Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 79
  1. #1
    Rank: Forum Addict
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 517

    Default Interview with amok)Ripper

    Εισαγωγή:

    Για όσους δεν γνωρίζουν ο amok)ripper (Αλέξης Δημακόπουλος) θεωρείτε ως ο top Έλληνας παίχτης στον χώρο της DotA κατακτώντας τα περισσότερα τουρνουά αλλά ταυτόχρονα συμμετέχοντας σε διεθνώς καταξιωμένα Leagues όπως IHCS,SP-Palit, Nihl, IDEC κτλ. Οι επιδεξιότητες του είναι γνωστές όχι μόνο από τους έλληνες αλλά και από διεθνείς players.


    Ακολουθεί η παρακάτω συνέντευξη!


    Συνέντευξη

    Asterios:
    Καλησπέρα Αλέξη. Θα ήθελα,αρχικά, να σε ρωτήσω τους λόγους για τους οποίους μετά απο 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, που ήσουνα active, ξαφνικά δήλωσες inactive. Ήτανε κάτι προσωπικό όπως έλλειψη χρόνου η απλά έχασες το ενδιαφέρον σου για την DotA?

    Ripper:
    Δεν είναι ότι είμαι inactive ή ότι έχασα το ενδιαφέρον. Απλά είναι καλοκαίρι και προσπαθώ να το περάσω απέχοντας από DotA όσο γίνετε με διακοπούλες και γυμναστική κτλ ξέρεις...
    Όσο για το activity, είμαι active άλλα όχι πολύ,δηλαδή, παίζω games απλά δεν φαίνομαι. Όσο για το ότι είχα πει πως πάω inactive, τελικά δεν ίσχυε, απλά ήτανε ένα διάλειμμα 2 εβδομάδων.

    Asterios:
    Ωριαία από ότι καταλαβαίνω ήτανε ένα διάλειμμα για ξεκούραση μιας και αφιερώνεις πολύ χρόνο στην DotA. Θέλω να μου μιλήσεις για την εμπειρία σου στην ξένη clan που ήσουνα και γενικότερα για την εμπειρία που έχεις από τα ξένα clan και τα ξένα leagues που συμμετείχες και συμμετέχεις.

    Ripper:
    Το να παίζεις σε μια top clan όπως ήτανε οι Rus3D τότε, είναι μια μοναδική εμπειρία αλλά από την άλλη είναι δύσκολο να είσαι με 4 Ρώσους στο ventrilo.
    Το μόνο που μπορείς να πάρεις από τις ξένες clan και τα υπόλοιπα leagues είναι εμπειρία και το να ευχαριστιέσαι το game που λέγετε DotA στο ύψιστο επίπεδο του.

    Asterios:
    Μια και έχεις εμπειρίες αρκετές από ξένα league θα ήθελα να μου αναφέρεις τις πιο χαρακτηριστικές στιγμές που σου έχουν μείνει χαραγμένες από κάποια games ή από ιδιαίτερες στιγμές.

    Ripper:
    Στιγμές που μου έxουνε μείνει έντονα είναι εκείνες όταν υπήρχανε οι 1P, ή DotA στην Ελλάδα ήτανε στο top σημείο και είμαστε τότε στο IHCS. Παίζαμε challenge vs ΜΥΜ SK WG κτλ, ότι υπήρχε εκείνη την εποχή, και καταφέραμε και κερδίζαμε πολλά από αυτά τα παιχνίδια και χαιρόμουν για την ομάδα μου.
    Τώρα είναι τόσα πολλά παιχνίδια και στιγμές που έχω παίξει σε αυτά τα league που δεν θυμάμαι χαρακτηριστικά.


    Asterios:
    Και τώρα να μεταφερθούμε λίγο στα μέρη μας. Ποια είναι η άποψή σου για τα ελληνικά league? Νομίζω ότι είμαστε κάπως κατώτεροι από τους παίχτες του εξωτερικού σε θέμα skill, παρόλα αυτά, όμως, οι περισσότεροι Έλληνες παίζουνε DotA και το προτιμούν από τα άλλα RPG Games.
    Τι πιστεύεις ότι πρέπει να αλλάξει για να ανέβει το ελληνικό DotA?(αν νομίζεις ότι χρειάζεται κάποια αλλαγή)


    Ripper:
    Κοίτα εδώ είναι μια μεγάλη αλήθεια και λυπάμαι που συμβαίνει στην Ελλάδα. Οι παίχτες εκτός του ότι είναι κατώτερου επιπέδου, έχουνε την νοοτροπία του Έλληνα στο Gaming. Δεν έχουνε σεβασμό για κάποιους players οι οποίοι για τον α ή β λόγο είναι αναγνωρισμένοι.
    Προσπαθούν βρίζοντας, χαλώντας games, να αποδείξουν κάτι το οποίο αποδεικνύετε μόνο κάνοντας εξάσκηση παίζοντας games και αποροφώντας εμπειρίες από το κάθε game. Είχα πει και πιο παλιά ότι η DotA αργοπεθαίνει στην Ελλάδα από τον πυρίνα της.
    Τουρνουά γίνονται στο ελάχιστο, τα leagues τσακώνονται το ένα με το άλλο, οι πέχτες που εμπεριέχονται σε αυτά δεν καταλαβαίνουν κάποια βασικά πράγματα, συνυπάρχεις σε ένα channel με άλλους και επικρατεί ένας γενικός χαμός.
    Τώρα το τι πρέπει να αλλάξει είναι πάρα πολλά. Χρειάζεται προσπάθεια από τους υποτιθέμενα σοβαρούς επιχειρηματίες που αγαπάνε την DotA και θέλουν να την ξαναφέρουν στο προσκήνιο. Επιχειρηματίες = Admins δηλαδή άτομα που δεν παίζουνε απλά δημιουργούνε καταστάσεις.

    Asterios:
    Θέλω να μου παραθέσεις τους στόχους σου και τα όνειρα σου σε αυτό το άθλημα (γιατί θεωρώ ότι είσαι αθλητής πάνω στο παιχνίδι εφόσον αφιερώνεις τόσο χρόνο) και πως βλέπεις το μέλλον γενικά στο DotA να εξελίσσεται.
    Πιστεύεις δηλαδή τα επόμενα χρόνια θα υπάρξει ευημερία ή θα αρχίσει να αργοπεθαίνει το παιχνίδι?
    Πιστεύεις ότι με την δημιουργία πολλών τουρνουά θα γίνει πιο εφικτή η ανάπτυξη?

    Ripper:
    Κοίτα τα όνειρα πλέον είναι περιορισμένα, οι στόχοι λίγοι. Για εμένα προσωπικά δεν υπάρχει κάτι να κατακτήσω η κάτι να αποδείξω. Όσο για την επερχόμενη επαναφορά που αναφέρεσαι, ναι, ο μόνος τρόπος για να αποκτήσει ενδιαφέρον για να ανέβει πάλι είναι τα τουρνουά με σημαντικούς sponsorες, έπαθλα και μεγάλες διοργανώσεις. Μόνο έτσι πιστεύω μπορεί να προσελκύσει κόσμο. Lan Tours ftw!

    Asterios:
    Και κάτι ακόμα για το τέλος. Όπως γνωρίζεις, γίνετε μια προσπάθεια με το Athens Gaming League(www.Athens-League.gr), στο οποίο υπάρχουνε sponsorες που χρηματοδοτούν για κάποια πολυπαιζούμενα games. Έχοντας αναλάβει και εγώ ένα κομμάτι στον τομέα της DotA, όσο αναφορά την διοργάνωση, προσπαθώ να καταλάβω τι θα προσελκύσει τον κόσμο ώστε να μείνουνε όλοι ευχαριστημένοι, καθώς θεωρώ ότι στο 1ο season(3vs3 τουρνουά) ήτανε ψιλοάσχημα τα πράγματα σε θέμα κόσμου, καθώς έλαβαν μέρος μόνο 15 ομάδες.

    Ripper:
    Κοίτα είναι απλό. Για να προσελκύσεις άτομα να έρθουν σε ένα τουρνουά, πρέπει να κάνεις 3 πράγματα:
    Πρώτον να spammάρεις για καιρό με ωραία διαφήμιση για ένα ωραίο γεγονός.
    Δεύτερον να είναι αξιόπιστοι αυτοί που το διοργανώνουν και όχι φανφαρολόγοι, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ γιατί αυτό το θεωρώ το χειρότερο.
    Τώρα όσο αναφορά για το τουρνουά καθαυτό, πρέπει να είναι προσιτό. Δηλαδή να υπάρχουνε τέτοιες συμμετοχές, που να μπορεί μια ομάδα να πει "ωριαία πάμε για χαβαλέ" και όχι "τι τόσα λεφτά η ομάδα αφού θα χάσουμε" κτλ. Το spam στο έχω ξαναπεί, στο eleos με κεφαλαία για καιρό θα ήτανε το καλύτερο για να έρθουν ομάδες στο τουρνουά.
    Τώρα για το άλλο θέμα που με ρώτησες... Το ξέρω ότι γίνετε μια προσπάθεια από εσένα, από τα χαμηλά, να δείξεις πω παίζονται σοβαρά games και να προσελκύσεις και να ανεβάσεις άτομα και ομάδες, τα οποία έχουνε εισχωρήσει στον χώρο της DotA πρόσφατα.
    Αλλά τέτοιες προσπάθειες γίνονται εξ ολοκλήρου από λίγους και η βοήθεια από άλλους είναι δύσκολο θέμα.

    Asterios:
    Θέλω να σε ευχαριστήσω Αλέξη για τον χρόνο που αφιέρωσες να μου ανοιχτείς και να μου παραθέσεις τις απόψεις σου. Ξέρεις ότι για εμένα είσαι πολύ σοβαρό άτομο και έχεις καταφέρει πολλά πάνω στον τομέα του παιχνιδιού.
    Ελπίζω οι βλέψεις σου και τα όνειρα σου να πραγματοποιηθούν όπως ευελπιστώ να ευοδωθούν και οι δικές μου προσπάθειες για τα τουρνουά που σχεδιάζουμε στο AGL (Athens Gaming League) όπως και στο DotA-Alliance.

    Ripper:
    Και εγώ ευχαριστώ και μακάρι αυτά που λες να πιάσουνε τόπο. Εγώ θα είμαι πάντα εκεί πιο σοβαρός από ποτέ για να κερδίζω.

    14/07/09

  2. #2
    Rank: Elite Poster
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 804

    Default

    Nice job asterie tromerh synenteu3h thn diabasa kai mou arese poly an kai egw eimai stenaxwrhmenos me tous player ths elladas....

  3. #3

    Default

    Ωραιο interview, ty!


    Opinions are like assholes, everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks.

  4. #4

    Default

    PL kali douleia m8,nc .
    Ο χρήστης dithi λέει:
    NOMIZW ME EXW TRELANEI

    Ο χρήστης vidoc λέει:
    to fisas man

    Ο χρήστης vidoc λέει:
    pws na sto pw

    Ο χρήστης dithi λέει:
    Toso wraios eimai?

    Ο χρήστης vidoc λέει:
    dn perpatas petas

    Ο χρήστης vidoc λέει:
    aerinos

    Ο χρήστης vidoc λέει:
    apla yy

    Ο χρήστης vidoc λέει:
    nomizw pws eisai ipopsifios mazi me ton pantzi gia ta moutra tis xronias

  5. #5
    Rank: Devotee
    • Join Date: May 2009
    • Posts: 260

    Cool

    wraia sinentef3h kalh douleia asterie makari na borousame na ftasoume tis alles xwres ston tomea tis organwsis kai tis poiothtas sta tour kai sta leagues
    an kai h prospa8eia p kanoume emeis me to DA.com den einai kai asxhmh

  6. #6
    Rank: Aristocrat
    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 1,060

    Default

    E3airetiko interview...Sugxarhthria asterie pou pires sunenteuksh apo ton megalitero ellina dota player....Oi erwthseis htan kataplhktikes opws kai oi apanthseis tou Ripper...Euxomai ola auta pou par8hkan na pragmatopoih8oun me ton kalitero tropo...Kai pali mpravo!!!

  7. #7
    Rank: Wanderer
    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 42

    Default

    ontws wraia sunenteuksi

  8. #8

    Default

    good job asterie poli orea sinedeuxi
    Greek Casts o.O

    My Blog

  9. #9

    Default

    πολυ ωραια συνεντευξη Αστεριε.




  10. #10
    Rank: Squire
    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 110

    Default

    Ton exw dei na paizei apo koda se tour kai opos pada...na nikaei.
    Ena 8a pw.To olo gameplay twn 1P itan toso organomeno pou o ripper eixe me spectre etoimo radi sto 17' ..................:merc::merc::merc:
    Never Let A Boy Do A Man's Job.

  11. #11
    Rank: Forum Addict
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 521

    Default

    Quote Originally Posted by n1OtHw[DEN] View Post
    Kai me ton eauto sou ? ^^
    xalaroste ligo , psss pios ebagelatos , bot-asterios
    ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ !

  12. #12
    Rank: Regular
    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 97

    Default

    mia allh kalh erwthsh omws tha htan pioys alloys thewreis epishs kaloys pextes apo thn ellada ?

  13. #13
    Rank: Squire
    • Join Date: May 2009
    • Posts: 115

    Smile

    den ton eixa parei grammi ton amok)ripper an kai ton eixa dei 4-5 fores sto bnet dn eixa akousei tpt gia auton..
    diavasa tn sunenteuksi kai apo oti ktlva itan apo tous pio kalous players se olo t bnet ? ?
    tespa auto p eipe me tin nootropia ellina sto game einai gegonos :S

  14. #14
    Rank: Councilor
    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 351

    Default

    Mpravo Asterie, Polu kali i sunenteuksi! Pisteuw oti aksizei na diavastei apo olous osous asxolountai me to Dota!
    ean epibebeothi to mh apo tous armodious pistew pws prepei na timorithi me 1-2 lever warm eos kai donate

  15. #15

    Default

    bravo asterie....sinxaritiria ston ksaderfo ripper....wraio interview..: )

  16. #16
    Rank: Aristocrat
    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 1,060

    Default

    nai 3aderfo sure!!!

  17. #17
    Rank: Disciple
    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 235

    Default

    pff siga ego eimai kaliteros :P
    Min to psaxneis auto evel gt den 8a vreis akri. Iparxei kolpo kai o tipos apla to kanei. tespa aston more min asxolise by Spook_show
    Ok.. upame kapoioi head admin einai FAIL alla oxi kai etsi.. O tupos den exei idea kai nomizei oti,usaro hack gia na anebaso ta post mou. Xoris kan na PSAXEI ta
    Started thread mou kai ta post mou. Ti BLAKES admins uparxoun thee mou. Ksexnaei kati eimai edo 1 xrono kai kati mines kai aftos mono mines... Ti krima

  18. #18
    Rank: Councilor
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 411

    Default

    Όλο αυτό έγινε για να καταλάβουμε πως πρέπει ένας έλληνας να γίνει ένας σωστός dota player, και όχι να spamάρετε "euxaristoume, poly kali douleia etc.". Thanks.
    ΣΑΣ ΠΙΤΣΙΛΑΩ!

  19. #19
    Rank: Forum Addict
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 517

    Default

    Quote Originally Posted by StealinGSprEE View Post
    Όλο αυτό έγινε για να καταλάβουμε πως πρέπει ένας έλληνας να γίνει ένας σωστός dota player, και όχι να spamάρετε "euxaristoume, poly kali douleia etc.". Thanks.
    epiases to noima

  20. #20
    Rank: Disciple
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 210

    Default

    genimenos paparatsi.. a0xa0xaxa
    ZN sxolh re! Takh-Harmanis-Mhde-Ipo&Kata.... Poia einai h sxolh sou morh?

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •