Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 75
  1. #1
    Rank: Councilor
    • Join Date: Nov 2010
    • Posts: 361

    Default Αγορά ποδηλάτου

    Μάγκες θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο πόλης και διαθέτω μέχρι 250-300€.
    Έχει κανείς κανά καλό ποδήλατο υπόψιν, ή κάνα καλό κατάστημα Αθήνα-Πειραιά?
    Από το ίντερνετ μόνο μαλακίες βρίσκω.

    Thanks σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει σοβαρά.
    ╔════════════════════════════════════╗

    Nobody is perfect!
    .....I'm nobody.....

    ╚════════════════════════════════════╝

  2. #2
    Rank: Forum Addict
    • Join Date: Jun 2010
    • Posts: 544

    Default

    oti kai na pareis pantos na einai ideal.

    ( Click to show/hide )

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Angelos21 View Post
    Thanks σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει σοβαρά.
    Izadorcas - retired

  4. #4
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Quote Originally Posted by Angelos21 View Post
    Μάγκες θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο πόλης και διαθέτω μέχρι 250-300€.
    Έχει κανείς κανά καλό ποδήλατο υπόψιν, ή κάνα καλό κατάστημα Αθήνα-Πειραιά?
    Από το ίντερνετ μόνο μαλακίες βρίσκω.

    Thanks σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει σοβαρά.

    Φιλε μου αυτο που ψαχνεις ειναι ποδηλατο trekking με στενα λαστιχα,οχι κουρσα.Χρειαζεσαι μπροστινη αναρτηση με ρυθμιση σκληροτητας,2 φωτα για εμπρος και πισω-σου συστηνω να παρεις το σετακι της Cateye με 30ευρω,βγαζει καλη δεσμη φωτος και ειναι αφαιρουμενο με μπαταριες,αποφυγε να παρεις φωτα με δυναμο καθως θα στα ξηλωσουν ευκολα και δεν θα εχεις σωστο φωτισμο εαν πηγαινεις αργα.Για φρενα,οπωσδηποτε v-brakes.Σε αυτα τα λεφτα,παιρνεις ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο και γυρω στις 21 ταχυτητες.Μπορεις να βρεις ανετα ενα Ideal ή ενα KCP πιστευω,με τοσα ειχα αγορασει ενα Ideal Crosser πριν 2-3 χρονια και ειχε βγαλει τα λεφτα του,δυστυχως καποιοι αποφασισαν να μου το στερησουν ξαφνικα τον Ιανουαριο...Να ξερεις παντως οτι αν ειναι να αγορασεις ποδηλατο,και λιγα περισσοτερα λεφτα να δωσεις,θα πιασουν τοπο. Π.χ. με +50 ανεβαινεις τρομερα κατηγορια.Πριν 3 μηνες αγορασα ενα Lombardo Wheelerpeak 200 και το αγαπησα αμεσως,πολυ πιο γρηγορο απο Ideal και γενικα ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο.Δυστυχως και αυτο χαθηκε...

    Υ.Γ. ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΛΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ,ΘΑ ΚΛΑΙΣ!

    Υ.Γ.2 Εαν οντως τα χρειαζεσαι,βαλε λασπωτηρες και σχαρα,εαν οχι μην παρεις γιατι ειναι εξτρα λεφτα και παραπανω βαρος.Εαν δεν τα

    Υ.Γ.3 Σε περιπτωση που δεν το ξερεις,εαν χρειαστει να αφησεις το ποδηλατο εξω,κλειδωσε το ΠΑΝΤΑ απο ψηλη τσιμεντενια κολωνα ή κατι τετοιο,αποφυγε τα δεντρα γιατι εχω δει ακομα και να τα ξεριζωνουν!Επισης πιασε με την αλυσιδα μπροστινη ροδα και σκελετο,στα καινουργια ποδηλατα η καθε ροδα εχει συνδεσμο ταχειας απασφαλισης και βγαινει σε λιγοτερο απο ενα λεπτο.

