Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Rank: Regular
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 75

    Default [Closed/Unsolved] Σκληρός Δίσκος

    Χαιρετώ τα πλήθη... Είμαι λίγο άσχετος γενικά με τους υπολογιστές, για αυτό δεν ξέρω πως ακριβώς να θέσω το ερώτημα και επίσης θα ήθελα να είστε κάπως απλοί και κατανοητοί στην απάντηση σας... Όταν αγοράζεις έναν σκληρό δίσκο βλέπεις μόνο τη χωρητικότητα του ή και άλλα πράγματα? Το πισι που έχω ενώ παλιά άνοιγε πολύ γρήγορα τώρα αργεί και μερικές φορές κολλάει με αποτέλεσμα να χρειάζεται επανεκκίνηση από μπροστά, για αυτό φταίει ο σκληρός δίσκος ή κάτι άλλο?


    4:56 [Allies] (Dragon): giati den vazeis petres na tous travas mesa sto tower re?
    5:03 [Allies] (Xin): lol
    5:13 [Allies] (Dragon): ti lol?

  2. #2
    Rank: Devotee
    • Join Date: Feb 2010
    • Posts: 254

    Default

    Το πρόβλημα σου μπορεί να οφείλετε σε πολλά και διάφορα.
    Λοιπόν οι σκληροί που βγαίνουν τώρα διακρίνονται σε 2 κατηγορίες τους απλούς HDD και τους SSD.Οι SSD(solid state disk) είναι δίσκοι που ανακαλούν αρχεία πολύ γρήγορα.Άρα βλέπεις και την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων.

  3. #3
    Rank: Board General
    • Join Date: Jan 2011
    • Posts: 2,001

    Default

    Αναλόγως για τι είδους χρήση τον προορίζεις τον δίσκο.
    Οι παλιοί δίσκοι HDD (Hard Drive Disk) είναι πολύ πιο οικονομικοί και, προς το παρών, μπορείς να βρεις τεράστιας χωρητικότητας, σε αντίθεση με τους νεότερους SSD (Solid State Drive) οι οποίοι ακόμα είναι αρκετά ακριβοί (περίπου $0.91/GB) και δεν υπάρχουν τόσο μεγάλης χωρητικότητας.
    Αν δεν σε ζορίζει τόσο το οικονομικό κομμάτι, επέλεξε έναν SSD και θα δεις τεράστια διαφορά.

  4. #4
    Rank: Enthusiast
    • Join Date: Aug 2011
    • Posts: 191

    Default

    Quote Originally Posted by fLa_gO_Mi View Post
    Χαιρετώ τα πλήθη... Είμαι λίγο άσχετος γενικά με τους υπολογιστές, για αυτό δεν ξέρω πως ακριβώς να θέσω το ερώτημα και επίσης θα ήθελα να είστε κάπως απλοί και κατανοητοί στην απάντηση σας... Όταν αγοράζεις έναν σκληρό δίσκο βλέπεις μόνο τη χωρητικότητα του ή και άλλα πράγματα? Το πισι που έχω ενώ παλιά άνοιγε πολύ γρήγορα τώρα αργεί και μερικές φορές κολλάει με αποτέλεσμα να χρειάζεται επανεκκίνηση από μπροστά, για αυτό φταίει ο σκληρός δίσκος ή κάτι άλλο?

    Yπαρχει η πιθανοτητα αυτη που αναφερεις, αλλα οπως ειπαν και παραπανω μπορει να ειναι κα αλλα πραγματα...
    Γιατι ομως πιστευεις οτι ειναι ο δισκος σου ? ειδες κατι ? ακους κατι απο αυτον ?

    Τωρα οσο αφορα το οτι κολαει και αργει αν οντως το προβλημα ειναι στο δισκο μπορεις να κανεις καποια πραγματα.
    φορματ
    επανεγκατασταση windows
    καθαρισμο της registry.
    ανασυγκροτηση δισκων
    καθαρισμο του δισκου απο αχρηστα αρχεια.


    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο τα ευκολα. Θα χρειαστεις 2 προγραμματα.
    To ενα υπαρχει ηδη στο pc σου (λογικα) που κανει ανασυγκροτηση.
    το αλλο oνομαζεται CCleaner(freeware) ή ace utilities(shareware). (oποιο θες)


  5. #5
    Rank: Regular
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 75

    Default

    Quote Originally Posted by FrOzen_GhOst View Post
    Το πρόβλημα σου μπορεί να οφείλετε σε πολλά και διάφορα.
    Λοιπόν οι σκληροί που βγαίνουν τώρα διακρίνονται σε 2 κατηγορίες τους απλούς HDD και τους SSD.Οι SSD(solid state disk) είναι δίσκοι που ανακαλούν αρχεία πολύ γρήγορα.Άρα βλέπεις και την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων.
    Quote Originally Posted by KirChhOff View Post
    Αναλόγως για τι είδους χρήση τον προορίζεις τον δίσκο.
    Οι παλιοί δίσκοι HDD (Hard Drive Disk) είναι πολύ πιο οικονομικοί και, προς το παρών, μπορείς να βρεις τεράστιας χωρητικότητας, σε αντίθεση με τους νεότερους SSD (Solid State Drive) οι οποίοι ακόμα είναι αρκετά ακριβοί (περίπου $0.91/GB) και δεν υπάρχουν τόσο μεγάλης χωρητικότητας.
    Αν δεν σε ζορίζει τόσο το οικονομικό κομμάτι, επέλεξε έναν SSD και θα δεις τεράστια διαφορά.
    ευχαριστώ που απαντήσατε... που μπορώ να δω τι από τα δύο έχω;;


    Quote Originally Posted by qlilow. View Post
    Yπαρχει η πιθανοτητα αυτη που αναφερεις, αλλα οπως ειπαν και παραπανω μπορει να ειναι κα αλλα πραγματα...
    Γιατι ομως πιστευεις οτι ειναι ο δισκος σου ? ειδες κατι ? ακους κατι απο αυτον ?

    Τωρα οσο αφορα το οτι κολαει και αργει αν οντως το προβλημα ειναι στο δισκο μπορεις να κανεις καποια πραγματα.
    φορματ
    επανεγκατασταση windows
    καθαρισμο της registry.
    ανασυγκροτηση δισκων
    καθαρισμο του δισκου απο αχρηστα αρχεια.


    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο τα ευκολα. Θα χρειαστεις 2 προγραμματα.
    To ενα υπαρχει ηδη στο pc σου (λογικα) που κανει ανασυγκροτηση.
    το αλλο oνομαζεται CCleaner(freeware) ή ace utilities(shareware). (oποιο θες)
    ευχαριστώ και εσένα... δεν ακούω κάτι όπως είπες απλώς κατά την εκκίνηση υπάρχει σημαντική διάφορα στο χρόνο που χρειάζεται για να ανοίξει σε σχέση με όταν το πρωτοπόρα (κανάς χρόνος) και τώρα πολύ συχνά κολλάει (χωρίς καμία πρόοδο όσο και να περιμένω) στο καλώς ορίσατε ή με το που ανοίγει η επιφάνεια εργασίας. Εκκαθάριση δίσκου και ανασυγκρότηση κάνω αρκετά συχνά χωρίς να αλλάζει κάτι... τώρα για τα υπόλοιπα που είπες και δεν ξέρω πως να τα κάνω και από όσο ξέρω χρειάζομαι το CD των windows το οποίο δεν έχω...


    4:56 [Allies] (Dragon): giati den vazeis petres na tous travas mesa sto tower re?
    5:03 [Allies] (Xin): lol
    5:13 [Allies] (Dragon): ti lol?

  6. #6
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    Quote Originally Posted by fLa_gO_Mi View Post
    ευχαριστώ που απαντήσατε... που μπορώ να δω τι από τα δύο έχω;;




    ευχαριστώ και εσένα... δεν ακούω κάτι όπως είπες απλώς κατά την εκκίνηση υπάρχει σημαντική διάφορα στο χρόνο που χρειάζεται για να ανοίξει σε σχέση με όταν το πρωτοπόρα (κανάς χρόνος) και τώρα πολύ συχνά κολλάει (χωρίς καμία πρόοδο όσο και να περιμένω) στο καλώς ορίσατε ή με το που ανοίγει η επιφάνεια εργασίας. Εκκαθάριση δίσκου και ανασυγκρότηση κάνω αρκετά συχνά χωρίς να αλλάζει κάτι... τώρα για τα υπόλοιπα που είπες και δεν ξέρω πως να τα κάνω και από όσο ξέρω χρειάζομαι το CD των windows το οποίο δεν έχω...
    Έχεις 99% HDD.

