PDA

View Full Version : Η Ιστορία μιας βραχνιασμένης γραμμής



PRO_ta8litis
13-12-2011, 10:31 PM
Ήταν που λέτε ένα ωραίο καλοκαιρινό δροσερό βραδάκι,όταν αποφασίζω να βάλω Cyta σπίτι μου,περίπου 6 μήνες ago

Έχοντας αρκετά προβλήματα με προηγούμενους πάροχους,ήμουν προετοιμασμένος για τα χειρότερα.
Αρχίζουμε λοιπόν την διαδικασία,συνδεόμαστε about 20 μέρες μετά την κατάθεση τον χαρτιών.

8αρα γραμμή να σημειωθεί κάπου εδώ.

Συνχρονίζω στα 7,λέω εντάξει δεν χάλασε ο κόσμος.
Για ένα μήνα όλα πήγαιναν ok,και μετά άρχισαν τα dc ....

Μετά από 2-3 τηλέφωνα και 5-6 καντήλια ,αλλάζω πρίζα τηλεφώνου. (για να τηρεί της προδιαγραφές τους,μίας και η δικιά μου ήταν παλιού τύπου)
Για κάνα μήνα πάλι όλα ρολόι,και μετά μια μέρα συνχρονισμός στα 2mbps ...

Άλλα 5-6 τηλέφωνα αργότερα,δηλώνω βλάβη και έρχεται τεχνικός της cyta σπίτι.
Καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με της καλωδιώσεις η γενικά στο σπίτι (κάτι μας είπες τώρα ...) και αφού κάνει 2 τηλέφωνα στα κεντρικά,μου ανακοινώνει ότι για να μην έχω dc και προβλήματα , πρέπει να κατέβω στα 6mbps.
Πάλι καλά λέω,ας είναι.

Ένα μήνα αργότερα (άρχισα να σπάω νεύρα ε? εγώ το ζούσα κιόλας) , πάλι στα 2mbps με μπόλικα dc δώρο !!!

Ξανά τηλέφωνα,ξανά ραντεβού με τεχνικό
Για καλή μου τύχη,αυτός ο 2ος τεχνικός ήταν κάποτε συμμαθητής μου,οπότε αυτή την φορά πήρα κάποιες σωστές εξηγήσεις !

Turns out that : Η γραμμή μου είχε βραχυκύκλωμα , και μάλιστα μου είπε στα ακριβώς πόσα μέτρα ! Το πρόβλημα αυτό δε,υπήρχε πολύ πριν καν βάλω την εν λόγω εταιρία !

Δηλώνει λοιπόν το παιδί βλάβη στον ΟΤΕ,και μ λέει ότι ο ΟΤΕ θέλει μια εργάσιμη για να το κοιτάξει το πρόβλημα.Ήταν Τετάρτη,οπότε μου είπε το παιδί κατά λέξη : Παρασκευή ξαναέρχομαι και θα πρέπει να είναι όλα ok !
¨Οντως λοιπόν το παιδί ξανάρθε την Παρασκευή,και εδώ έρχεται το ποιο γαμάτο της υπόθεσης.

Ο κύριος ΟΤΕ , δεν είχε κάνει απολύτως τίποτα,και σαν να μην έφτανε αυτό,στην cyta δήλωσε ότι το είδε και το έφτιαξε το πρόβλημα. ( Ο Τεχνικός της cyta μου έδειξε το χαρτί !! )

Κανονίζει λοιπόν το παιδί , και σήμερα , Τρίτη 13 Δεκεμβρίου (οξύμωρο , i know ) έρχονται μαζί και αυτός αλλά και ένας τεχνικός του ΟΤΕ.

Το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι με έκανε πολύ χαρούμενο !!!

Ιδού


Ταχύτητες στο rooter
http://i42.tinypic.com/21m99h0.png
SpeedTest και PingTest σε Ελλάδα
http://www.speedtest.net/result/1646945575.png
http://www.pingtest.net/result/52438503.png
PingTest σε αμερική σε random server,και απο cmd στο youtube
http://www.pingtest.net/result/52438848.png
http://i44.tinypic.com/16735z5.png






Κλείνοντας θέλω να τονίσω το εξής.
Μην βάζετε ταμπέλες σε διάφορες εταιρίες τηλεπικοινωνίας επειδή εσείς/κάποιος φίλος έχει πρόβλημα (ενδεχομένως και οι 2 ή και παραπάνω άτομα), ΠΡΙΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Εγώ τραβιόμουν 6 μήνες γιατί κάνεις δεν μου είπε,ξέρεις φίλε η γραμμή έχει πρόβλημα που μονό ο ΟΤΕ μπορεί να φτιάξει , μιας και οι γραμμές είναι δίκες του,και άπλα τις παραχωρεί στις εκάστοτε εταιρίες ( με το αντίστοιχο ποσό )

ETS.LuNaCy
13-12-2011, 10:37 PM
Ήταν που λέτε ένα ωραίο καλοκαιρινό δροσερό βραδάκι,όταν αποφασίζω να βάλω Cyta σπίτι μου,περίπου 6 μήνες ago

Έχοντας αρκετά προβλήματα με προηγούμενους πάροχους,ήμουν προετοιμασμένος για τα χειρότερα.
Αρχίζουμε λοιπόν την διαδικασία,συνδεόμαστε about 20 μέρες μετά την κατάθεση τον χαρτιών.

8αρα γραμμή να σημειωθεί κάπου εδώ.

Συνχρονίζω στα 7,λέω εντάξει δεν χάλασε ο κόσμος.
Για ένα μήνα όλα πήγαιναν ok,και μετά άρχισαν τα dc ....

Μετά από 2-3 τηλέφωνα και 5-6 καντήλια ,αλλάζω πρίζα τηλεφώνου. (για να τηρεί της προδιαγραφές τους,μίας και η δικιά μου ήταν παλιού τύπου)
Για κάνα μήνα πάλι όλα ρολόι,και μετά μια μέρα συνχρονισμός στα 2mbps ...

Άλλα 5-6 τηλέφωνα αργότερα,δηλώνω βλάβη και έρχεται τεχνικός της cyta σπίτι.
Καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με της καλωδιώσεις η γενικά στο σπίτι (κάτι μας είπες τώρα ...) και αφού κάνει 2 τηλέφωνα στα κεντρικά,μου ανακοινώνει ότι για να μην έχω dc και προβλήματα , πρέπει να κατέβω στα 6mbps.
Πάλι καλά λέω,ας είναι.

Ένα μήνα αργότερα (άρχισα να σπάω νεύρα ε? εγώ το ζούσα κιόλας) , πάλι στα 2mbps με μπόλικα dc δώρο !!!

Ξανά τηλέφωνα,ξανά ραντεβού με τεχνικό
Για καλή μου τύχη,αυτός ο 2ος τεχνικός ήταν κάποτε συμμαθητής μου,οπότε αυτή την φορά πήρα κάποιες σωστές εξηγήσεις !

Turns out that : Η γραμμή μου είχε βραχυκύκλωμα , και μάλιστα μου είπε στα ακριβώς πόσα μέτρα ! Το πρόβλημα αυτό δε,υπήρχε πολύ πριν καν βάλω την εν λόγω εταιρία !

Δηλώνει λοιπόν το παιδί βλάβη στον ΟΤΕ,και μ λέει ότι ο ΟΤΕ θέλει μια εργάσιμη για να το κοιτάξει το πρόβλημα.Ήταν Τετάρτη,οπότε μου είπε το παιδί κατά λέξη : Παρασκευή ξαναέρχομαι και θα πρέπει να είναι όλα ok !
¨Οντως λοιπόν το παιδί ξανάρθε την Παρασκευή,και εδώ έρχεται το ποιο γαμάτο της υπόθεσης.

Ο κύριος ΟΤΕ , δεν είχε κάνει απολύτως τίποτα,και σαν να μην έφτανε αυτό,στην cyta δήλωσε ότι το είδε και το έφτιαξε το πρόβλημα. ( Ο Τεχνικός της cyta μου έδειξε το χαρτί !! )

Κανονίζει λοιπόν το παιδί , και σήμερα , Τρίτη 13 Δεκεμβρίου (οξύμωρο , i know ) έρχονται μαζί και αυτός αλλά και ένας τεχνικός του ΟΤΕ.

Το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι με έκανε πολύ χαρούμενο !!!

Ιδού


Ταχύτητες στο rooter
http://i42.tinypic.com/21m99h0.png
SpeedTest και PingTest σε Ελλάδα
http://www.speedtest.net/result/1646945575.png
http://www.pingtest.net/result/52438503.png
PingTest σε αμερική σε random server,και απο cmd στο youtube
http://www.pingtest.net/result/52438848.png
http://i44.tinypic.com/16735z5.png






Κλείνοντας θέλω να τονίσω το εξής.
Μην βάζετε ταμπέλες σε διάφορες εταιρίες τηλεπικοινωνίας επειδή εσείς/κάποιος φίλος έχει πρόβλημα (ενδεχομένως και οι 2 ή και παραπάνω άτομα), ΠΡΙΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Εγώ τραβιόμουν 6 μήνες γιατί κάνεις δεν μου είπε,ξέρεις φίλε η γραμμή έχει πρόβλημα που μονό ο ΟΤΕ μπορεί να φτιάξει , μιας και οι γραμμές είναι δίκες του,και άπλα τις παραχωρεί στις εκάστοτε εταιρίες ( με το αντίστοιχο ποσό )
Εγώ ακούω συχνά πο cyta έχεις ότι να'ναι και λοιπά αλλά εγώ που έχω δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα.

Hellas|George
13-12-2011, 11:14 PM
Den einai mono sthn cyta alla genika se oles tis etaireies internet alla kai ote.Einai analoga sth grammh kapoia mera tha einai stable allh mera tha gamiete para polu alla egw pou exw conn-x epefte sunexws kapoies meres kai eftaige sth grammh kanane mia mlkia apo ta kentrika tou ote kai eipane ok einai kaname ksana ekkinhsh to modem kai ok.Ola einai sthn grammh an einai ok einai kai h sundesh ante kamia fora na tuxei na anebei apotoma to ms kai na se dwsei ena disco otan tha paizeis alla ginontai kai auta

jimkills
13-12-2011, 11:16 PM
Φιλε, το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και εγω, μονο που ειχα forthnet. Μετα απο αρκετους μηνες απειρων disconnects και καρκινιασματος, ηρθε τεχνικος (της forthnet) σπιτι, εκανε κατι μετρησεις εξω και λεει οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα στα 20 μετρα (π.χ) και για αυτο ευθυνετε ο ΟΤΕ. Μου λεει πως εμεις θα το δηλωσουμε αλλα δεν ειναι στο χερι μας αν θα φτιαχτει. Τελοςπαντων περναει κανας μηνας, τα disconnects συνεχιζοντουσαν και λεω ενταξει να πα γαμηθει. Αλλαζουμε συνδεση (connx) και ως δια μαγειας ουτε disconnects ουτε τιποτα. Λες και διορθωθηκε αμεσως αυτη η "βραχυκυκλωση". Τουλαχιστον εσυ ειχες γνωστο απο μεσα και εσπρωξε τη κατασταση, εμενα που με εγραψαν στα @@ τους; Τωρα, πληρωνω περισσοτερα, αλλα τουλαχιστον δεν υπαρχουν disconnects και εχω σχετικα ικανοποιητικη ταχυτητα.

BBB.
13-12-2011, 11:23 PM
εγω εχω cyta και αρχιζω να σκεφτομαι εαν το rooter ειναι καλο boomerang !

froggy_lil
13-12-2011, 11:25 PM
.......... .............
δε χρειαζεται να κανεις quote ολο το μήνυμα αφου εισαι ο πρωτος που απαντας ή εστω κανε quote και σβηστο και βαλε 4-5 τελειες.


[ον-τοπικ]

Μπορεις να μου πεις τι ακριβως εκαναν οι 2 τεχνικοι? Πειραξαν κατι στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ? κατι στην εσωτερικη καλωδιωση της οικιας σου ? μηπως κατι εκτος πολυκατοικιας ???

Ευχαριστω!

xalaragr
14-12-2011, 12:18 AM
Egw exw trabiksei poly xeirotera..

Kanw syndesh 24MB double play conn-x

stous prwtous 2-3 mhnes ola kala.....meta arxizoun ta dc..kai to internet na sernetai....pernw tilefwno kanw parapona...pernaei mia bdomada...kai telika to ftiaxnoun...ola kala mexri edw...DEN pernane 10 meres..kai ksana ta idia + oti opote me pernane tilefwno sto spiti epefte to internet...pernw ksana tilefwno lew auto kai auto..kai ekei arxizei to poihmataki....<<syndesate swsta ta kalwdia,exete filtraki?..eiste sigouros oti einai syndemena swsta...??>> NAI NAI NAI KAI PALI NAI TOUS LEW..

ok pernanei mia bdomada...kai to ftiaxnoun.....meta apo 10-15 meres KSANA TA IDIA...ksana tilefwno ksana to poihma router,kalwdia,filtraki..NAI NAI NAI NAI kai NAI....to ftiaxnoun....

auto ginotan gia 3-4 mhnes...

kapoia stigmh pali ta PINEI ASXIMA TO INTERNET...epaiza kai dota(klassika/dc/kraksimo) ta pernw egw....pernw tilefwno lew twra tha ginei xamos....to sikwnei mia typisa...lew egw auto kai auto...kai TI GYRIZEI KAI MOU LEEI??

TA EXETE SYNDESEI SWSTA TA KALWDIA??FILTRAKI EXETE??
...petaw to tilefwno bgazw afrous apo to stoma....bla bla bla...pernane 2-3 wres iremw...

pernw tilefwno irema kai wraia..to sikwnei pali i idia typissa kai tis lew

<<Loipon exw problima me to internet...edw kai 4 mhnes pernw tilefwno kai kanw parapona....olo peftei h syndesi.....kai an dn peftei einai sta 2-4MB...kai naI PRIN MILISEIS EXW SYNDESEI SWSTA OLA TA KALWDIA KAI NAI EXW FILTRAKI STIN GRAMMI...telika meta apo poly bla bla.....stelnoun ena palikari spiti mou na elenksei tis grammes..

Erxetai prwi prwi o typas...anoigw me tin tsibla sto mati....koitaei tis grammes..bla bla bla....(a ksexasa na pw oti kai synexeia mou legane na mpw sto 192.168.1.1 pou einai oi ry8miseis sta router)..erxetai mpenei koitaei kanei kati metriseis ekei me ena mhxamhna..OLA KALA MOU LEEI kai H SYNDESI KAMPANA STA 10MB...LEW WTF..

Tou lew PARE TILEFWNO KAI AN DN PESEI TO INTERNET SOU DINW 100E...pernei tilefwno kai ti ginetai???? DEN PEFTEI H KARIOLA......

ton koitaw me ena yfos...me koitaei...lew ti na pw twra..TI NA PW...

feugei apo to spiti exontas kanei tin ypotithemenh douleia tou kai ola ok....

pernaei 1 mhnas kai ksana ta idia....eutyxws eixa to kinito tou.....mesa se 3-4 meres ir8e me ena allo palikari.....kai telika eftaige i grammh tis polykatoikias....kai allaksame to geniko kalwdio....

EDW KAI KATI MHNES PIANW 12MB STA8ERA...DEN TRWW POTE DC..KAI ZISANE AUTOI KALA KAI EGW KALYTERA

SEX

Moiran
14-12-2011, 12:39 AM
Δούλεψα κάποτε σε ένα εργοστάσιο (πρώην Petrola) και το διάστημα που ήμουνα εκεί κάναμε αναβάθμιση το δίκτυο τους. Αντικατάσταση καλωδίων με καινούρια και οπτικές ίνες από κτήριο σε κτήριο.