    Υ.Γ.4 Με trekking ποδηλατο αποφυγε να ανεβαινεις σε πεζοδρομια κτλπ γιατι σκιζονται πολυ ευκολα οι σαμπρελες,ειδικα αν ειναι λιγο ξεφουσκωτο το ελαστικο.

    Μαγαζι δεν μπορω να σου πω μιας και μενω Πατρα.Οτι χρειαστεις,ριξε ερωτηση!
    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  5. #5
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Quote Originally Posted by eZiO) View Post
    oti kai na pareis pantos na einai ideal.
    Τα Ideal δεν ειναι μονοδρομος...
    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  6. #6
    Rank: Disciple
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 242

    Default

    ( Click to show/hide )
    Quote Originally Posted by Iceblade21 View Post
    Φιλε μου αυτο που ψαχνεις ειναι ποδηλατο trekking με στενα λαστιχα,οχι κουρσα.Χρειαζεσαι μπροστινη αναρτηση με ρυθμιση σκληροτητας,2 φωτα για εμπρος και πισω-σου συστηνω να παρεις το σετακι της Cateye με 30ευρω,βγαζει καλη δεσμη φωτος και ειναι αφαιρουμενο με μπαταριες,αποφυγε να παρεις φωτα με δυναμο καθως θα στα ξηλωσουν ευκολα και δεν θα εχεις σωστο φωτισμο εαν πηγαινεις αργα.Για φρενα,οπωσδηποτε v-brakes.Σε αυτα τα λεφτα,παιρνεις ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο και γυρω στις 21 ταχυτητες.Μπορεις να βρεις ανετα ενα Ideal ή ενα KCP πιστευω,με τοσα ειχα αγορασει ενα Ideal Crosser πριν 2-3 χρονια και ειχε βγαλει τα λεφτα του,δυστυχως καποιοι αποφασισαν να μου το στερησουν ξαφνικα τον Ιανουαριο...Να ξερεις παντως οτι αν ειναι να αγορασεις ποδηλατο,και λιγα περισσοτερα λεφτα να δωσεις,θα πιασουν τοπο. Π.χ. με +50 ανεβαινεις τρομερα κατηγορια.Πριν 3 μηνες αγορασα ενα Lombardo Wheelerpeak 200 και το αγαπησα αμεσως,πολυ πιο γρηγορο απο Ideal και γενικα ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο.Δυστυχως και αυτο χαθηκε...

    Υ.Γ. ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΛΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ,ΘΑ ΚΛΑΙΣ!

    Υ.Γ.2 Εαν οντως τα χρειαζεσαι,βαλε λασπωτηρες και σχαρα,εαν οχι μην παρεις γιατι ειναι εξτρα λεφτα και παραπανω βαρος.Εαν δεν τα

    Υ.Γ.3 Σε περιπτωση που δεν το ξερεις,εαν χρειαστει να αφησεις το ποδηλατο εξω,κλειδωσε το ΠΑΝΤΑ απο ψηλη τσιμεντενια κολωνα ή κατι τετοιο,αποφυγε τα δεντρα γιατι εχω δει ακομα και να τα ξεριζωνουν!Επισης πιασε με την αλυσιδα μπροστινη ροδα και σκελετο,στα καινουργια ποδηλατα η καθε ροδα εχει συνδεσμο ταχειας απασφαλισης και βγαινει σε λιγοτερο απο ενα λεπτο.

    Υ.Γ.4 Με trekking ποδηλατο αποφυγε να ανεβαινεις σε πεζοδρομια κτλπ γιατι σκιζονται πολυ ευκολα οι σαμπρελες,ειδικα αν ειναι λιγο ξεφουσκωτο το ελαστικο.

    Μαγαζι δεν μπορω να σου πω μιας και μενω Πατρα.Οτι χρειαστεις,ριξε ερωτηση!


    Ρε φιλε σε λυπήθηκα.. 2 φορές στο κλέψανε... ? :S
    NLBoY, Name officialy owned by Thunder_Boy
    Copyrights © ThunDeR_BoY@MyMGN

  7. #7
    Rank: Councilor
    • Join Date: Nov 2010
    • Posts: 361

    Default

    Με ανησυχεί ιδιαίτερα η ασφάλεια του ποδηλάτου,
    διότι όλοι όσοι ξέρω τους το έχουν κλέψει.
    Η κλασική κλειδαριά με ένα κόπτη εξαφανίζεται όπως και να το πιάσεις.

    Thanks Iceblade21

    Special thanks goes to Truality for his valuable contribution to this thread!
    God bless you man! You were a real eye-opener!
    ╔════════════════════════════════════╗

    Nobody is perfect!
    .....I'm nobody.....

    ╚════════════════════════════════════╝

  8. #8
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Quote Originally Posted by ThunDeR_BoY View Post

    Ρε φιλε σε λυπήθηκα.. 2 φορές στο κλέψανε... ? :S
    Ναι,και τις 2 φετος,εχω παθει ψυχολογικο.
    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Angelos21 View Post
    Special thanks goes to Truality for his valuable contribution to this thread!
    God bless you man! You were a real eye-opener!
    But I let out a serious roar.
    Izadorcas - retired

  10. #10
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Quote Originally Posted by Angelos21 View Post
    Με ανησυχεί ιδιαίτερα η ασφάλεια του ποδηλάτου,
    διότι όλοι όσοι ξέρω τους το έχουν κλέψει.
    Η κλασική κλειδαριά με ένα κόπτη εξαφανίζεται όπως και να το πιάσεις.

    Thanks Iceblade21

    Special thanks goes to Truality for his valuable contribution to this thread!
    God bless you man! You were a real eye-opener!
    Ή θα βαλεις μεταλλικη full κλασσικη αλυσιδα ή την πιο χοντρη με πλαστικο περιβλημα( Φ10+ )
    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  11. #11
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Quote Originally Posted by Truality View Post
    But I let out a serious roar.
    Δεν κρατηθηκα Γιαννη:

    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  12. #12
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Αααα,και κατι τελευταιο,μην ψαχνεις απαραιτητα να εχει πολλες ταχυτητες το ποδηλατο.Πολλα σασμαν με 24 ταχυτητες ειναι χειροτερα απο 21αρια,κοιτα να ειναι Shimano οπωσδηποτε και οσο το δυνατον καλυτερο μοντελο-αλουμινενια γραναζια κτλπ λογικα στην περιπτωση σου.Για τα μοντελα της Shimano σε σασμαν κτλπ,μπες στο site της.


    Οταν αποφασισεις/αγορασεις,γραψε να δω τι πηρες!
    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  13. #13
    Rank: Councilor
    • Join Date: Nov 2010
    • Posts: 361

    Default

    Quote Originally Posted by Truality View Post
    But I let out a serious roar.
    That was you?!
    ...and there I was thinking that my gramps farted!
    Silly me!

    Quote Originally Posted by Iceblade21 View Post
    Αααα,και κατι τελευταιο,μην ψαχνεις απαραιτητα να εχει πολλες ταχυτητες το ποδηλατο.Πολλα σασμαν με 24 ταχυτητες ειναι χειροτερα απο 21αρια,κοιτα να ειναι Shimano οπωσδηποτε και οσο το δυνατον καλυτερο μοντελο-αλουμινενια γραναζια κτλπ λογικα στην περιπτωση σου.Για τα μοντελα της Shimano σε σασμαν κτλπ,μπες στο site της.


    Οταν αποφασισεις/αγορασεις,γραψε να δω τι πηρες!
    Θα κάνω μία έρευνα αγοράς στα καταστήματα πρώτα να βρω το πιο οικονομικό και θα σου πω.
    Αν δεν βρω και στην Πάτρα έρχομαι! :P
    Όλα αυτά που γράφεις τα κοστολογείς μέχρι τα 300€?

    Quote Originally Posted by Iceblade21 View Post
    Δεν κρατηθηκα Γιαννη:

    Γαμάτο! ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!
    Last edited by Angelos21; 16-05-2012 at 09:20 PM.
    ╔════════════════════════════════════╗

    Nobody is perfect!
    .....I'm nobody.....

    ╚════════════════════════════════════╝

  14. #14

    Default

    Αν εκανες το thread το περσινο καλοκαιρι θα σου εδινα ενα γαματο ποδηλατο της πολης με 100 ευρω ...τωρα δεν εχει μεινει κανενα.
    "Nothing is true , everything is permitted."

  15. #15
    Rank: Councilor
    • Join Date: Nov 2010
    • Posts: 361

    Default

    Quote Originally Posted by DaRkShInEsS View Post
    Αν εκανες το thread το περσινο καλοκαιρι θα σου εδινα ενα γαματο ποδηλατο της πολης με 100 ευρω ...τωρα δεν εχει μεινει κανενα.
    Μην μου λες τετοια και με ξενερωνεις τελειως!
    ╔════════════════════════════════════╗

    Nobody is perfect!
    .....I'm nobody.....

    ╚════════════════════════════════════╝

  16. #16
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Quote Originally Posted by Angelos21 View Post


    Θα κάνω μία έρευνα αγοράς στα καταστήματα πρώτα να βρω το πιο οικονομικό και θα σου πω.
    Αν δεν βρω και στην Πάτρα έρχομαι! :P
    Όλα αυτά που γράφεις τα κοστολογείς μέχρι τα 300€?


    Γαμάτο! ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!
    Ναι,ενα αξιοπρεπες trekking με 28αρες ζαντες,αλουμινενιο σκελετο,μερικως ρυθμιζομενη αναρτηση μπροστα,21 ταχυτητες και v-brakes παει καπου εκει-να υπολογισεις ομως 50 ευρω για φωτα,κλειδαρια και γαντια ποδηλασιας αν θες ( ; ) .Αν δεν θες να ψαχνεσαι πολυ,πηγαινε στον τοπικο αντιπροσωπο της Ideal και καπου εκει τελειωνει η ιστορια.
    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  17. #17
    Rank: Disciple
    • Join Date: Apr 2009
    • Posts: 242

    Default

    Iceblade21 stamata na milas gia podilata me toso pa8os re file me stenaxoreis akoma parapano

    etsi dld m'rxete na s kanw doro ena podilato
    NLBoY, Name officialy owned by Thunder_Boy
    Copyrights © ThunDeR_BoY@MyMGN

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by ThunDeR_BoY View Post
    Iceblade21 stamata na milas gia podilata me toso pa8os re file me stenaxoreis akoma parapano

    etsi dld m'rxete na s kanw doro ena podilato
    Εμένα μου το κλέψανε 5 φορές.Θα μου κάνεις δώρο ένα ποδήλατο;

  19. #19
    Rank: Regular
    • Join Date: Feb 2011
    • Posts: 85

    Default

    Quote Originally Posted by ThunDeR_BoY View Post
    Iceblade21 stamata na milas gia podilata me toso pa8os re file me stenaxoreis akoma parapano

    etsi dld m'rxete na s kanw doro ena podilato
    Μπα,εχω παθει ψυχολογικο σου λεω,βγαινω συνεχεια απο το σπιτι και κοιταω οτι περναει απο τους δρομους μπας και πετυχω καποιο απο τα 2.Η μαλακια ειναι οτι τα περισσοτερα εχουν μπλε ή ασπρο χρωμα,ακριβως δηλαδη οπως ειχαν τα δικα μου.
    ( Click to show/hide )

    I've got Heavy Metal music in my blood.And I'd like to give it to you if I could...

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by Iceblade21 View Post
    Μπα,εχω παθει ψυχολογικο σου λεω,βγαινω συνεχεια απο το σπιτι και κοιταω οτι περναει απο τους δρομους μπας και πετυχω καποιο απο τα 2.Η μαλακια ειναι οτι τα περισσοτερα εχουν μπλε ή ασπρο χρωμα,ακριβως δηλαδη οπως ειχαν τα δικα μου.
    Κάνε μια βόλτα στο λιμάνι και θα το βρεις, εγώ έτσι το βρήκα ^^

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •