PDA

View Full Version : Ένα ωραίο link να περασει η ώρα(γριφος)



mpakou
15-06-2010, 04:26 AM
http://webexperiments.gr/riddles/

αυτό είναι!σκοπός είναι αντικαθιστώντας σε greeklish το τέλος του link να βρεις την απάντηση!μόνο αν έχεις βρει και γράψει σωστά τη λέξη προχωράς.


Πχ για να ξεκινήσει βάζεις το start2.html μετά το riddles/ και μετά αντικαθιστάς το start2 με τη σωστή απάντηση.

FrOzen_GhOst
17-06-2010, 11:08 PM
vrike kaneis to 2o?na mou to pei gt kolisa
Edit:afiste to mou ir8e empneush kala twra sto 3o kolisa

Dave]
18-06-2010, 01:47 AM
ekei p einai me th moutzoura ti paei?

KrimOr
18-06-2010, 02:03 AM
re paidia st prwto grifo " eyilon " dn einai ?? ti kanw lathos...??

edit: akuro malakia mou to brika :D\

pff kolisa k egw st 3o me ti moutzoura

SuperKamila
18-06-2010, 05:45 AM
Τι σκατά κοινό έχουν τα μαθηματικά, οι πατάτες και το κακό; -.-

Pwnd_Greeklover
18-06-2010, 06:28 AM
Τι σκατά κοινό έχουν τα μαθηματικά, οι πατάτες και το κακό; -.-
ρίζες;

Vehement
19-06-2010, 06:18 AM
poy grafoume tis apantiseis re;

Pwnd_Greeklover
19-06-2010, 07:55 AM
poy grafoume tis apantiseis re;

Στο url ρε !!! στο λέει στην αρχική σελίδα (http://webexperiments.gr/riddles/)
http://webexperiments.gr/riddles/*******.html

όπου αστεράκια η απάντηση σου.

Korakius
19-06-2010, 09:00 AM
pws skata vgainei o kaisaras me tin kruptografish!help!

FrOzen_GhOst
19-06-2010, 12:50 PM
vrike kanes thn erwthsh n?Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε... exei kai ena krhfo link alla dn voh8aei

InHumanity
19-06-2010, 01:04 PM
i prwti apantisi eyilon.html dn eine???emena gt m vgenei lathos?? O.o

mpakou
19-06-2010, 01:15 PM
i prwti apantisi eyilon.html dn eine???emena gt m vgenei lathos?? O.o

oxi einai to 5o gramma apo th lexh alfavita :P

K[a]ne
19-06-2010, 05:08 PM
Τα περισσότερα είναι πολύ εύκολα.

Κόλλησα στο ψ του πρώτου επιπέδου (με το blog) και στο u του δευτέρου (με τη κάρτα).

FrOzen_GhOst
19-06-2010, 09:45 PM
ne;268308']Τα περισσότερα είναι πολύ εύκολα.

Κόλλησα στο ψ του πρώτου επιπέδου (με το blog) και στο u του δευτέρου (με τη κάρτα).

afou ta perase dwse kamia voh8eia kai se mas ,des pou kolusa sta prohgoumena posts....

mpakou
19-06-2010, 11:50 PM
afou ta perase dwse kamia voh8eia kai se mas ,des pou kolusa sta prohgoumena posts....

Έχει δίκιο, όποιος μπορεί να βοηθήσει και τους υπόλοιπους ας το κάνει, θα το κανα εγώ αλλά προφανώς ούτε εγώ έχω μπορέσει να τα λύσω όλα!

AotP
19-06-2010, 11:54 PM
kai egw stin moutzoura kollisa..
EDIT: telika kollisa sto sms. :S (mallon eimai poly xazos giati xreiastike poly psa3imo gia tin moutzoura.. )
ena tip gia autous p einai stin moutzoura btw, koch snowflake mandelbrot

Pwnd_Greeklover
20-06-2010, 01:12 AM
Άμα είναι να δίνετε λύσεις καλό θα ήτανε να τις βάζετε με μορφή spoiler ώστε να μην τις κάποιος που δε θέλει καταλάθος.

weejaZ
20-06-2010, 01:53 AM
παιδια κοινως ομολογουμενως η ερωτηση με τον αστεριξ ειναι ΠΑΛΟΥΚΙ. θα βοηθησω λοιπον:

καταρχας η τυπισσα σου δινει βοηθεια ''κρυπτογραφια και αστεριξ'' τι σχεση μπορουν να εχουν? εσεις αν επιλεγατε ολο το πεδιο στην βοηθεια θα βλεπατε οτι σας λεει με πολυ ανοιχτα κιτρινα γραμματα ''και οι σαλάτες των Goody's'' αυτα τα 3 παραπεμπουν στο Καισαρας..εφοσον αναφερει την λεξη κρυπτογραφια μιλαει για μια μεθοδο κρυπτογραφησης τον Αλγόριθμο του Καισαρα..αυτη η μεθοδος σε βαζει να ''λυνεις'' τα γραμματα πηγαινοντας τα 3 γραμματα πισω συμφωνα με το λατινικο αλβαβητο.. ΠΧ: DEV5 μας βγαζει: ABS2..[τυχαιο? δεν νομιζω..:D] ΑΡΑ εσεις πρεπει να λυσετε με τον εξης τροπο τα γραμματα JRVFLQQB.. καλη τυχη
ελπιζω να βοηθησα

K[a]ne
20-06-2010, 02:05 AM
Για αυτό με τη μουτζούρα googlάρετε τα ονόματα των εικόνων.

Όπου κολλάτε και μπορώ να βοηθήσω πείτε.

AotP
20-06-2010, 11:41 AM
sorry paides to eixa 3exasei auto me to spoiler.. K[a]ne kamia help me to sms paizei?

FrOzen_GhOst
20-06-2010, 11:55 AM
sorry paides to eixa 3exasei auto me to spoiler.. K[a]ne kamia help me to sms paizei?

voh8aw egw afou sou leei oti einai filologos dld dn kanei la8h epomenos dn ta la8h pou exei to keimeno kai kane mia le3h
peristeri

egw kolista to epomeno LMNtRΕ mI DR _____! ?????????????????真真真真真真真真真

AotP
20-06-2010, 02:46 PM
voh8aw egw afou sou leei oti einai filologos dld dn kanei la8h epomenos dn ta la8h pou exei to keimeno kai kane mia le3h
peristeri

egw kolista to epomeno LMNtRΕ mI DR _____! ?????????????????真真真真真真真真真

exei na kanei me mia gnwsti frasi tou sherlock holmes
to tip voi8aei arketa na tin vreis :)

Dave]
20-06-2010, 03:13 PM
Re paidia peite m auto me to koch snowflake mandelbolt...to swsto gt psaxnw psaxnw alla de katalavainw...

atithasa_niata
20-06-2010, 03:15 PM
Πολυ ωραιοι οι γριφοι αν και με παιδεψε αυτος με τις εικονες (n.) χωρις να το πολυδιασκεδασω!
Σε 3 ωρες βγαινουν ευκολα (με διαλλειματα!)
Δεν εχει μονο μεχρι το Ω το 2ο επιπεδο ,εχει και κρυφα links.

Dave]
20-06-2010, 03:15 PM
afhste to to vrika :P

atithasa_niata
20-06-2010, 03:30 PM
;268796']Re paidia peite m auto me to koch snowflake mandelbolt...to swsto gt psaxnw psaxnw alla de katalavainw...

Απο οτι θυμαμαι ειναι ξενη λεξη και λεει σε τι κατεληξε ο Κ.Koch.Αλλα εμεις ψαχνουμε ποιο ηταν το θεμα.....



f..............s

Gosu][Machine
20-06-2010, 03:51 PM
ti grafw se afto me to onoma H Diale3h pou exei moutzoura 8a trela8w dld...

PaRDaLi_KaTSiKa
21-06-2010, 12:25 AM
Κωδικοί...





Έχω δημιουργήσει τόσα accounts στο internet που πολλές φορές ξεχνάω τους κωδικούς!
Τώρα προσπαθώ να θυμηθώ τι κωδικό έβαλά στο forum.it... Έχω σημειώσει αυτό αλλά δε φαίνεται να λειτουργεί...

MMCDX


ti fasi?

AotP
21-06-2010, 01:42 AM
pff meta apo poly kopo ta parataw.. sto 1o kollisa sto blog kai sto 2o stin mauri maurila.. :/

atithasa_niata
21-06-2010, 04:57 AM
pff meta apo poly kopo ta parataw.. sto 1o kollisa sto blog kai sto 2o stin mauri maurila.. :/

Ελα δεν θελω τετοια! Κανε οτι σου λεει ο τιτλος: Να ζωγραφισεις.Σε αυτο εκανα οτι πραξη μπορεις να φανταστεις με τα νουμερα που ειχε καθε μαυριλα και μετα αυο που επρεπε.Παραλιγο να κλαψω (:P) απο τη συγκινηση μολις το βρηκα .

PS:Προσεξε το 'η σελιδα n δεν θελει να εμφανιστει' :p:p .Κλαυσιγελος!

Προσπαθισε να ασπρισεις τις εικονες.Ειναι 2.Πατα ctrl+a

K[a]ne
21-06-2010, 05:44 AM
Αυτό με τη κάρτα το περάσατε δηλαδή;;
Edit: Α όχι.. η μαύρη μαυρίλα είναι νωρίτερα. Είναι κλασικός γρίφος σε τέτοια παιχνίδια.

Δε χρειάζεσαι τίποτα πέρα από το Paint.

Άμα φτάσει κανείς και καταλάβει τι παίζει στη κάρτα ας μου πει μιας και σταμάτησα να ασχολούμαι.
Edit2: Άκυρο και αυτό. Το βρήκα εύκολο ήταν τελικά κι αυτό.

Και κόλλησα πάλι στο Blog του 2ου.



---------- Post added at 04:44 AM ---------- Previous post was at 04:34 AM ----------


Σε αυτο εκανα οτι πραξη μπορεις να φανταστεις με τα νουμερα που ειχε καθε μαυριλα και μετα αυο που επρεπε.Παραλιγο να κλαψω (:P) απο τη συγκινηση μολις το βρηκα .


Uhmmm ποια νούμερα;;
Εγώ η δεύτερη εικόνα δε κατάλαβα τι ρόλο παίζει. Το προσπέρασα απλά.


Πρέπει να θυμηθώ ένα παρόμοιο game το οποίο έβρισκες και καλά το "password" για την επόμενη σελίδα. Ήταν πολύ πιο δύσκολο και με αυξανόμενη δυσκολία. Οι γρίφοι ήταν τεχνικής φύσεως. Για παράδειγμα στο πρώτο γρίφο απλά έκανες view source. Θυμάμαι όταν το έκανα είχα μάθει πολλά χρήσιμα πράγματα που δε τα ήξερα. Ελπίζω να το βρω.

Edit3:
Ψάχνοντας βρήκα αυτό που είχε τη πλάκα του:
http://n.nfshost.com/

Δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον το άλλο που λέω. Κρίμα γιατί ήταν κορυφαίο.

atithasa_niata
21-06-2010, 07:48 AM
ne;269118']

Uhmmm ποια νούμερα;;
Εγώ η δεύτερη εικόνα δε κατάλαβα τι ρόλο παίζει. Το προσπέρασα απλά.

Τα νουμερα απο τα χαρακτηρηστικα των εικονων: Διαφορες,διαιρετες, πολλαπλασια, ΕΚΔ/Π κτλ
πχ των μεγεθων των εικονων (σε bit, pixel, ect)-απο ιδιοτητες εικονας-.Aκομα και τον αριθμο του χρωματος για μαυρο , ασπρο εβαλα. #fffff το ασπρο θυμαμαι καλα (:P)

Τοτε πως το περασες ρε αλητη?? Πρεπει να βρεις τις λεξεις και στις 2 εικονες , αλλιως σου βγαινει το θεικο 'η ιστοσελιδα n δεν θελει, βαριεται ή ντρεπεται να εμφανιστει!'

Kαι τα αλλα ευκολα ειναι ρε , μονο αυτο με τους ελεφαντες με δυσκολεψε. <---- spoiler

daxaka
21-06-2010, 11:55 AM
ne;269118']
Πρέπει να θυμηθώ ένα παρόμοιο game το οποίο έβρισκες και καλά το "password" για την επόμενη σελίδα. Ήταν πολύ πιο δύσκολο και με αυξανόμενη δυσκολία. Οι γρίφοι ήταν τεχνικής φύσεως. Για παράδειγμα στο πρώτο γρίφο απλά έκανες view source. Θυμάμαι όταν το έκανα είχα μάθει πολλά χρήσιμα πράγματα που δε τα ήξερα. Ελπίζω να το βρω.

Edit3:
Ψάχνοντας βρήκα αυτό που είχε τη πλάκα του:
http://n.nfshost.com/

Δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον το άλλο που λέω. Κρίμα γιατί ήταν κορυφαίο.

Mipos les tis mistikes selides? Itan (einai ?) elliniko game alla den eixe mono texvikhs fiseos grifous kai itan to pio diskolo game tetoiou eidous pou exo dei pote. Pragmatika apisteuti diskolia...

AotP
21-06-2010, 12:51 PM
pww ti vlakas eimai sti mauri maurila, x8es ta ekana ola sto paint ektos apo ena sygkekrimeno pragma.. :S
K[a]ne mipws les auto? http://mystikes.selid.es/
ena hint gia to blog sto 1o epipedo btw
EDIT: to vrika to blog xD finally! vevaia kollisa sto 2o epipedo sto kwdikes kai mystika..

K[a]ne
21-06-2010, 03:26 PM
Τοτε πως το περασες ρε αλητη?? Πρεπει να βρεις τις λεξεις και στις 2 εικονες , αλλιως σου βγαινει το θεικο 'η ιστοσελιδα n δεν θελει, βαριεται ή ντρεπεται να εμφανιστει!'

Άμα βάλεις την πρώτη λέξη δε σε πάει στο "o. Κώδικες και Μυστικά";;;


Mipos les tis mistikes selides? Itan (einai ?) elliniko game alla den eixe mono texvikhs fiseos grifous kai itan to pio diskolo game tetoiou eidous pou exo dei pote. Pragmatika apisteuti diskolia...

Το ξέρω και αυτό!! Το είχα φτάσει αρκετά μακριά (είναι και τεράστιο) αλλά αποκτά παρανοϊκή δυσκολία. Κάποια στιγμή έφτασα κάπου που διάβαζα τη λύση σε forum και πάλι δε καταλάβαινα πως προκύπτει. Εκεί το παράτησα.


ena hint gia to blog sto 1o epipedo btw
EDIT: to vrika to blog xD finally! vevaia kollisa sto 2o epipedo sto kwdikes kai mystika..
Πώς το βρήκες ρε; Ωραίος! Εγώ βαρέθηκα να ψάξω...
Για το άλλο:
Αν ψαχτείς λίγο με τους αλγορίθμους που σου δίνει στα hints κάποια στιγμή η φράση θα αποκρυπτογραφηθεί σε κάτι που να βγάζει νόημα.

crable_of_filth
21-06-2010, 04:27 PM
pos kanw spoiler?

K[a]ne
21-06-2010, 06:07 PM
pos kanw spoiler?

[ spoiler ] [/spoiler]

greekshadow
21-06-2010, 06:10 PM
Ειμαι ο μονος που το κοιταω 3 ωρες τωρα και ακομα δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω ??? σας παρακαλω μην μου πειτε πως ειμαι ο μονος θα νιωσω πολυ ασχημα γτ νομιζα πως ειμαι λιγο εξυπνος........:cry:

AotP
21-06-2010, 06:37 PM
Ειμαι ο μονος που το κοιταω 3 ωρες τωρα και ακομα δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω ??? σας παρακαλω μην μου πειτε πως ειμαι ο μονος θα νιωσω πολυ ασχημα γτ νομιζα πως ειμαι λιγο εξυπνος........:cry:

pou kollises?

Orestis511
21-06-2010, 08:43 PM
Ρε παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο με το "πες φιλος και μπες"?

S-Alucard)DinC_
21-06-2010, 09:28 PM
Ρε παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο με το "πες φιλος και μπες"?


Εχεις ακουστα για τους φιλικους ή φιλους αριθμους?Ψαξτο λιγο στο ιντερνετ και θα το βρεις!

Da_NiNjAaA
21-06-2010, 09:32 PM
παιδια κοινως ομολογουμενως η ερωτηση με τον αστεριξ ειναι ΠΑΛΟΥΚΙ. θα βοηθησω λοιπον:

καταρχας η τυπισσα σου δινει βοηθεια ''κρυπτογραφια και αστεριξ'' τι σχεση μπορουν να εχουν? εσεις αν επιλεγατε ολο το πεδιο στην βοηθεια θα βλεπατε οτι σας λεει με πολυ ανοιχτα κιτρινα γραμματα ''και οι σαλάτες των Goody's'' αυτα τα 3 παραπεμπουν στο Καισαρας..εφοσον αναφερει την λεξη κρυπτογραφια μιλαει για μια μεθοδο κρυπτογραφησης τον Αλγόριθμο του Καισαρα..αυτη η μεθοδος σε βαζει να ''λυνεις'' τα γραμματα πηγαινοντας τα 3 γραμματα πισω συμφωνα με το λατινικο αλβαβητο.. ΠΧ: DEV5 μας βγαζει: ABS2..[τυχαιο? δεν νομιζω..:D] ΑΡΑ εσεις πρεπει να λυσετε με τον εξης τροπο τα γραμματα JRVFLQQB.. καλη τυχη
ελπιζω να βοηθησα

ti les re file kai sto telos JRVFLQQB p einai to b an pas 3 pisw tote ti 8a s bgalei gia pes m esu

S-Alucard)DinC_
21-06-2010, 09:42 PM
Mπορειτε να μου πειτε τι παιζει με τον γαμημενο Queneau??

---------- Post added at 07:42 PM ---------- Previous post was at 07:41 PM ----------


ti les re file kai sto telos JRVFLQQB p einai to b an pas 3 pisw tote ti 8a s bgalei gia pes m esu

Kοιτα αυτο.. :)

Β->Α->Ζ->Υ

Da_NiNjAaA
21-06-2010, 10:06 PM
Mπορειτε να μου πειτε τι παιζει με τον γαμημενο Queneau??

---------- Post added at 07:42 PM ---------- Previous post was at 07:41 PM ----------



Kοιτα αυτο.. :)

Β->Α->Ζ->Υ
ena help plz sthn moutzoura kai ston ari8mo 50373 plz omws

daxaka
21-06-2010, 11:02 PM
Mπορειτε να μου πειτε τι παιζει με τον γαμημενο Queneau??[COLOR="Silver"]


Edo failarei ligo to game, kai ego to epsaxna posi ora.... Apla prepei na ta grapseis ola me mikra, diladi to sosto einai queneau

ena help plz sthn moutzoura kai ston ari8mo 50373 plz omws

Anoikse to source code (ctrl+u sto ff) kai pane sto telos, tha deis ta onomata ton eikonon diladi: koch snowflake mandelbrot
Apo kei kai pera google is your friend pou leei kai i poiitria...
An akoma den mporeis na to breis.... fractals

S-Alucard)DinC_
21-06-2010, 11:12 PM
Apla prepei na ta grapseis ola me mikra, diladi to sosto einai queneau

Αν ειναι δυνατον!Να'σαι καλα!Μεχρι αυριο αυτο θα εψαχνα!

daxaka
21-06-2010, 11:52 PM
Kamia boitheia gia ti mauri maurila gia mas pou den ta pame kala me ti zografiki kai den exoume windows?

atithasa_niata
21-06-2010, 11:56 PM
Kamia boitheia gia ti mauri maurila gia mas pou den ta pame kala me ti zografiki kai den exoume windows?

σε οποιοδητοτε προγραμμα ζωγραφικης ασπρισε τις μαυρες εικονες(χωρις να τισ σβησεις!)
στο επομενο spoiler ειναι η απαντηση αν απελπιστεις

freedom

daxaka
22-06-2010, 12:02 AM
Xmmm to pigaina allios, me tous kodikous ton xromaton logo ton midenikon sto onoma n0ymer0. H zografiki ton linux den tin paleuei btw, me tpt omos. Anyway, euxaristo :)

atithasa_niata
22-06-2010, 12:07 AM
Xmmm to pigaina allios, me tous kodikous ton xromaton logo ton midenikon sto onoma n0ymer0. H zografiki ton linux den tin paleuei btw, me tpt omos. Anyway, euxaristo :)

Ως ανταμοιβη κανε μου την χαρη και δοκιμασε bravo ^^

Da_NiNjAaA
22-06-2010, 12:58 AM
Re Paidia to 50373 to 3erei kaneis plz peite to

AotP
22-06-2010, 01:31 AM
dwse ena link apo ton grifo s file mpas kai mporw na voi8isw
ati8aso niato mporeis na m dwseis tin apantisi sto kwdikes kai mystika giati apla den mporw na to apokryptografisw me tin kamia?? :/

Da_NiNjAaA
22-06-2010, 01:55 AM
http://webexperiments.gr/riddles/russell.html

K[a]ne
22-06-2010, 02:55 AM
Re Paidia to 50373 to 3erei kaneis plz peite to

Νομίζω ότι το hint που σου δίνει είναι υπέρ αρκετό.

loukoumakhs
22-06-2010, 12:15 PM
paides kolisa sto (e) tou prwtou grhfou... ekei pou exei ta sxhmata kuklous, tetragwna kai zhtaei na epilexw to epomeno sxhma.. auto pou de borw na vrw einai to kritirio gia na epilexw sxhma.. kai estw oti vrw to sxhma pws prepei na to grapsw?

Ekkentr0 ._.
22-06-2010, 12:18 PM
κανε κλικ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ:o

loukoumakhs
22-06-2010, 12:20 PM
asdasdasd kala me geiwses...okei mallon prepei na anixw to mualoudaki mou..

AotP
22-06-2010, 12:28 PM
ela re klassiki erwtisi pagida htan auti! :D genika prepei na poneireuteis gia na to vgaleis, kai na liwseis to google kai tin wikipedia

Orestis511
22-06-2010, 06:09 PM
Μηπως ξερετε σε ποιο blog τελειωνει το δευτερο επιπεδο....Κατι εχω βρει αλλα αν ειναι αυτο το σωστο μοθ την σαπει ετσι οπως τελειωνει!!!!:P

AotP
23-06-2010, 12:42 AM
oresti an 8ymamai kala
eukleidhs.blogspot.com:o

Duke)
23-06-2010, 04:26 AM
http://webexperiments.gr/riddles/feidias.html ggg0