20αετίας τα καλώδια. 40% packetlose είχανε. Και τα καλώδια το πλαστικό τους ήτανε ένα άκαμπτο πραγματάκι που κυριολεκτικά ΈΣΠΑΓΕ έτσι και το λύγιζες λίγο παραπάνω.

Παίζουν ΠΑΡΑ πολύ ρόλο τα καλώδια από την κολώνα μέχρι την πρίζα σας. Ειδικά τώρα που θα μπούνε οπτικές ίνες παντού αυτό το θέμα θα βγει στην επιφάνεια γιατι φανταστείτε να έχετε ίδια σύνδεση με το γείτονα και εκείνος να έχει σταθερά πχ 14 mbs και 'σεις 6... Τα σχόλια περιττά.


εγω εχω cyta και αρχιζω να σκεφτομαι εαν το rooter ειναι καλο boomerang !

Εγώ έχω CYTA Και έχω το thomson TG782 και επίσης ξέρω ότι το δίκτυο του ΟΤΕ είναι κομπλέ (γιατί τους έχω σκίσει στα τηλέφωνα μέχρι που αλλάξανε όλο τον κόμβο)

Έχω δηλωμένη σύνδεση στα 2mbs και κλειδώνει σταθερά ακόμα και σε ώρες αιχμής στα 3 mbs για κάποιο λόγο που δεν ξέρω. Είμαι σχεδό σίγουρος πως το modem μου είναι πολύ καλό. Αν έχεις το ίδιο ξαναξέψου το πριν το testareis για boomerang:p

KirChhOff
15-12-2011, 04:17 PM
έχει πρόβλημα που μονό ο ΟΤΕ μπορεί να φτιάξει , μιας και οι γραμμές είναι δίκες του,και άπλα τις παραχωρεί στις εκάστοτε εταιρίες ( με το αντίστοιχο ποσό )[/U][/I]

Γιάτι το κανείς αύτο ;

TheWishMasteR
15-12-2011, 07:09 PM
Ήταν που λέτε ένα ωραίο καλοκαιρινό δροσερό βραδάκι,όταν αποφασίζω να βάλω Cyta σπίτι μου,περίπου 6 μήνες ago

Έχοντας αρκετά προβλήματα με προηγούμενους πάροχους,ήμουν προετοιμασμένος για τα χειρότερα.
Αρχίζουμε λοιπόν την διαδικασία,συνδεόμαστε about 20 μέρες μετά την κατάθεση τον χαρτιών.

8αρα γραμμή να σημειωθεί κάπου εδώ.

Συνχρονίζω στα 7,λέω εντάξει δεν χάλασε ο κόσμος.
Για ένα μήνα όλα πήγαιναν ok,και μετά άρχισαν τα dc ....

Μετά από 2-3 τηλέφωνα και 5-6 καντήλια ,αλλάζω πρίζα τηλεφώνου. (για να τηρεί της προδιαγραφές τους,μίας και η δικιά μου ήταν παλιού τύπου)
Για κάνα μήνα πάλι όλα ρολόι,και μετά μια μέρα συνχρονισμός στα 2mbps ...

Άλλα 5-6 τηλέφωνα αργότερα,δηλώνω βλάβη και έρχεται τεχνικός της cyta σπίτι.
Καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με της καλωδιώσεις η γενικά στο σπίτι (κάτι μας είπες τώρα ...) και αφού κάνει 2 τηλέφωνα στα κεντρικά,μου ανακοινώνει ότι για να μην έχω dc και προβλήματα , πρέπει να κατέβω στα 6mbps.
Πάλι καλά λέω,ας είναι.

Ένα μήνα αργότερα (άρχισα να σπάω νεύρα ε? εγώ το ζούσα κιόλας) , πάλι στα 2mbps με μπόλικα dc δώρο !!!

Ξανά τηλέφωνα,ξανά ραντεβού με τεχνικό
Για καλή μου τύχη,αυτός ο 2ος τεχνικός ήταν κάποτε συμμαθητής μου,οπότε αυτή την φορά πήρα κάποιες σωστές εξηγήσεις !

Turns out that : Η γραμμή μου είχε βραχυκύκλωμα , και μάλιστα μου είπε στα ακριβώς πόσα μέτρα ! Το πρόβλημα αυτό δε,υπήρχε πολύ πριν καν βάλω την εν λόγω εταιρία !

Δηλώνει λοιπόν το παιδί βλάβη στον ΟΤΕ,και μ λέει ότι ο ΟΤΕ θέλει μια εργάσιμη για να το κοιτάξει το πρόβλημα.Ήταν Τετάρτη,οπότε μου είπε το παιδί κατά λέξη : Παρασκευή ξαναέρχομαι και θα πρέπει να είναι όλα ok !
¨Οντως λοιπόν το παιδί ξανάρθε την Παρασκευή,και εδώ έρχεται το ποιο γαμάτο της υπόθεσης.

Ο κύριος ΟΤΕ , δεν είχε κάνει απολύτως τίποτα,και σαν να μην έφτανε αυτό,στην cyta δήλωσε ότι το είδε και το έφτιαξε το πρόβλημα. ( Ο Τεχνικός της cyta μου έδειξε το χαρτί !! )

Κανονίζει λοιπόν το παιδί , και σήμερα , Τρίτη 13 Δεκεμβρίου (οξύμωρο , i know ) έρχονται μαζί και αυτός αλλά και ένας τεχνικός του ΟΤΕ.

Το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι με έκανε πολύ χαρούμενο !!!

Ιδού


Ταχύτητες στο rooter
http://i42.tinypic.com/21m99h0.png
SpeedTest και PingTest σε Ελλάδα
http://www.speedtest.net/result/1646945575.png
http://www.pingtest.net/result/52438503.png
PingTest σε αμερική σε random server,και απο cmd στο youtube
http://www.pingtest.net/result/52438848.png
http://i44.tinypic.com/16735z5.png






Κλείνοντας θέλω να τονίσω το εξής.
Μην βάζετε ταμπέλες σε διάφορες εταιρίες τηλεπικοινωνίας επειδή εσείς/κάποιος φίλος έχει πρόβλημα (ενδεχομένως και οι 2 ή και παραπάνω άτομα), ΠΡΙΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Εγώ τραβιόμουν 6 μήνες γιατί κάνεις δεν μου είπε,ξέρεις φίλε η γραμμή έχει πρόβλημα που μονό ο ΟΤΕ μπορεί να φτιάξει , μιας και οι γραμμές είναι δίκες του,και άπλα τις παραχωρεί στις εκάστοτε εταιρίες ( με το αντίστοιχο ποσό )

apo connex piga se cyta kai apla SWTHIKA. eixa provlima me kati random dc. epefte to internet gia 1sec. diladi apo skype den me petouse, apla ekane afto ton hlithio ton ixo gia kapia deuterolepta kai meta htan koble, alla eixa provlima sto gaming. ekei etrwga dc, meta apo 13244532 tilephona kai meta apo kamia 10aria episkepseis texnikwn tou ote mou eipan(oxi des edw ti mou eipan an einai dynaton) oti to kalwdiou pou erxete sto pc tou tilephonou pernaei dipla me to kalwdio tou reumatos sto xol kai opote xtypaei to koudouni tou spitiou mou yparxei afto to provlima. most fake excuse ever. evala cyta xwris na alaxw kanena kalwdio. plirwnw -50% lefta kai exw to idio akrivos even better internet.

PRO_ta8litis
15-12-2011, 07:27 PM
Γιάτι το κανείς αύτο ;

Σε κατεβατό 1000 χαρακτήρων βρήκες 1 λάθος,και αυτό σε τόνο,όχι σε ορθογραφία , gz u win a medal

KirChhOff
15-12-2011, 07:29 PM
Σε κατεβατό 1000 χαρακτήρων βρήκες 1 λάθος,και αυτό σε τόνο,όχι σε ορθογραφία , gz u win a medal

Thank's faggot.

Aemirch
16-12-2011, 07:07 PM
Too long; didn't care

V3noM)
16-12-2011, 07:15 PM
Too long; didn't care

you care instead of reading ? cool cool

BBB.
17-12-2011, 10:38 PM
Εγώ έχω CYTA Και έχω το thomson TG782 και επίσης ξέρω ότι το δίκτυο του ΟΤΕ είναι κομπλέ (γιατί τους έχω σκίσει στα τηλέφωνα μέχρι που αλλάξανε όλο τον κόμβο)

Έχω δηλωμένη σύνδεση στα 2mbs και κλειδώνει σταθερά ακόμα και σε ώρες αιχμής στα 3 mbs για κάποιο λόγο που δεν ξέρω. Είμαι σχεδό σίγουρος πως το modem μου είναι πολύ καλό. Αν έχεις το ίδιο ξαναξέψου το πριν το testareis για boomerang:p


:cool: εγώ έχω modem Pirelli ... ! Εγω τους εχω τηλεφωνησει πολλες φορες και μονο που δεν με εβρισαν...την στιγμη που ρωτουσα ΠΩΣ γινετε μονο εγω να εχω καποιες συγκεκριμενες ωρες Ping εως και 220 (check με cmd) σε servers gr .

gatakia_iste
17-12-2011, 10:44 PM
Ήταν που λέτε ένα ωραίο καλοκαιρινό δροσερό βραδάκι,όταν αποφασίζω να βάλω Cyta σπίτι μου,περίπου 6 μήνες ago

Έχοντας αρκετά προβλήματα με προηγούμενους πάροχους,ήμουν προετοιμασμένος για τα χειρότερα.
Αρχίζουμε λοιπόν την διαδικασία,συνδεόμαστε about 20 μέρες μετά την κατάθεση τον χαρτιών.

8αρα γραμμή να σημειωθεί κάπου εδώ.

Συνχρονίζω στα 7,λέω εντάξει δεν χάλασε ο κόσμος.
Για ένα μήνα όλα πήγαιναν ok,και μετά άρχισαν τα dc ....

Μετά από 2-3 τηλέφωνα και 5-6 καντήλια ,αλλάζω πρίζα τηλεφώνου. (για να τηρεί της προδιαγραφές τους,μίας και η δικιά μου ήταν παλιού τύπου)
Για κάνα μήνα πάλι όλα ρολόι,και μετά μια μέρα συνχρονισμός στα 2mbps ...

Άλλα 5-6 τηλέφωνα αργότερα,δηλώνω βλάβη και έρχεται τεχνικός της cyta σπίτι.
Καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με της καλωδιώσεις η γενικά στο σπίτι (κάτι μας είπες τώρα ...) και αφού κάνει 2 τηλέφωνα στα κεντρικά,μου ανακοινώνει ότι για να μην έχω dc και προβλήματα , πρέπει να κατέβω στα 6mbps.
Πάλι καλά λέω,ας είναι.

Ένα μήνα αργότερα (άρχισα να σπάω νεύρα ε? εγώ το ζούσα κιόλας) , πάλι στα 2mbps με μπόλικα dc δώρο !!!

Ξανά τηλέφωνα,ξανά ραντεβού με τεχνικό
Για καλή μου τύχη,αυτός ο 2ος τεχνικός ήταν κάποτε συμμαθητής μου,οπότε αυτή την φορά πήρα κάποιες σωστές εξηγήσεις !

Turns out that : Η γραμμή μου είχε βραχυκύκλωμα , και μάλιστα μου είπε στα ακριβώς πόσα μέτρα ! Το πρόβλημα αυτό δε,υπήρχε πολύ πριν καν βάλω την εν λόγω εταιρία !

Δηλώνει λοιπόν το παιδί βλάβη στον ΟΤΕ,και μ λέει ότι ο ΟΤΕ θέλει μια εργάσιμη για να το κοιτάξει το πρόβλημα.Ήταν Τετάρτη,οπότε μου είπε το παιδί κατά λέξη : Παρασκευή ξαναέρχομαι και θα πρέπει να είναι όλα ok !
¨Οντως λοιπόν το παιδί ξανάρθε την Παρασκευή,και εδώ έρχεται το ποιο γαμάτο της υπόθεσης.

Ο κύριος ΟΤΕ , δεν είχε κάνει απολύτως τίποτα,και σαν να μην έφτανε αυτό,στην cyta δήλωσε ότι το είδε και το έφτιαξε το πρόβλημα. ( Ο Τεχνικός της cyta μου έδειξε το χαρτί !! )

Κανονίζει λοιπόν το παιδί , και σήμερα , Τρίτη 13 Δεκεμβρίου (οξύμωρο , i know ) έρχονται μαζί και αυτός αλλά και ένας τεχνικός του ΟΤΕ.

Το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι με έκανε πολύ χαρούμενο !!!

Ιδού


Ταχύτητες στο rooter
http://i42.tinypic.com/21m99h0.png
SpeedTest και PingTest σε Ελλάδα
http://www.speedtest.net/result/1646945575.png
http://www.pingtest.net/result/52438503.png
PingTest σε αμερική σε random server,και απο cmd στο youtube
http://www.pingtest.net/result/52438848.png
http://i44.tinypic.com/16735z5.png






Κλείνοντας θέλω να τονίσω το εξής.
Μην βάζετε ταμπέλες σε διάφορες εταιρίες τηλεπικοινωνίας επειδή εσείς/κάποιος φίλος έχει πρόβλημα (ενδεχομένως και οι 2 ή και παραπάνω άτομα), ΠΡΙΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Εγώ τραβιόμουν 6 μήνες γιατί κάνεις δεν μου είπε,ξέρεις φίλε η γραμμή έχει πρόβλημα που μονό ο ΟΤΕ μπορεί να φτιάξει , μιας και οι γραμμές είναι δίκες του,και άπλα τις παραχωρεί στις εκάστοτε εταιρίες ( με το αντίστοιχο ποσό )


ke meta ti egine ?

Wiz.Jiz
17-12-2011, 10:49 PM
Same Problem Here ! xD

Insanor
17-12-2011, 10:53 PM
emena pali to skype kai to msn etroge dc kathe 10 sec gia 1 sec kai etroga k mini dc pou sto dota2 dn to katalavena logo reconnect alla sto bnet etroga dc.

eriksa mia klotsia k mia xristopanagia sto router k apo tote eimai ok

gatakia_iste
17-12-2011, 10:55 PM
a ise dinatos esy

SanGeorgioHalk
18-12-2011, 09:21 AM
το average μου είναι στα 22 μσ. ρούφα :D

EbToxX
18-12-2011, 09:35 AM
Forthnet is better.

MasteR[KM]
18-12-2011, 09:56 AM
Δούλεψα κάποτε σε ένα εργοστάσιο (πρώην Petrola) και το διάστημα που ήμουνα εκεί κάναμε αναβάθμιση το δίκτυο τους. Αντικατάσταση καλωδίων με καινούρια και οπτικές ίνες από κτήριο σε κτήριο.

20αετίας τα καλώδια. 40% packetlose είχανε. Και τα καλώδια το πλαστικό τους ήτανε ένα άκαμπτο πραγματάκι που κυριολεκτικά ΈΣΠΑΓΕ έτσι και το λύγιζες λίγο παραπάνω.


An den zhseis allagh thlefwnikwn grammwn se stratopedo tou 1930, den exeis zhsei tipota.

Moiran
18-12-2011, 10:12 AM
;742095']An den zhseis allagh thlefwnikwn grammwn se stratopedo tou 1930, den exeis zhsei tipota.

ΠΕΣ ΜΑΣ !!!!!! PLZ !!!

MasteR[KM]
19-12-2011, 01:14 AM
ΠΕΣ ΜΑΣ !!!!!! PLZ !!!

:P