Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 44
  1. #1

    Default [Solved] Blue screen

    Το να το πάθει κάνεις μια 2 φορές σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ( 6 μήνες + ) δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα.
    Άρχισα όμως να ανησυχώ το Σάββατο όταν μου το έκανε 2 φορές και ιδιαίτερα σήμερα που το έπαθε 3 φορές μια το πρωί μια το μεσημεράκι και μετά από 2-3 ώρες το απόγευμα.
    Ζητάω προτάσεις-λύσεις από κάποιον που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα , κατάφερε τελικά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να το επιλύσει και βέβαια τι έκανε για όλα αυτά. Ελπίζω να μην καταφύγω στην λύση να στείλω τον Η/Υ μου για φτιάξιμο στο κατάστημα από το οποίο τον αγόρασα.
    Μπορείτε να δείτε το μοντέλο του laptop μου εδώ και τα γενικά στοιχεία του.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, είμαι διαθέσιμος για κάποιον ο οποίος ξέρει την λύση να "μπει" στον Η/Υ μέσω tv ( όχι τηλεόραση teamviewer ) για να το διορθώσει.
    Μιλάω για αυτό το Blue screen :
    Οποιοδήποτε άσχετο ποστ θα διαγραφεί.
    Quote Originally Posted by K[a]ne View Post
    Please μην abusaρετε τα commands γιατί logάρονται και θα το μάθουμε και θα είμαστε στη πολύ δυσάρεστη θέση να σας πάρει ο διάολος. :P
    Συγκεκριμένα θα αμολύσουμε τον Kitz επάνω σας.
    Quote Originally Posted by KiTz View Post
    Let bygones be bygones και μη κάνετε σα καριόλες

  2. #2
    Rank: Councilor
    • Join Date: Apr 2010
    • Posts: 457

    Default

    to pa8ainw ka8e mera my friend alla to pc m parola auta zei
    "Δύναμη χωρίς σοφία είναι καταδικασμένη να αποτύχει"

  3. #3
    Rank: Board General
    • Join Date: Oct 2010
    • Posts: 1,956

    Default

    Συνήθως γίνεται όταν έχεις καρβουνο Pc (Βλέπε Moti ) και ζορίζεται στο Gaming και Crasharei.

    Εδώ κάτι αλλο παίζει ομως.Πόσο καιρό το έχεις μετα το τελευταίο φορμάτ?Ισως έχει γίνει ένας χαμός στα Caches/Files/Registries και γενικά έχει φορτώσει.


    Χώστου ένα φορμάτ. +1

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by G.Virus View Post
    Συνήθως γίνεται όταν έχεις καρβουνο Pc (Βλέπε Moti ) και ζορίζεται στο Gaming και Crasharei.

    Εδώ κάτι αλλο παίζει ομως.Πόσο καιρό το έχεις μετα το τελευταίο φορμάτ?Ισως έχει γίνει ένας χαμός στα Caches/Files/Registries και γενικά έχει φορτώσει.


    Χώστου ένα φορμάτ. +1
    Ναι κράχτε με δεν ξέρω να κάνω φορμάτ.
    Quote Originally Posted by K[a]ne View Post
    Please μην abusaρετε τα commands γιατί logάρονται και θα το μάθουμε και θα είμαστε στη πολύ δυσάρεστη θέση να σας πάρει ο διάολος. :P
    Συγκεκριμένα θα αμολύσουμε τον Kitz επάνω σας.
    Quote Originally Posted by KiTz View Post
    Let bygones be bygones και μη κάνετε σα καριόλες

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Luck]sto[NoLag View Post
    Ναι κράχτε με δεν ξέρω να κάνω φορμάτ.
    Εγώ σε στηρίζω ως φίλος σου και λέω ότι ούτε εγώ ξέρω να κάνω format και δεν έχω κάνει ποτέ στο pc μου.
    "Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του. Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν". - Λέων Τολστόι

  6. #6

    Default

    Καλησπέρα,

    Bsod συνήθως τρώς από hardware(εκτός λίγων περιπτώσεων που είναι θέμα windows - drivers)

    Οπότε θα πρότεινα :
    1)Να κάνεις ένα memtest την ram σου γιατί most of the times η ram ευθύνεται για bsod.
    2)Να κάνεις checkdisk τον δίσκο.
    3)Να τσεκάρεις αν είναι κάποιος driver που δημιουργεί το πρόβλημα ( θυμήσου αν έβαλες κάποιον driver ή κάποιο update πρόσφατα).

  7. #7
    Rank: Aristocrat
    • Join Date: Jun 2010
    • Posts: 1,125

    Default

    Δεν μπορώ να δω καλά τι σου λέει το error.Διάλεξε ένα από τα παρακάτωλογικά 1 απ'αυτά θα είναι)
    DIVIDE_BY_ZERO_ERROR
    IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
    KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
    REGISTRY_ERROR
    INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
    UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
    BAD_POOL_HEADER
    NTFS_FILE_SYSTEM
    KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR
    NMI_HARDWARE_FAILURE
    Beyond Good and Evil
    ( Click to show/hide )



  8. #8
    Rank: Banned User
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 453

    Default

    Όταν τρως την γνωστή "Μπλε οθόνη" σου αναφέρει κάποιες λύσεις ...
    Πριν την επανεκίνηση θα ήταν καλό να διαβαστούν ! ^^
    Εγώ αυτό είχα κάνει και λύθηκε το πρόβλημα το οποίο ήταν ένα πρόβλημα στην RAM που είχα
    (περεταίρω λεπτομέρειες δεν γνωρίζω ;/)

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Insom View Post
    Δεν μπορώ να δω καλά τι σου λέει το error.Διάλεξε ένα από τα παρακάτωλογικά 1 απ'αυτά θα είναι)
    DIVIDE_BY_ZERO_ERROR
    IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
    KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
    REGISTRY_ERROR
    INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
    UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
    BAD_POOL_HEADER
    NTFS_FILE_SYSTEM
    KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR
    NMI_HARDWARE_FAILURE
    Δεν είναι το δικό του ss ,απλά έβαλε αυτό για να μας διαφωτίσει.

    Quote Originally Posted by tasn View Post
    Καλησπέρα,

    Bsod συνήθως τρώς από hardware(εκτός λίγων περιπτώσεων που είναι θέμα windows - drivers)

    Οπότε θα πρότεινα :
    1)Να κάνεις ένα memtest την ram σου γιατί most of the times η ram ευθύνεται για bsod.
    2)Να κάνεις checkdisk τον δίσκο.
    3)Να τσεκάρεις αν είναι κάποιος driver που δημιουργεί το πρόβλημα ( θυμήσου αν έβαλες κάποιον driver ή κάποιο update πρόσφατα).
    Εσύ καλά του τα λές,αλλά επειδή ο alex μας εκτός απο το κουμπί του boot δεν γνωρίζει τίποτα άλλο,κάτι μου λέει οτι μόλις του μίλησες κινέζικα
    Quote Originally Posted by DeadManWalkin View Post
    Έχω υψώσει την μαλακία στο τετράγωνο αλλά δεν μπορώ να βρώ το αποτέλεσμα όταν την βάλω στην ρίζα της ηλιθιότητας και την πολλαπλασιάσω με την χαζομάρα διαιρώ με τον συντελεστή του αγνώστου μαλάκα αλλά δεν βγάζω αποτέλεσμα, κάποιος που να ξέρει απο χαζές εξισώσεις να βοηθήσει

    "I am a father, a son - And a serial killer."
    - Dexter Morgan
    ( Click to show/hide )


    Everytime Alexaras starts talking
    ( Click to show/hide )

    Everytime i see "butchered" greek
    ( Click to show/hide )

  10. #10

    Default

    Εσύ καλά του τα λές,αλλά επειδή ο alex μας εκτός απο το κουμπί του boot δεν γνωρίζει τίποτα άλλο,κάτι μου λέει οτι μόλις του μίλησες κινέζικα
    Χαχα soz τότε δεν το ήξερα. Περισσότερες λεπτομέρειες από irc τότε αν θέλει ο alex σας

  11. #11
    Rank: Banned User
    • Join Date: Dec 2011
    • Posts: 242

    Default

    dysthxws file alla thes format...h mple othonh sou vgazei ta apeira provlhmata pou exei o sklhros...

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Luck]sto[NoLag View Post
    Ναι κράχτε με δεν ξέρω να κάνω φορμάτ.
    kane format kai meta katevase your-unistaller pou afairei kai ta registry otan kaneis unistall kapoia programmata.akomi katharizei diskous apo axrhsta arxeia kai genika einai tzamaoua

  13. #13
    Rank: Aristocrat
    • Join Date: Jun 2010
    • Posts: 1,125

    Default

    ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΡΕΣ ΤΙ ERROR ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΦΟΡΜΑΤ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
    Beyond Good and Evil
    ( Click to show/hide )



  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Insom View Post
    ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΡΕΣ ΤΙ ERROR ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΦΟΡΜΑΤ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
    αυτό του λέω στο irc εδώ και 1 ώρα, άμα δεν δεί στην οθόνη τη προκαλεί το crash,δουλειά δεν κάνουμε
    Quote Originally Posted by DeadManWalkin View Post
    Έχω υψώσει την μαλακία στο τετράγωνο αλλά δεν μπορώ να βρώ το αποτέλεσμα όταν την βάλω στην ρίζα της ηλιθιότητας και την πολλαπλασιάσω με την χαζομάρα διαιρώ με τον συντελεστή του αγνώστου μαλάκα αλλά δεν βγάζω αποτέλεσμα, κάποιος που να ξέρει απο χαζές εξισώσεις να βοηθήσει

    "I am a father, a son - And a serial killer."
    - Dexter Morgan
    ( Click to show/hide )


    Everytime Alexaras starts talking
    ( Click to show/hide )

    Everytime i see "butchered" greek
    ( Click to show/hide )

  15. #15
    Rank: Devotee
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 286

    Default

    Quote Originally Posted by Luck]sto[NoLag View Post
    Το να το πάθει κάνεις μια 2 φορές σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ( 6 μήνες + ) δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα.
    Άρχισα όμως να ανησυχώ το Σάββατο όταν μου το έκανε 2 φορές και ιδιαίτερα σήμερα που το έπαθε 3 φορές μια το πρωί μια το μεσημεράκι και μετά από 2-3 ώρες το απόγευμα.
    Ζητάω προτάσεις-λύσεις από κάποιον που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα , κατάφερε τελικά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να το επιλύσει και βέβαια τι έκανε για όλα αυτά. Ελπίζω να μην καταφύγω στην λύση να στείλω τον Η/Υ μου για φτιάξιμο στο κατάστημα από το οποίο τον αγόρασα.
    Μπορείτε να δείτε το μοντέλο του laptop μου εδώ και τα γενικά στοιχεία του.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, είμαι διαθέσιμος για κάποιον ο οποίος ξέρει την λύση να "μπει" στον Η/Υ μέσω tv ( όχι τηλεόραση teamviewer ) για να το διορθώσει.
    Μιλάω για αυτό το Blue screen :
    Οποιοδήποτε άσχετο ποστ θα διαγραφεί.
    Αυτο το εχω παθει και εγω 2-3-4 φορες
    οταν εκανα συχνα alt-tab
    δεν ξερω τι στο καλο μπορει να φτεει...
    Δες το αν θες.
    ( Click to show/hide )

    O admin se_ola_kalloss demoted και banned ΕΠΗΔΕΙ ΡΟΥΦΙΑΝΕΥΤΙΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙO admin se_ola_kalloss demoted και banned ΕΠΗΔΕΙ ΡΟΥΦΙΑΝΕΥΤΙΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ


    Abuse Solved.
    Topic Closed.
    ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ BUTTERFLY_3 RELUZZ

    Πως χρεωκοπησε η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ?(http://www.mymgn.com/board/showthread.php?t=120007)
    http://WODOTA Δες τι εκανε

  16. #16

    Default

    Ναι μου το λέει irc ο Γιώργος το θέμα είναι ότι εγώ επειδή τσαντίστηκα με τα πολλά bsod έκανα reboot το pc στις 25/2 και τώρα για να λύσουμε όποιο πρόβλημα υπάρχει πρέπει να περιμένουμε για το επόμενο bsod ( που να μην έρθει ποτέ ρε γαμώ).
    Και σε ρωτάω ρε Γαλάτη που από τι φαίνεται γνωρίζεις κάτι από δ'αυτά. Υπάρχει τρόπος να προκαλέσω εγώ το bsod για να μάθω τι φταίει ;
    Quote Originally Posted by K[a]ne View Post
    Please μην abusaρετε τα commands γιατί logάρονται και θα το μάθουμε και θα είμαστε στη πολύ δυσάρεστη θέση να σας πάρει ο διάολος. :P
    Συγκεκριμένα θα αμολύσουμε τον Kitz επάνω σας.
    Quote Originally Posted by KiTz View Post
    Let bygones be bygones και μη κάνετε σα καριόλες

  17. #17
    Rank: Forum Addict
    • Join Date: Jun 2010
    • Posts: 552

    Default

    Το λεγομενο BSOD(blue screen of death).

    1)Συνηθως παρουσιαζεται μετα απο εγκατασταση λογισμικού,εσυ ειπες οτι πρωτη φορα το εκανε πριν κανα 6μηνο..αρα δυσκολα να βρουμε τι εγινε τοτε...

    2)Πρεπει να εχεις τουλαχιστον 100MB ελευθερα στον σκληρο σου δισκο..(πιστευω οτι εχεις...αλλα ριξε και μια ματια)

    3)Κανε ενα scan τον υπολογιστη σου για Keyloggers,Spyware, Adware,TrackingCookies,Worms,Viruses,(αν θες σου προτεινω ενα που χρησιμοποιώ και γω..ειναι δωρεαν και κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο πολλα αλλα anti-virus που πρεπει να πληρωσεις,το αρνητικο εινai οτι δεν εχει online-protection,δλδ καθε φορα πρεπει να το βαλεις εσυ να scannarei,αν θες βεβαια σκας ενα 30αρι και εισαι full καλυμενος)

    4)Ψαξε αν υπαρχουν διαθεσιμα updates για τα windows+ για ολα τα hardware σου,επεξεργαστη,ram,hard disc.etc
    Δωσε ιδιαιτερη σημασια στην Rom οπου υπαρχουν και τα BIOS

    5)Δοκιμασε εναν registry cleaner





    6)


    Κανε check και τα δυο και εκκίνηση

    Υ.Γ:προτεινω να ξεκινησεις απο το 6...ειναι το πιο ευκολο και πιθανοτατα θα διορθώσει το προβλημα...
    Η Αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων του συστήματος αρχείων παιρνει το πολυ κανα μισαωρο
    Η Ανίχνευση και ανάκτηση κατεστραμμένων τομέων δίσκου μπορει να παρει αρκετα,εμενα μια φορα εκανε 5 ωρες
    Να ξερεις οτι οταν θα τα επιλεξεις και κανεις εκκίνηση θα κανει restart το pc,θα βγει μια μπλε οθονη(ειρωνια..) και εκει θα γινουν οι έλεγχοι...γιαυτο οταν το κανεις...βρες για κανα 4ωρο σιγουρα κατι αλλο να κανεις xD
    Eλπιζω να βοηθησα

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by king_of_n00bs View Post
    dysthxws file alla thes format...h mple othonh sou vgazei ta apeira provlhmata pou exei o sklhros...
    Ασχετος στην dota , ασχετος στα αθλητικα , ασχετος και στα PC... Nice gj!

    Btw για να σου πω και την δικη μου εκδοχη ... εμενα αυτο ξεκινησε απο την στιγμη που καηκε η καρτα γραφικων!

    Δηλαδη με λιγα λογια παει να φορτοσει το game πανω στον επεξεργαστη της οn-board καρτας γραφικων και μερικες φορες τα παιζει και βγαζει την γνωστη μπλε οθονη!

    Που λες ρωτησα και τεχνικο και μου ειπε οτι δεν θα εχω καποιο προβλημα στο μελλον απο αυτο ουτε υπαρχει τροπος να το φτιαξω καπως αλλιως εκτος απο το να παρω καρτα γραφικων!

    Ισως ειναι και αυτο!


  19. #19

    Default YOOO

    Μηπως βλεπεις κακα κοριτσια ?

    If you know what I mean ...
    "Nothing is true , everything is permitted."

  20. #20
    Rank: Aristocrat
    • Join Date: Jun 2010
    • Posts: 1,125

    Default

    όχι δεν υπάρχει τρόπος εκτός και αν συνέβαινε υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες(π.χ. έσκαγε όταν άνοιγες το steam). Υπομονή παιδί, και λύσεις υπάρχουν πολλές.
    Beyond Good and Evil
    ( Click to show/hide )



Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •