PDA

View Full Version : Πρόβλημα με την σύνδεση



KaZaNoVaZ
31-12-2011, 04:43 AM
Παιδιά εδώ και καιρό έχω ένα ειδικό πρόβλημα με την σύνδεση.. Δε κολλάω καθόλου, αλλά τρώω dc μια φορά τις 2 μέρες.. Πχ αν φάω dc τώρα, θα ξαναφάω σε κανα 40ωρο πάλι.. Η σύνδεση μου είναι σχετικά υκανοποιητική. Το modem είναι στο σαλόνι και το δωμάτιο μου απέχει το πολύ 10 μέτρα. Τι λέτε να φταίει; Κάτι στα καλώδια μήπως; Η σύνδεση η ίδια; To pc δεν φταίει... Eμμ δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο, any help;

Ace_is_dead
31-12-2011, 04:56 AM
Παιδιά εδώ και καιρό έχω ένα ειδικό πρόβλημα με την σύνδεση.. Δε κολλάω καθόλου, αλλά τρώω dc μια φορά τις 2 μέρες.. Πχ αν φάω dc τώρα, θα ξαναφάω σε κανα 40ωρο πάλι.. Η σύνδεση μου είναι σχετικά υκανοποιητική. Το modem είναι στο σαλόνι και το δωμάτιο μου απέχει το πολύ 10 μέτρα. Τι λέτε να φταίει; Κάτι στα καλώδια μήπως; Η σύνδεση η ίδια; To pc δεν φταίει... Eμμ δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο, any help;

Oλα τα αλλα σωστα αλλα αυτο το μαμησες.Βασικα ,το αποτελειωσες αλλα απο την αλλη ουδεις ασφαλτος.

Lypamai-Sygnwmi
31-12-2011, 04:57 AM
egw eixa wind kai eixa paromoi provlima alla itane apo ta kentrika tis wind..diladi itane geniko(to eixane oloi oi xristes).twra omws eftiakse kai den trww dc'S pleon! Gioupii!! makari na mporousa na se voi8isw dike mou alla.. :/ pare tilefwno kalytera stin etairia pou exeis kanei to symvolaio..isws aytoi kseroune na sou poune pou ofeilete ayto.

G.ViruS
31-12-2011, 05:15 AM
Nothing is Perfect.

KinG_oF_N00bs
31-12-2011, 05:47 AM
καλησπερα φιλε.επειδη ειχα και εγω προβλημα δηλωνω αρκετα ενημερωμενος.εχω να σου κανω μερικες ερωτησεις
1 εχεις βαλει φιλτρα στις πριζες?
2 εχεις κωδικο στο wireless?
3 εχεις μετρησει τη ταση της πριζας του οτε?
4 ποσο καιρο εχεις το router?
5 ξερεις μηπως ποσο μακρυα εισαι απο τον κομβο?
6 εχεις αλλες ασυρματες συσκευες η συναγερμους σπιτι σου?
7 τι εταιρια εχεις?
οκ μπορει να σου φαινονται καπως αυτα που λεω αλλα ειναι πολλεσ οι αιτιες για αποσυνδεσεις
παντως να ξερεις οτι αναλογα με την εταιρια θα εχεις και την αναλογη βοηθεια γιατι οι περισσοτεροι τεχνικοι του οτε(εγω εχω οτε) ειναι λιγο μπουφοι.

Ge0GR-
31-12-2011, 05:55 AM
καλησπερα φιλε.επειδη ειχα και εγω προβλημα δηλωνω αρκετα ενημερωμενος.εχω να σου κανω μερικες ερωτησεις
1 εχεις βαλει φιλτρα στις πριζες?
2 εχεις κωδικο στο wireless?
3 εχεις μετρησει τη ταση της πριζας του οτε?
4 ποσο καιρο εχεις το router?
5 ξερεις μηπως ποσο μακρυα εισαι απο τον κομβο?
6 εχεις αλλες ασυρματες συσκευες η συναγερμους σπιτι σου?
7 τι εταιρια εχεις?
οκ μπορει να σου φαινονται καπως αυτα που λεω αλλα ειναι πολλεσ οι αιτιες για αποσυνδεσεις
παντως να ξερεις οτι αναλογα με την εταιρια θα εχεις και την αναλογη βοηθεια γιατι οι περισσοτεροι τεχνικοι του οτε(εγω εχω οτε) ειναι λιγο μπουφοι.

to paidi se kalipse apolitos psa3e ena ena afta p s leei (idika sto 6 desto kala k egw eixa tetio problima ama exis apories epikinonise mazi m na se help!

KaZaNoVaZ
31-12-2011, 06:14 AM
1 εχεις βαλει φιλτρα στις πριζες?
Ναι.
2 εχεις κωδικο στο wireless?
Ναι.
3 εχεις μετρησει τη ταση της πριζας του οτε?
Όχι.
4 ποσο καιρο εχεις το router?
2-3 χρόνια.
5 ξερεις μηπως ποσο μακρυα εισαι απο τον κομβο?
Means;
6 εχεις αλλες ασυρματες συσκευες η συναγερμους σπιτι σου?
Έχω ένα σταθερό τηλέφωνο στο δωμάτιο μου και ένα ασύρματο στο οποίο η βάση του βρίσκεται στο δωμάτιο της αδερφής μου (δίπλα από το δικό μου άρα 10 μέτρα το πολύ πάλι, από το modem πάντα).
7 τι εταιρια εχεις?
ΟΤΕ


Aν απάντησα λαθασμένα σε καμια, βρίσε με και μετα διόρθωσέ με.

KinG_oF_N00bs
31-12-2011, 06:28 AM
Aν απάντησα λαθασμένα σε καμια, βρίσε με και μετα διόρθωσέ με.

σωστα απαντησες.κομβος ειναι το σημειο διασυνδεσης δηλαδη το σημειο απο το οποιο ολοι οι χρηστες μοιραζονται ips.αν και αυτο παιζει πιο πολυ ρολο στη ταχυτητα.φιλε εγω οταν πηρα τεχνικο του οτε δυστηχως οχι μονο δε καταφερε να με βοηθησει αλλα μου εβγαλε και επιπλεον προβληματα.η μονη λυση ποθ θα σου προτεινα ειναι να δοκιμασεις αρχικα ενα αλλο router και αν δεν εχεις προβλημα σημενει οτι φταιει αυτο

KaZaNoVaZ
31-12-2011, 06:39 AM
σωστα απαντησες.κομβος ειναι το σημειο διασυνδεσης δηλαδη το σημειο απο το οποιο ολοι οι χρηστες μοιραζονται ips.αν και αυτο παιζει πιο πολυ ρολο στη ταχυτητα.φιλε εγω οταν πηρα τεχνικο του οτε δυστηχως οχι μονο δε καταφερε να με βοηθησει αλλα μου εβγαλε και επιπλεον προβληματα.η μονη λυση ποθ θα σου προτεινα ειναι να δοκιμασεις αρχικα ενα αλλο router και αν δεν εχεις προβλημα σημενει οτι φταιει αυτο

Επιμένω ότι κάτι παίζει με την πάρτι των καλωδίων.. Anywayz θα το κανονίσω κάποια στιγμή, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. :)

Capitan0
31-12-2011, 09:19 AM
Kazanovaz ειναι και γιορτες ειδικα τωρα που μπαινουν ολοι και ο κοσμος δεν δουλευει λιωνει στα πιτσια τους και το δικτυο μερικες φορες πεφτει σε ορισμενους!

tasn
31-12-2011, 10:01 AM
Καλημέρα,

Δύο διευκρινίσεις για την πλήρη κατανόηση του προβλήματος:
1) Συνδέεσαι ασύρματα απο τον υπολογιστή σου στο router-modem που είναι στα 10 μέτρα?
2)Αν ναι...Έχεις τσεκάρει όταν αποσυνδέεσαι αν είναι αποσύνδεση απο την dsl ή από το ασύρματο?

Αν είναι από το ασύρματο τότα μάλλον κάνει κάτι παρεμβολές. Το τηλέφωνο που λες ανάλογα ποιο είναι μπορεί να εκπέμπει στα 1900 η 2.4Mhz. Αν είναι και σχετικά καινούριο μπορεί να αλλάζει συχνότητες για την αποφυγή υποκλοπών...οπότε σε πρώτη φάση βρίσκεις σε τι συχνότητα εκπέμπει το τηλέφωνο και αλλάζει το κανάλι του ασυρμάτου αντίστοιχα. Aν είναι θέμα του ασυρμάτου πες το για περισσότερες λεπτομέρειες.

Αν είναι αποσύνδεση της dsl τότε όσα σου είπαν παραπάνω είναι σωστά. Γενικα όταν έχεις αποσυνδέσεις ευθύνονται :
ISP(ote), router, καλώδια, φίλτρα, πρύζες.
Σιγουρέψου οτι το καλώδιο που συνδέεις το ρούτερ στην πρύζα(τηλεφωνικο) δεν είναι μεγαλύτερο από 2-3 μέτρα.
Στην θέση σου θα άλλαζα πρώτα το firmware του ρουτερ με ότι κινδύνους - ρίσκα αυτό συνεπάγεται, μετά θα έπαιρνα τηλέφωνο τον provider και αν δεν έβρισκε το πρόβλημα θα άλλαζα το router.

Τάσος

KaZaNoVaZ
31-12-2011, 02:19 PM
Καλημέρα,

Δύο διευκρινίσεις για την πλήρη κατανόηση του προβλήματος:
1) Συνδέεσαι ασύρματα απο τον υπολογιστή σου στο router-modem που είναι στα 10 μέτρα?
2)Αν ναι...Έχεις τσεκάρει όταν αποσυνδέεσαι αν είναι αποσύνδεση απο την dsl ή από το ασύρματο?

Αν είναι από το ασύρματο τότα μάλλον κάνει κάτι παρεμβολές. Το τηλέφωνο που λες ανάλογα ποιο είναι μπορεί να εκπέμπει στα 1900 η 2.4Mhz. Αν είναι και σχετικά καινούριο μπορεί να αλλάζει συχνότητες για την αποφυγή υποκλοπών...οπότε σε πρώτη φάση βρίσκεις σε τι συχνότητα εκπέμπει το τηλέφωνο και αλλάζει το κανάλι του ασυρμάτου αντίστοιχα. Aν είναι θέμα του ασυρμάτου πες το για περισσότερες λεπτομέρειες.

Αν είναι αποσύνδεση της dsl τότε όσα σου είπαν παραπάνω είναι σωστά. Γενικα όταν έχεις αποσυνδέσεις ευθύνονται :
ISP(ote), router, καλώδια, φίλτρα, πρύζες.
Σιγουρέψου οτι το καλώδιο που συνδέεις το ρούτερ στην πρύζα(τηλεφωνικο) δεν είναι μεγαλύτερο από 2-3 μέτρα.
Στην θέση σου θα άλλαζα πρώτα το firmware του ρουτερ με ότι κινδύνους - ρίσκα αυτό συνεπάγεται, μετά θα έπαιρνα τηλέφωνο τον provider και αν δεν έβρισκε το πρόβλημα θα άλλαζα το router.

Τάσος

Έχω ένα αντάπτορα κάτω από το γραφείο μου με καλώδιο, οπότε είναι τοπική η σύνδεση.. Ναι κάτι τέτοιο θα κάνω και εγώ..

neversaymore-
31-12-2011, 03:00 PM
1). κανε upgrade το firmware του router σου. δηλ. του ανεβαζεις εκδοση λογισμικου, πολλα bugs εχουν διορθωθει με τα upgrade.

2). κανε μονος σου restart το router καθε φορα που ξεκινας να παιξεις.


Απο την στιγμη που σε πεταει καθε 40 ωρες οπως λες και εχεις κ καλη γραμμη (χωρις lag) τοτε δε φταει tpt απο καλωδια, κομβους κτλ. Υπαρχει πιθανοτητα να το κανει απο μονος του ο Provider σου.