Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Rank: Squire
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 110

    Default Πρόβλημα με τον σκληρό δίσκο.

    Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους σκληρούς μου δίσκους στον σταθερό μου υπολογιστή.

    Όλα ξεκίνησαν κατά την εκκίνηση του υπολογιστή, πριν με βγάλει στην οθόνη για να βάλω κωδικό ώστε να μπω στην επιφάνεια εργασίας μου έβγαζε ένα παράθυρο το οποίο έλεγε κάτι για repair. Το άφηνα να φορτώσει αλλά δεν γινόταν τίποτα. (Να πω πως όταν πήγαινα να τον ανοίξω με ασφαλή λειτουργία κολλούσε στο loading screen)

    Ε, αποφάσισα μια μέρα να τον κάνω φορματ, προσπάθησα να βάλω για αρχή τα windows vista 32bit του υπολογιστή
    μου έβγαλε error: Can't copy windows files in this partition
    Λέω θα έχει κάποιο πρόβλημα το cd.
    Βάζω μετα σπασμένα windows xp 32bit pro sp3, πάλι παρόμοιο error.
    (μετα από την προσπάθεια μου να βάλω τα winXP δεν βρίσκει τον δεύτερο σκληρό δίσκο που έχω 160GB)
    μετά πάω να βάλω windows 7 32bit και 64 και μου βγάζει πάλι το ίδιο error.

    Το άφησα για 2 μέρες και είπα να ξανά προσπαθήσω, αλλα πριν τον κάνω είπα να τον φυσήξω. Αφού τον φύσηξα ξανά έβαλα όλα τα καλώδια με την σειρά που τα είχα πάντα (δεν έχω κάνει κάποιο λάθος στα καλώδια είμαι σίγουρος) και πάλι τον δεύτερο δίσκο δεν τον έβρισκε.

    Και ξεκίνησα για το format πάλι, αυτή τη φορά windows 7 64 bit. το πρώτο στάδιο που λέει Copy windows files το πέρασε κατευθείαν και σημείωσε ένα τικ δίπλα από αυτό. Ενώ ξέρω ότι θέλει αρκετή ώρα για να κάνει αντιγραφή τα αρχεία των windows αυτό το στάδιο το πέρασε κατευθείαν!

    Τέλος πάντων μετά από το φορματ που έγινε κανονικά, ανοίγω τον υπολογιστή και πριν με βγάλει στην οθόνη που λέει "wellcome" μου βγάζει "please wait" και ανά 5 δευτερόλεπτα βγάζει μαύρη οθόνη (για μισό δευτερόλεπτο) και μετά πάλι πίσω στο "please wait" και αυτό δεν σταματάει να γίνεται!
    Να σημειώσω πως με ασφαλή λειτουργία ανοίγει κανονικότατα!


    ( Click to show/hide )

    PC details:
    BIOS version: G31M-S P1.30 (σε περίπτωση που ξέρει κάποιος να μου πει αν έχω κάτι στραβά μέσα στο BIOS)
    Processor Type: Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 2.50GHz(64Bit)
    Cache size: 2048kb
    RAM: 2048MB (DDRII 800)

    HardDrive details:
    sata hitachi HDP725025GLA380
    250GB


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    WooDy Da' woodpecker



  2. #2
    Rank: Elite Poster
    • Join Date: Jun 2012
    • Posts: 859

    Default

    Δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου δώσω συμβουλή,μόνο μια ιδέα θα ρίξω. Από τη στιγμή που ανοίγει κανονικά σε safe mode δεν είναι θέμα hardware.Κατέβασε το Rogue Killer η κάποιο άλλο registry clear, Σκάναρε το pc σου,κάνε και μια ανασυγκρότηση..εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα
    Ένας σκληρός καριόλης

  3. #3
    Rank: Board General
    • Join Date: Jan 2011
    • Posts: 2,001

    Default

    scan hard disk για errors

  4. #4
    Rank: Squire
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 110

    Default

    Μαγκες, τιποτα. Τωρα δεν ανοιγει ουτε με ασφαλη λειτουργια ... τον ανοιγω και στην οθονη που ειναι να μ δειξει το αν θελω να βαλω ασφαλη λειτουργια μου βγαζει κατι ακαταλαβιστικα !!! Θα παραθεσω αυριο σε αυτο το ποστ την εικονα με το error.
    WooDy Da' woodpecker



  5. #5
    Rank: Board General
    • Join Date: Jan 2011
    • Posts: 2,001

    Default

    ( Click to show/hide )

  6. #6
    Rank: Dota Champion
    • Join Date: Jan 2012
    • Posts: 292

    Exclamation

    • Ta "Windows XP Pro Sp3" epidi einai palia,dn anagnorizoune olwn tn idwn "Sklirwn Diskwn"

    to idio exw pa8ei k egw alla me ta "Windows 7" litourgouse kanonikotata!!
    • Episis to stadio "Copy Windows files"einai otan exeis kapoio "IDI"egatestimeno logismiko "Windows* mesa sto "Pc"
    • sou ama dn exeis tote to prospernaei!Ama exeis (Vista,7,[Xp not supported]tote sto Driver:C/ sou vgazei ena fakelo "Windows.old" poy eitane apo to prwto stadio poy ekane Copy ta windows!!Telos na 3es oti paizei na einai apo tn karta grafikwn sou,gia na sou kanei mavra flash thn o8onh h dn exeis egatastish/egatasta8ei kapoio Driver swsta i i karta grafikwn exei ginei παιδάκι!

    Tha se simvouleva na pas to "Pc" sou se kapoio texniko,kai na tn peis na sou elen3ei ama trexei tpt
    me to "Hardware"....
    Last edited by WhiteGL; 24-08-2013 at 09:34 PM.

    Μην χάνετε τον καιρό σας προσπαθώντας να εξηγήσετε.
    Οι άνθρωποι ακούνε μόνο αυτό που θέλουν να ακούσουν.



Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •