποδηλατο,μην παρεις καθολου,στο λεω ειλικρινα και με σεβασμο.Οταν θα τρεχεις σε 6 μηνες επειδη θα σου πηδαει σχεσεις στο σασμαν,δεν θα αλλαζει δισκους,θα σκανε σαμπρελες για την πλακα και θα νιωθεις οτι θα σπασει ο σκελετος οταν πεφτεις σε λακουβα,δεν λεει.Τσαμπα θα ταλαιπωρησεις την μεση σου και τις αρθρωσεις του κορμιου σου.

jason_the_slate
21-05-2012, 04:44 PM
Αν ειναι να δωσεις τοσα λιγα λεφτα για να παρεις ποδηλατο,μην παρεις καθολου,στο λεω ειλικρινα και με σεβασμο.Οταν θα τρεχεις σε 6 μηνες επειδη θα σου πηδαει σχεσεις στο σασμαν,δεν θα αλλαζει δισκους,θα σκανε σαμπρελες για την πλακα και θα νιωθεις οτι θα σπασει ο σκελετος οταν πεφτεις σε λακουβα,δεν λεει.Τσαμπα θα ταλαιπωρησεις την μεση σου και τις αρθρωσεις του κορμιου σου.
megalo lathos, an pareis ena ftino podilato apo mia kali etairia dn tha s dimiourgisei thema.
dld an pareis ena akrivo aptin idia etairia pia i diafora se auta pou les?

Iceblade21
21-05-2012, 04:58 PM
megalo lathos, an pareis ena ftino podilato apo mia kali etairia dn tha s dimiourgisei thema.
dld an pareis ena akrivo aptin idia etairia pia i diafora se auta pou les?

Εννοω οτι αν ειναι να δωσει 150-200 ευρω,δεν λεει.Τα περισσοτερα δεν εχουν καν αλουμινενιο σκελετο-αρα εχουν παραπανω βαρος,οι κολλησεις που εχουν ειναι αμφιβολου ποιοτητας και το σασμαν δεν θα κρατησει πολυ,με την πρωτη που θα το ζορισεις θα αρχισει να εχει προβληματα και να θελει ρυθμιση κτλπ.Και εγω φτηνο Ideal ειχα πρωτα,δεν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα οπως αυτα που εγραψα πιο πανω αλλα με το σασμαν ειχε κατι θεματακια...

jason_the_slate
21-05-2012, 05:02 PM
Εννοω οτι αν ειναι να δωσει 150-200 ευρω,δεν λεει.Τα περισσοτερα δεν εχουν καν αλουμινενιο σκελετο-αρα εχουν παραπανω βαρος,οι κολλησεις που εχουν ειναι αμφιβολου ποιοτητας και το σασμαν δεν θα κρατησει πολυ,με την πρωτη που θα το ζορισεις θα αρχισει να εχει προβληματα και να θελει ρυθμιση κτλπ.Και εγω φτηνο Ideal ειχα πρωτα,δεν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα οπως αυτα που εγραψα πιο πανω αλλα με το σασμαν ειχε κατι θεματακια...
s auto p les gia to alouminio exeis apolyto dikio, alla den nomizw na xreiazete elafri podilato, oute anifores tha anevenei sinexeia oute se xwmatodromous tha trexei wste na prepei na adexei/na einai elafri, opote ti na ton kanei ton alouminenio skeleto, to sasman den nomizw, an pareis ftino apo idia etairia opws eipa tha einai arketa poiotiko kai diskolo na sou "bgalei" provlimata

palios_dikno.
21-05-2012, 05:21 PM
Αφού το θες μόνο για πόλη πάνε σε ενα μαγαζί ου πουλάει και ρώτα. Υπάρχουν καλά ποδήλατα που κάνουν 100-150 Ευρω!

Iceblade21
21-05-2012, 05:53 PM
s auto p les gia to alouminio exeis apolyto dikio, alla den nomizw na xreiazete elafri podilato, oute anifores tha anevenei sinexeia oute se xwmatodromous tha trexei wste na prepei na adexei/na einai elafri, opote ti na ton kanei ton alouminenio skeleto, to sasman den nomizw, an pareis ftino apo idia etairia opws eipa tha einai arketa poiotiko kai diskolo na sou "bgalei" provlimata

Ολοι χρειαζονται ελαφρια ποδηλατα,ειδικα οταν θες να κανεις την δουλεια σου και να μην φτανεις με 25 κιλα ιδρωτα πανω σου στον προορισμο σου.Τα φτηνα Shimano δεν ειναι και τα καλυτερα,θα χρειαστει να τα αλλαξεις γρηγορα.Τεσπα,ας κανει οτι τον φωτισει το μυαλο του,εγω του προτεινα και του ειπα οτι ηξερα,η καλυτερη επενδυση στην αρχη ειναι το νοημα.

Ace_is_dead
21-05-2012, 05:56 PM
Τι να σου πω.Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω πως το έψαξα, το ποδήλατο με βρήκε.

Ηταν το μονο που ειχε βοηθητικες ροδες οποτε εκανε εκανε μπαμ απο μακρια :P

Iceblade21
21-05-2012, 06:02 PM
Ηταν το μονο που ειχε βοηθητικες ροδες οποτε εκανε εκανε μπαμ απο μακρια :P



ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ TROLL POST ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ!

jason_the_slate
21-05-2012, 06:20 PM
Ολοι χρειαζονται ελαφρια ποδηλατα,ειδικα οταν θες να κανεις την δουλεια σου και να μην φτανεις με 25 κιλα ιδρωτα πανω σου στον προορισμο σου.Τα φτηνα Shimano δεν ειναι και τα καλυτερα,θα χρειαστει να τα αλλαξεις γρηγορα.Τεσπα,ας κανει οτι τον φωτισει το μυαλο του,εγω του προτεινα και του ειπα οτι ηξερα,η καλυτερη επενδυση στην αρχη ειναι το νοημα.
siga re file an einai kai 5 kila parapanw to podilato, tha t vgei o patos? dn nomizw(ektos kai an exei autos kamia 20aria kila periseia ::D)

Angelos21
21-05-2012, 06:40 PM
siga re file an einai kai 5 kila parapanw to podilato, tha t vgei o patos? dn nomizw(ektos kai an exei autos kamia 20aria kila periseia ::D)

Θα σε παρακαλέσω....
διότι ως γνωστόν έχω κορμί θανατηφόρο και δεν χρειάζεται να χάσω 20 κιλά!!!!
Δεν τα έχω σε περίσσευμα! :Ο

jason_the_slate
21-05-2012, 06:41 PM
Θα σε παρακαλέσω....
διότι ως γνωστόν έχω κορμί θανατηφόρο και δεν χριάζεται να χάσω 20 κιλά!!!!
Δεν τα έχω σε περίσσευμα! :Ο

itan se parenthesi kai me to "ektos kai an". opote afou dn exeis prob se kila, 5 kila parapanw sto metalo dn tha s kourasoun :P

Angelos21
21-05-2012, 06:45 PM
itan se parenthesi kai me to "ektos kai an". opote afou dn exeis prob se kila, 5 kila parapanw sto metalo dn tha s kourasoun :P

Σε συγχωρώ γιατί τό'βαλες σε παρένθεση! :P

kAvLoMiRiS
21-05-2012, 07:08 PM
Apo ta kalitera Podilata Gia Opou theleis einai ta "Trek" Marka.
episis kai ta "GT" einai Eksisou kala mias kai exo kai apo ta 2 Alla Gia Mountain "kapote Pigena Agones"
Ego exo auto >Click here to See< (http://www.trekbikes.com/int/en/bikes/mountain/singletrack_trail/fuel_ex/fuel_ex_9_8/#/int/en/model/features?url=int/en/bikes/mountain/singletrack_trail/fuel_ex/fuel_ex_9_8)
Gia mesa Polh na deis apo Trek

>Click Me< (http://www.trekbikes.com/int/en/bikes/town/models)

Ta GT den sou ta protino gia Polh mesa giati Dn exoun vgalei kati Sigkekrimeno einai Kathara Agonistika Mountain,BMX ktlp .

>GT Site < (http://www.gtbicycles.com/)

AOE_
21-05-2012, 07:13 PM
megalo lathos, an pareis ena ftino podilato apo mia kali etairia dn tha s dimiourgisei thema.
dld an pareis ena akrivo aptin idia etairia pia i diafora se auta pou les?

vre teneke giati panta milas gia ola ta themata san na eisai eidikos; afou den exeis idea apo podilata. genika den exeis idea diladi kai milas. ante psofa panivlaka.

filika :)

Angelos21
21-05-2012, 07:17 PM
Καλά όλα αυτά και σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση αλλά με ενδιαφέρουν καταστήματα και τιμές.

jason_the_slate
21-05-2012, 07:18 PM
vre teneke giati panta milas gia ola ta themata san na eisai eidikos; afou den exeis idea apo podilata. genika den exeis idea diladi kai milas. ante psofa panivlaka.

filika :)

wtf? dn eixes faei ban esy?

Iceblade21
21-05-2012, 08:09 PM
siga re file an einai kai 5 kila parapanw to podilato, tha t vgei o patos? dn nomizw(ektos kai an exei autos kamia 20aria kila periseia ::D)

Τα 5 κιλα ειναι πολλα,ειδικα σαν ποσοστο οταν το συνολικο βαρος του ποδηλατου ειναι 18+ κιλα-για τα φτηνα.

jason_the_slate
21-05-2012, 08:19 PM
Τα 5 κιλα ειναι πολλα,ειδικα σαν ποσοστο οταν το συνολικο βαρος του ποδηλατου ειναι 18+ κιλα-για τα φτηνα.stin tixi eipa 5 kila, alla nomizw toso einai, oxi re file einai san na kouvalas esy 5 kila para panw, siga ti diafora..

Acie Law
21-05-2012, 09:23 PM
[QUOTE=Angelos21;856820]Μάγκες θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο πόλης και διαθέτω μέχρι 250-300€.
Έχει κανείς κανά καλό ποδήλατο υπόψιν, ή κάνα καλό κατάστημα Αθήνα-Πειραιά?
Από το ίντερνετ μόνο μαλακίες βρίσκω.

Thanks σε όποιον μπει σtον κόπο να απαντήσει σοβαρά.[/QUO

Exeis kamia SXESI me patra?

Angelos21
21-05-2012, 09:34 PM
Exeis kamia SXESI me patra?

mpaaaaa

Iceblade21
22-05-2012, 11:28 AM
stin tixi eipa 5 kila, alla nomizw toso einai, oxi re file einai san na kouvalas esy 5 kila para panw, siga ti diafora..

Κατσε γιατι τωρα το χοντρυνες το πραγμα...Θα προσπαθησω να σου εξηγησω οσο πιο απλα μπορω την διαφορα που υπαρχει.Αλλο να κουβαλας εσυ +5 κιλα πανω σου σαν λιπος,αλλο να τα κουβαλας σαν τσαντα στην πλατη σου και αλλο να τα κουβαλας επειδη ειναι το εξτρα βαρος του ποδηλατου.Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η δυναμικη ισορροπια του οχηματος και να ειναι το κεντρο βαρους χαμηλα.Για αυτο η χειροτερη περιπτωση απο τις 3 ειναι η τσαντα,διοτι ανεβαζει κατακορυφα το κεντρο βαρους.Εαν θες,δοκιμασε να στριψεις σε μια στροφη που ξερεις και πας γρηγορα με τσαντα στην πλατη και χωρις τσαντα.Η αδρανεια του ποδηλατου στις στροφες μεγαλωνει και σε δυσκολευει στο στριψιμο,οπως επισης σε δυσκολευει και στις ορθοπεταλιες.Τωρα,εαν το εξτρα βαρος ειναι στον σκελετο,παλι εχεις θεμα καθως το ποδηλατο απο μονο του εχει και ενα σεβαστο υψος,το οποιο εαν το προσθεσεις στο μηδενικο-αναλογικα-πλατος,παιζεις joker :P Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι προσπαθω να σου εξηγησω.

jason_the_slate
22-05-2012, 01:20 PM
Κατσε γιατι τωρα το χοντρυνες το πραγμα...Θα προσπαθησω να σου εξηγησω οσο πιο απλα μπορω την διαφορα που υπαρχει.Αλλο να κουβαλας εσυ +5 κιλα πανω σου σαν λιπος,αλλο να τα κουβαλας σαν τσαντα στην πλατη σου και αλλο να τα κουβαλας επειδη ειναι το εξτρα βαρος του ποδηλατου.Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η δυναμικη ισορροπια του οχηματος και να ειναι το κεντρο βαρους χαμηλα.Για αυτο η χειροτερη περιπτωση απο τις 3 ειναι η τσαντα,διοτι ανεβαζει κατακορυφα το κεντρο βαρους.Εαν θες,δοκιμασε να στριψεις σε μια στροφη που ξερεις και πας γρηγορα με τσαντα στην πλατη και χωρις τσαντα.Η αδρανεια του ποδηλατου στις στροφες μεγαλωνει και σε δυσκολευει στο στριψιμο,οπως επισης σε δυσκολευει και στις ορθοπεταλιες.Τωρα,εαν το εξτρα βαρος ειναι στον σκελετο,παλι εχεις θεμα καθως το ποδηλατο απο μονο του εχει και ενα σεβαστο υψος,το οποιο εαν το προσθεσεις στο μηδενικο-αναλογικα-πλατος,παιζεις joker :P Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι προσπαθω να σου εξηγησω.
nai omws to varitero podilato praktika xamilwnei to kentro varous opote theoritika simferei :D.
egw to eipa skeftodas pws einai omoiomorfa katanemimeno to varos toso sto podilato(me ta extra kila) oso kai sto swma, opote to idio prama, den milisa gia tsades klp, ase p dn tha strivei me 30 stis strofes :P

Iceblade21
22-05-2012, 01:28 PM
nai omws to varitero podilato praktika xamilwnei to kentro varous opote theoritika simferei :D.
egw to eipa skeftodas pws einai omoiomorfa katanemimeno to varos toso sto podilato(me ta extra kila) oso kai sto swma, opote to idio prama, den milisa gia tsades klp, ase p dn tha strivei me 30 stis strofes :P

Το βαρυτερο ποδηλατο εχει μεγαλυτερη αδρανεια και μπορεις να φυγεις πιο ευκολα στην στροφη, ΠΡΩΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ!

jason_the_slate
22-05-2012, 01:33 PM
Το βαρυτερο ποδηλατο εχει μεγαλυτερη αδρανεια και μπορεις να φυγεις πιο ευκολα στην στροφη, ΠΡΩΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ!
... auta otan pas me megales taxitites oxi me 20 xiliometra stin poli, ase p allo eipa alla esy den katalaves m fenete...

Iceblade21
22-05-2012, 02:56 PM
... auta otan pas me megales taxitites oxi me 20 xiliometra stin poli, ase p allo eipa alla esy den katalaves m fenete...

Μην μπερδευεις το ποδηλατο με αλλα οχηματα.Το ποδηλατο εχει ελαχιστη επιφανεια τριβης με τον δρομο-οπως και τα μηχανακια-αρα μια λακουβα,ενα σαμαρακι ή μερικα χαλικια μπορουν να την κανουν την ζημια ακομα και με 5 km/h

jason_the_slate
22-05-2012, 03:14 PM
Μην μπερδευεις το ποδηλατο με αλλα οχηματα.Το ποδηλατο εχει ελαχιστη επιφανεια τριβης με τον δρομο-οπως και τα μηχανακια-αρα μια λακουβα,ενα σαμαρακι ή μερικα χαλικια μπορουν να την κανουν την ζημια ακομα και με 5 km/h
dld an einai alouminiou dn tha kanei zimia i lakouva i to samaraki i... ?

Iceblade21
23-05-2012, 12:25 PM
dld an einai alouminiou dn tha kanei zimia i lakouva i to samaraki i... ?

Εαν ειναι πιο ελαφρυ,εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να την πατησεις και να μην την γλυτωσεις

DeadManWalkin
23-05-2012, 12:31 PM
Δεν ξέρω και πολλά απο μάρκες ποδηλάτων μιας και εγώ πάντα ήθελα σαν παιδί κάτι φθηνό γιατί τα γάμαγα στους χωματόδρομους κτλ πάντος όσοι φίλοι μου είχαν cross τα έχουν ακόμα.