PDA

View Full Version : Internet Conn-x Problem



xalaragr
01-01-2012, 10:07 PM
Ενω ειχε κανα 5μηνο να παρουσιασει καποιο προβλημα,τωρα τελευταια αποσυνδεεται πολυ συχνα

Πιο συγκεκριμενα,5-6φορες την μερα(ισως και παραπανο) θα πεσει η συνδεση για 10 δευτερα και μετα θα ξανα ανεβει

Να σημειωθει οτι δεν εχω κανενα προβλημα με την ταχυτητα..ειναι σταθερα οπως και πριν στα 11ΜΒ και κατεβαζω με 1ΜΒ+

αλλα 1/4 games θα με πεταξει και θα ξενερωσω... :(

Κανεις αλλος που να εχει conn-x???εχει κανεις προβληματα αυτες τις μερες??

ευχαριστω εκ των προτερων !!!

;)

Αααα και να μην ξεχνιομαστε...ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ(ΛΟΛ)

Υ.Γ:ξεχασα να πω οτι εχω double play 24ara

small_H0uz0uris
01-01-2012, 10:09 PM
Στο 13888 τι σου παν ??

Lypamai-Sygnwmi
01-01-2012, 10:09 PM
8elw tin Elina apo tin Russia akrivws apo katw apo to post sou.tylikse mou tin se kokkino koutaki me aspri kordela kai stiltein mou. ty
Xronia polla kai se sena.

KinG_oF_N00bs
01-01-2012, 10:11 PM
filos kalhspera exw connx..poso kairo exeis to router??

L3stat
01-01-2012, 10:13 PM
Πάρε τηλ. στο 13888 και ζήτα να σου κάνουν reset την γραμμή σου.

Κατά 90% δεν θα φτιάξει,οπότε θα ξαναπάρεις και θα δηλώσεις βλάβη.
Αυτό που θα κάνουν είναι να σου μειώσουν την ταχύτητα για να μην έχεις αποσυνδέσεις και να είναι πιο σταθερή.

xalaragr
01-01-2012, 10:15 PM
Στο 13888 τι σου παν ??

..θα ελεγα τωρα τιποτα....ειχα τεραστιο προβλημα πιο παλια..ειχα ποσταρει την ιστορια μου σε ενα thread με τιτλο αν θυμαμαι καλα <<η ιστορια μιας βραχνιασμενης γραμμης>> κατι τετοιο...

ολο τα ιδια και τα ιδια..δηλωσαμε βλαβη και θα επικοινωνησουν μαζι σας....

---------- Post added at 08:15 PM ---------- Previous post was at 08:14 PM ----------


filos kalhspera exw connx..poso kairo exeis to router??


Περιπου 1 χρονο.. Sagem f@st 2404

R_A_M_B_O
01-01-2012, 10:16 PM
Kairos na alla3eis etaireia k na pareis mia apo Forthnet h HoL **(2 kaliteres etaireies me sta8ero+internet).Epeidi exw Forthnet k exei mia wraia syndesi balei to Game Pack ADSL opou sou katebazei ligaki tin taxitita (px. apo 15 sta 14) alla sou einai panta sta8eri xwris au3omeiwseis k kolimata giati einai ka8ara gia gamers grammi


P.S ** Douleuw sti Wind kiolas fantasou :P

Sec.Chance
01-01-2012, 10:17 PM
egw me 24ara grammi gt dn pernaw ta 900kb se kateuasma -.- ?...gamw to koloxori m

xalaragr
01-01-2012, 10:19 PM
Kairos na alla3eis etaireia k na pareis mia apo Forthnet h HoL **(2 kaliteres etaireies me sta8ero+internet).Epeidi exw Forthnet k exei mia wraia syndesi balei to Game Pack ADSL opou sou katebazei ligaki tin taxitita (px. apo 15 sta 14) alla sou einai panta sta8eri xwris au3omeiwseis k kolimata giati einai ka8ara gia gamers grammi


P.S ** Douleuw sti Wind kiolas fantasou :P



Forthnet ισως...HOL ...ΟΥΤΕ ΚΑΝ ...εχω ακουσει τα χειροτερα..και δεν την εμπιστευομαι καθολου....

KinG_oF_N00bs
01-01-2012, 10:23 PM
file de tha vgaleis akrh...apla ta router tous ine ksylina...egw phra enos filou mou pou eixe forthnet kai twra ime anthrwpos..to idio akrivws provlhma eixa. tha sou proteina na dokimaseis ena allo router apo ena filo sou na deis g arxh an ine afto kai meta ftyse to router me venzinh kai vatou fwtia :P

p.s oi anthrwpoi ths connx ine zwa kai de prokeitai na sto ftiaksoun ektos kai an odws thelei reset h grammh alla mexri ekei mporoune.mexri to reset meta o egkefalos tous pianei koftes...afta apo mena

xalaragr
01-01-2012, 10:29 PM
file de tha vgaleis akrh...apla ta router tous ine ksylina...egw phra enos filou mou pou eixe forthnet kai twra ime anthrwpos..to idio akrivws provlhma eixa. tha sou proteina na dokimaseis ena allo router apo ena filo sou na deis g arxh an ine afto kai meta ftyse to router me venzinh kai vatou fwtia :P

p.s oi anthrwpoi ths connx ine zwa kai de prokeitai na sto ftiaksoun ektos kai an odws thelei reset h grammh alla mexri ekei mporoune.mexri to reset meta o egkefalos tous pianei koftes...afta apo mena


Εχω δοκιμασει αλλο router πιο παλια που ειχα προβληματα...η ταχυτατα εφτανε μεχρι 4ΜΒ και αν....γενικα εχω ακουσει ειναι καλυτερα να εχεις router που σε δινει η εταιρια..(λεμε τωρα..)

Επισης πιο παλια που ειχα μεγαλο προβλημα... μετα απο 4 μηνες,3982432789 τηλεφωνα και 4 επισκεψεις τεχνικων ειπαν οτι φταιει το γενικο καλωδιο της πολυκατοικιας..το αλλαξαν και ημουν οκ για τους τελευταιους 5 μηνες μεχρι που εμφανιστικε αυτο το προβλημα

Ερωτηση:τα καλωδια τηλεφωνου-router-splitter πρεπει να ειναι οπωσδηποτε RJ11??

γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι....(αν και νομιζω κατα 90% οτι ολα τα καλωδια τηλεφωνου ειναι ιδια.....)..γενικα δεν ξερω !FF

Τα εχω αλλαξει ηδη δυο φορες....στην αρχη εβαλα αυτα που ειχα μεσα στο κουτι με το ρουτερ..και την επομενη φορα εβαλα κατι αλλα παλια δικα μου..

διαφορα 0.....δεν νομιζω οτι αυτο παιζει σημαντικο ρολο..απλα εχω παρανοήσει

L3stat
01-01-2012, 10:34 PM
Ναι όλα τα καλώδια τηλεφώνου είναι ίδια.

Και όχι δεν χρειάζεται να έχεις το router που σου δίνει ο isp σου.

Και άλλη εταιρία να βάλεις αν η γραμμή σου είναι ελαττωματική,τα προβλήματα θα παραμείνουν.Οπότε πριν αλλάξεις βεβαιώσου πως δεν είναι πρόβλημα γραμμής,αλλά εταιρίας.

Ellinas_Kroisos
01-01-2012, 10:38 PM
Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με συχνες αποσυνδεσεις. Conn-x 24αρα με 14.500 downstream. Τους πηρα αρκετα τηλεφωνα, κοιταξαν την γραμμη μου και τελικα μου ειπαν πως δεν ειχε προβλημα. Μετα ηρθε ενας τεχνικος ο οποιος μου ειπε ταχα πως το προβλημα ειναι της πολυκατοικιας. Εγω ομως ειχα μια υπονοια πως το προβλημα προερχοταν απο το ρουτερ και μιας και ηταν στην εγγυηση ζητησα αλλαγη. Το ρουτερ που ειχα και δεν συγχρονιζοταν σωστα τελικα και η μαρκα ηταν huawei. Στην αλλαγη μου φεραν ενα bautec που δουλευει καλα.Απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα.

xalaragr
01-01-2012, 10:40 PM
Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με συχνες αποσυνδεσεις. Conn-x 24αρα με 14.500 downstream. Τους πηρα αρκετα τηλεφωνα, κοιταξαν την γραμμη μου και τελικα μου ειπαν πως δεν ειχε προβλημα. Μετα ηρθε ενας τεχνικος ο οποιος μου ειπε ταχα πως το προβλημα ειναι της πολυκατοικιας. Εγω ομως ειχα μια υπονοια πως το προβλημα προερχοταν απο το ρουτερ και μιας και ηταν στην εγγυηση ζητησα αλλαγη. Το ρουτερ που ειχα και δεν συγχρονιζοταν σωστα τελικα και η μαρκα ηταν huawei. Στην αλλαγη μου φεραν ενα bautec που δουλευει καλα.Απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα.

χαχαχα παντου τα ιδια λενε....θα περιμενω λιγες μερες να δω τι σκατα θα γινει και μετα αν ειναι θα ζητησω αλλαγη router..αν και δεν νομιζω να δικαιουμαι..βλεπω να σκαω κανα 50αρι να παρω καινουργιο :(

small_H0uz0uris
01-01-2012, 10:42 PM
Αν τους πρίζεις συνέχεια θα το κάνουν .. εντός 2 ημερών εμένα πάντα μου απαντούν

Την τελευταία φορά ήταν θέμα port του κουτιού που είναι στο δρόμο αν με εννοείτε και το κάναν από κει

L3stat
01-01-2012, 10:51 PM
χαχαχα παντου τα ιδια λενε....θα περιμενω λιγες μερες να δω τι σκατα θα γινει και μετα αν ειναι θα ζητησω αλλαγη router..αν και δεν νομιζω να δικαιουμαι..βλεπω να σκαω κανα 50αρι να παρω καινουργιο :(

Η εγγύηση για το router είναι 1 χρόνος.Αν το έχεις παραπάνω δεν δικαιούσαι άλλο.


Αν τους πρίζεις συνέχεια θα το κάνουν .. εντός 2 ημερών εμένα πάντα μου απαντούν

Την τελευταία φορά ήταν θέμα port του κουτιού που είναι στο δρόμο αν με εννοείτε και το κάναν από κει

Ναι καφάο λέγεται.Από εκεί ελέγχουν την γραμμή σου.

KinG_oF_N00bs
01-01-2012, 10:52 PM
egw de dikaiomona allagh router ektos kai an plerou..mia teleftea dokimh...kane apeftheias syndesh tou router me th grammh xwris splitter kai an den tote qq

Give_Me_YourBan
01-01-2012, 10:53 PM
Φιλε τι conn-x τι HoL τι forthnet ολες ειναι για τον απαυτουλι :)))) εγω εχω HoL και ξαφνικα απο χθες αρχησε να γαμιεται και να με πεταει 15φορες την μερα... ειναι να μην σου τυχει... μετα θα φας πολυ καιρο στο τηλεφωνο... 6 φορες εχω παρει απο εχθες... ολο ρυθμισεις κανουν και ολο το μακρυτερο παιρνω....

xalaragr
01-01-2012, 10:59 PM
egw de dikaiomona allagh router ektos kai an plerou..mia teleftea dokimh...kane apeftheias syndesh tou router me th grammh xwris splitter kai an den tote qq


Αυτο που ειπες να το συνδεσω απευ8ειας στην τηλεφωνικη γραμμη μου το ειχαν πει και παλια..και το ειχα δοκιμασει.....

1)εκανα restart το ρουτερ μηπως και..
2)ειπα να κανω reset με την οδοντογλυφιδιτσα μου αλλα θα χασω τις ρυθμισεις και βαριεμαι ξανα απο την αρχη..ισως αργοτερα
3)παρατηρησα τωρα που πηρα τηλ να ευχηθω χρονια πολλα σε εναν φιλο το τηλεφωνο εκανε παρασιτα.....και θυμαμαι πολυ καλα οτι οποτε εκανε παρασιτα η συνδεση ηταν για πετατα....κατι ειχε ειπωθει για τα splitters-φιλτρακια..και απο εκεινα αλλαξα 3-4 και το ιδιο ηταν΄...

ThunDeR_BoY
01-01-2012, 11:03 PM
Kai egw exw Conn-x kai adimetopizw ta idia probs edw kai kana mina

X-ELIXIS
01-01-2012, 11:13 PM
Είχα και εγώ ένα πρόβλημα...
Είχα 4 και την αναβάθμησα στα 24.... και απο τότε μου έκανε το ίδιο.... με πέταγε κάθε λίγο και λιγάκι....
Μετά από μια βδομάδα καθημερινών τηλεφωνημάτων τελικά καταλάβανε ότι η περιοχή μου δεν την σηκώνει την 24αρα και έτσι την ρίξανε στα 12 και δεν ξαναέπεσε από τότε...
Κάνε ένα πείραμα, ρίξε την ταχήτητα και ίσως φτιάξει... :)

R_A_M_B_O
01-01-2012, 11:32 PM
Forthnet exw twra edw k 6-7 xronia k den exw parapono oute apo taxitita oute apo servise isa isa epiana kapote 18 meta piga sta 12 k pira tilefwno k mou eipan yparxei mia geiwsi kalwdiou logo tote pou pernagane ta fysika aeria, tis proalles pali epefte sta 12 pernw tilefwno tin alli mera ir8e k eutia3e to braxikikloma pou eixe i grammi +mou afise 1 router dwro to palikari

+ O OTE ka8etai k pernaei kalwdia optikis inas gia tin Forthnet opou 8a ne to 1o diktuo optikis se 1-2 xronakia

KaZaNoVaZ
02-01-2012, 12:13 AM
Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Σταύρο aka Xalara_gr. .. Πείτε καμια γνώμη.. Έχω thomson modem που είναι σαλόνι και το δωμάτιο που είναι το pc απέχει 10 μέτρα περίπου.. Τι να κάνω; Να αλλάξω καλώδια; Να αλλάξω σύνδεση; Help....

Anwnimos
02-01-2012, 12:35 AM
egw me 24ara grammi gt dn pernaw ta 900kb se kateuasma -.- ?...gamw to koloxori m

μηπως...λεω εγω τωρα ετσι?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ !!ΕΩΣ!!24 mb/s και οχι οτι θα εχεις 24 mb/s ολη την ωρα?
Οποτε εγω που εχω ακριβως την ιδια συνδεση με σενα, δηλαδη εως 24 και πιανω 15-16 mb/s πληρωνω ακριβως τα ιδια με σενα παρολο που εχεις πιο αθλια γραμμη.
Sucks but true.

xalaragr
02-01-2012, 01:33 AM
Ακομα και στα νετ εφαγα DC..δηλαδη ΕΛΕΟΣ

LordOfWarPwnz
02-01-2012, 01:43 AM
8elw tin Elina apo tin Russia akrivws apo katw apo to post sou.tylikse mou tin se kokkino koutaki me aspri kordela kai stiltein mou. ty
Xronia polla kai se sena.

xaxaxaxa e ton malaka...XAXAXAXAXAXAXA
liwnwwwwwwwwwwwwwwww

greekshadow
02-01-2012, 01:50 AM
οποιος ειπε πως η forthnet ειναι καλυτερη απ την hol ειναι μακραν γελασμενος...........εγω εχω conn-x 24αρα, πιανω 12 κεντρο σαλονικη, και τρωο dc 10 sec σπανια,στον 1 χρονο αντε να εχω φαει 6 dc.

Wiz.Jiz
02-01-2012, 01:50 AM
Φίλε μου Σταύρο μάλλον έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα με τότε ...
(το είχα και εγώ κάποτε... το ποιο σπαστικό πράμμα)

Ευχαριστώ και για το Χρόνια πολλά που δεν μου είπες !! χαχα

vagelis9685
02-01-2012, 01:56 AM
kai egw exw connex alla ola einai ok kai na fantasteis exw 2ara sundesh alla mias kai prepei na anenewsw thn sumvash mou tha paw na dw ti programmata exei pou na sumferoun!

LordOfWarPwnz
02-01-2012, 01:57 AM
ego me tellas na pw tin ali8ia dn pianw taxitites...alla dn PEFTEI POTE...............

Give_Me_YourBan
02-01-2012, 05:05 AM
ego me tellas na pw tin ali8ia dn pianw taxitites...alla dn PEFTEI POTE...............

gg

R_A_M_B_O
02-01-2012, 06:30 PM
Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Σταύρο aka Xalara_gr. .. Πείτε καμια γνώμη.. Έχω thomson modem που είναι σαλόνι και το δωμάτιο που είναι το pc απέχει 10 μέτρα περίπου.. Τι να κάνω; Να αλλάξω καλώδια; Να αλλάξω σύνδεση; Help....

Alla3e to se Ethernet kalwdio na min xaneis giati me to asurmato xaneis taxitita +oti mporei na mpei kapios sti grammi sou k na klebei k an katebazei kiolas gamata (an mou peis oti to xeis kleidwmeno tsampa xaneis to xrono sou giati exei bgei 1 programmataki sto Internet pou sto 3ekleidwnei to wireless gia plaka) Opote PANTA bazoume ethernet

Epeidi eipes oti exeis Thomson checkare sto parakatw link k kane upgrade to Firmware an exeis auto to Thomson pou exw k gw http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10013205

Elpizw na se boi8isa

Sec.Chance
02-01-2012, 07:16 PM
checkares ta filtra s ?

jackass
02-01-2012, 07:41 PM
Μεγαλο θεμα αυτο και κανεις δε μπορει να δωσει μια λυση ετσι απλα με 2-3 κουβεντες. Ο καθενας πρεπει να την ψαξει μονος του γιατι μπορει να ειναι αρκετα πραγματα που συμβαινουν τετοια πραγματα.

Το ρουτερ το συνδεειες χωρις φιλτρο και κατευθειαν πανω στιν πριζα του OTE. Φιλτρα χρειαζονται μονο πριν απο καθε τηλεφωνο.
Βεβαιωσου οτι εχεις σωστες ρυθμισεις στο ρουτερ σου. (http://192.168.1.1)
Μεσα/πισω απο τις πριζες του ΟΤΕ υπαρχουν πυκνωτες. (κατι κιτρινοι σαν μπαταριες) αυτες δε χρειαζονται και μερικες φορες προκαλουν προβλημα σε adsl γραμμες.
Συνεδεσε το ρουτερ στην πρωτη γραμμη/πριζα του σπιτιου σου (συνηθως στο σαλονι διπλα στην εξωπορτα) και δοκιμασε. αν ολα πανε καλα τοτε εχει προβλημα εσ. καλωδιοσης.
Συνεδεσε το ρουτερ κατευθειαν στην γραμμη της πολυκατοικιας/οικιας (και δοκιμασε με ενα laptop). Συνηθως ειναι μια ξυλινη ντουλαπα ή μεταλικη στο κοινοχρηστο χωρο. Αν ολα πανε καλα τοτε εχει προβλημα η καλωδιωση της οικιας γενικα.




Aν με ολα αυτα δε διορθωθει η κατασταση τοτε δηλωνεις στον ΟΤΕ βλαβη δικτυου. Και ειναι υποχρεωμενοι βαση νομου να ερθουν και να ελεγξουν τη γραμμη σου.

xalaragr
04-01-2012, 03:45 PM
Γεια σας ξανα....η συνδεση εχει περιπου σταθεροποιηθει....με πεταει μονο 2-3 φορες την μερα :| και in-game εχω καποια σκαμπανεβασματα 40-140ms..αλλα παλευεται

Με πηραν τηλεφωνο οι τεχνικοι και με ειπαν πως η γραμμη δεν εχει κανενα προβλημα..και οτι μαλλον φταει το ρουτερ μου.
Ειπαν αυριο οτι θα αλλαξουν το δικο τους ρουτερ πρωτα...και αν συνεχιστει τοτε πρεπει να αλλαξω και εγω...
Δεν ειναι μεσα στην εγγυηση γιατι το εχω 1χρονο+ αρα ισως παρω καινουργιο...περιμενω να δω τι θα γινει..μεχρι τοτε εχετε να προτεινετε κανα καλο + φθηνο?

SanGeorgioHalk
04-01-2012, 08:09 PM
Λοιπόν,
έχω 2 συνδέσεις 24άρες conn-x. Μία στο Ρέθυμνο(μέσα) και μία στο Ηράκλειο(επαρχία).
Η γραμμή που έχω στην επαρχία (την εχω 2-3 χρόνια) συγχρωνίζει πολύ χαμηλά και ΝΑΙ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα με τις αποσυνδέσεις.
Η άλλη γραμμή,που είναι μεσα στο Ρέθυμνο είναι οκ συγχρωνίζω στα 11.
Συμπέρασμα :
βάλε και μια δεύτερη γραμμή Xd

ELEOS.PIA
04-01-2012, 08:19 PM
Παιρνεις τηλεφωνο, ριχνεις μανες, σπιτια και σε 2 μερες στο εχουν φτιαξει. Confirmed.

Elementalist
05-01-2012, 06:22 PM
Καλησπέρα η γραμμή σου έχει υγρασία η δεν είναι σε καλή κατάσταση τέλος παντων η ακόμα υπάρχει περίπτωση το κουτί του ΟΤΕ να έχει πειραχτεί...(Έργα, συνδέσεις κλπ) τέλος δοκίμασε να ορίσεις MTU sta 1500 εαν και εφόσον το υποστηρίζει το router σου αυτά από εμένα...
Υ.Γ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα και αναγκάστηκα και έφερα ηλεκτρολόγο και ξαναπέρασα τηλεφωνικές γραμμές στο σπίτι :-)

xalaragr
05-01-2012, 06:31 PM
Για πρωτη φαση αλλαξαν το δικο τους ρουτερ..(ετσι με ειπε ο τεχνικος στο τηλεφωνο σημερα το πρωι..) και απο τοτε δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα..εχω παιξει 2-3 games ...χαλαρα στα 35-56ms..

Αν ξαναπαρουσιασει προβλημα ειπαν οτι τελικα πρεπει να αλλαξω το δικο μου ρουτερ...πφφ..

Τεσπα...

Σας ευχαριστω ολους που καθισατε και ασχοληθηκατε..παρακαλω καποιος να κλεισει το thread