    Έπειτα θα ήταν καλό να έχεις τα windows γιατί με crash του σκληρού μένεις χωρίς pc

  7. #7
    Rank: Regular
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 75

    Default

    Quote Originally Posted by Call-me-Winner View Post
    Έχεις 99% HDD.

    Έπειτα θα ήταν καλό να έχεις τα windows γιατί με crash του σκληρού μένεις χωρίς pc

    και να τα έχω δεν ξέρω να τα περνάω οπότε...
    Έγραψα περίπου το ίδιο thread και σε άλλο forum μου είπε ένας για την "Προβολή Συμβάντων" αλλά έχει να μου απαντήσει εδώ και κανά μηνά... μήπως ξέρει κάνεις από εσάς αν υπάρχει κάποια λύση από εκεί για το πρόβλημα μου;; (το πρόβλημα ήταν πως το PC τώρα πια αργεί να ανοίξει και πως μερικές φορές κολλάει στο "Καλώς Ορίσατε" ή όταν εμφανίζεται η Επιφάνεια Εργασίας με αποτέλεσμα να κάνω αναγκαστική επανεκκίνηση από το κουμπί του κουτιού).

    Αν θέλετε μεταφέρετε το thread στο "technical support", ότι νομίζετε.


    4:56 [Allies] (Dragon): giati den vazeis petres na tous travas mesa sto tower re?
    5:03 [Allies] (Xin): lol
    5:13 [Allies] (Dragon): ti lol?

  8. #8
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    Quote Originally Posted by fLa_gO_Mi View Post
    και να τα έχω δεν ξέρω να τα περνάω οπότε...
    Έγραψα περίπου το ίδιο thread και σε άλλο forum μου είπε ένας για την "Προβολή Συμβάντων" αλλά έχει να μου απαντήσει εδώ και κανά μηνά... μήπως ξέρει κάνεις από εσάς αν υπάρχει κάποια λύση από εκεί για το πρόβλημα μου;; (το πρόβλημα ήταν πως το PC τώρα πια αργεί να ανοίξει και πως μερικές φορές κολλάει στο "Καλώς Ορίσατε" ή όταν εμφανίζεται η Επιφάνεια Εργασίας με αποτέλεσμα να κάνω αναγκαστική επανεκκίνηση από το κουμπί του κουτιού).

    Αν θέλετε μεταφέρετε το thread στο "technical support", ότι νομίζετε.
    MOVED

    Λοιπόν,
    1) σου λέω πως να περάσεις τα windows μετά το φορματ που θα κάνεις
    ή
    2) γράψε MSCONFIG στην γραμμή εντολών, δες πόσα προγράμματα αρχίζουν κατα την εκκίνηση του υπολογιστή και απενεργοποίησε ότι δεν χρειάζεται!

  9. #9
    Rank: Regular
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 75

    Default

    Quote Originally Posted by Call-me-Winner View Post
    2) γράψε MSCONFIG στην γραμμή εντολών, δες πόσα προγράμματα αρχίζουν κατα την εκκίνηση του υπολογιστή και απενεργοποίησε ότι δεν χρειάζεται!

    δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο αλλά αυτό το έχω ήδη κάνει από το "Παράμετροι Συστήματος" και είδα μια ελάττωση στα κολλήματα αλλά δεν εξαφανίστηκαν τελείως... δηλαδή μετά την απενεργοποίηση αυτών μου έχει ξανακολλήσει.


    4:56 [Allies] (Dragon): giati den vazeis petres na tous travas mesa sto tower re?
    5:03 [Allies] (Xin): lol
    5:13 [Allies] (Dragon): ti lol?

  10. #10
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    Προσπάθησε στην επιφάνεια εργασίας να μην υπάρχουν μεγάλα ή πολλά αρχεία. Καθυστερούν πολύ τον υπολογιστή!
    Από κει και πέρα μπορείς να μου δώσεις το teamviewer και να δούμε πως μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα.

  11. #11
    Rank: Apprentice
    • Join Date: Dec 2013
    • Posts: 50

    Default

    ama de 8es na peirakseis msconfig registry klp dokimase auto
    http://www.majorgeeks.com/files/deta...pc_doctor.html
    kai pata to startup booster

  12. #12
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    1. άνοιξε την έναρξη
    2. γράψε Disk Defragmenter στην αναζήτηση
    3. πάτα σε αυτό που θα σου βγάλει
    4. πάτα στο Analyze diskή αλλιώς ανάλυση δίσκο
    5. όταν τελειώσει την ανάλυση δες τι θα βγάλει στο πεδίο Last run
    6. αν η τιμή που θα δώσει είναι πάνω απο 10% ή και 10% πρέπει να κάνεις το εξής (βήμα 7.)
    7. πάτα Defragment Disk

    σημείωση,
    θα πάρει μερικά λεπτά! Για καλό ή κακό κάνε back up τα αρχεία σου

  13. #13
    Rank: Regular
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 75

    Default

    Από ότι κτλβα μου λες να κάνω ανασυγκρότηση, ανασυγκρότηση κάνω κάθε 1η του μήνα και τον Φλεβάρη έκανα και στις 10.


    4:56 [Allies] (Dragon): giati den vazeis petres na tous travas mesa sto tower re?
    5:03 [Allies] (Xin): lol
    5:13 [Allies] (Dragon): ti lol?

  14. #14
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    Οκ λοιπόν, μπορείς να κάνεις 2 πράγματα. Αφού δεν ειναι πρόβλημα βλάβης κτλπ προτείνω να πάρεις έναν νέο σκληρό και να δεις μεγάλη διάφορα. Έπειτα μια μεγαλύτερη Ram θα βοηθούσε εξίσου!

  15. #15
    Rank: Regular
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 75

    Default

    Για το μόνο που ανησυχώ είναι ο σκληρός δίσκος...


    Χωρίς τίτλο1.jpgΧωρίς τίτλο11.jpg


    4:56 [Allies] (Dragon): giati den vazeis petres na tous travas mesa sto tower re?
    5:03 [Allies] (Xin): lol
    5:13 [Allies] (Dragon): ti lol?

  16. #16
    Rank: Board General
    • Join Date: May 2010
    • Posts: 1,521

    Default

    Το δικό μου το Pc έχει αξιολόγηση 5.2 στον σκληρό και δεν διακρίνω κολλήματα(είναι του 2003-4 υπολογιστής).Ξαφνικά να έχει αρχίσει να τρώει κολλήματα το Pc κατά την γνώμη μου δύσκολα οφείλετε στην γενική αξιολόγηση του σκληρού.
    Δεν γίνεται να άλλαξε κάτι τόσο πολύ....Οπότε ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα του σκληρού(τρόποι επιδιόρθωσης υπάρχουν ή αντικατάσταση) ή κάποιο πρόβλημα στο λογισμικό σου(malwares spywares και πολλά ακόμα που μπορεί να σου κάνουν slow down το Pc).

    Οπότε δικιά μου συμβουλή να τρέξεις κάποια προγράμματα για να δεις αν είναι "καθαρός" ο υπολογιστής σου!Και μετά αν δεν δεις αποτέλεσμα κοιτάς και τις άλλες εκδοχές!Αν θες κάποια παραπάνω επεξήγηση στείλε που Pm ή κάνε Ποστ από κάτω.

  17. #17
    Rank: Regular
    • Join Date: May 2011
    • Posts: 75

    Default

    Λοιπόν... το πρόβλημα μ δεν έχει λυθεί ακόμα οπότε είμαι ανοιχτός και σε υπόλοιπες προτάσεις σε σχέση με τα κολλήματα που αντιμετωπίζω στο άνοιγμα του PC. Παρακαλώ τον Call-Me-Winner να μην κλειδώσει το thread λόγο inactive όσο δεν έχει λυθεί το πρόβλημα. Όταν λυθεί (τουλάχιστον κανα 2 με 3 βδομάδες χωρίς κολλήματα) θα τον στείλω PM. Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.


    4:56 [Allies] (Dragon): giati den vazeis petres na tous travas mesa sto tower re?
    5:03 [Allies] (Xin): lol
    5:13 [Allies] (Dragon): ti lol?

  18. #18
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    Closed, έπειτα από PM του thread starter.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •