PDA

View Full Version : Φοβερός διάλογος !



Bugatti-Veyron
14-01-2012, 01:58 AM
Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του για την σχέση μεταξύ...


Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.


Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Φυσικά.


Καθ.: Είναι ο......


Θεός παντοδύναμος;

Φοιτ.: Ναι


Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;

Φοιτ.: ..


Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;

Φοιτ.: Όχι.


Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;

Φοιτ.: ο.. .. Θεός..


Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;

Φοιτ.: ...


Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;

Φοιτ.: Μάλιστα.


Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;

Φοιτ.: ...


Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;

Φοιτ.: Όχι, κύριε.


Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;

Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.


Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;

Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.


Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.


Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;

Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;

Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.


Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...


Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;

Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;


Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.

Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;


Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...

Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;


Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;

Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.


Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;

Καθ.: ..


Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;

Καθ.: ..


Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;

Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.


Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..


Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν ALBERT EINSTEIN.

Αφιερώστε 1-2 λεπτά να το διαβάσετε αξίζει τον κόπο.

Sec.Chance
14-01-2012, 02:04 AM
sovara tr ipothike tetoio pragma?

se_ola_kalloss
14-01-2012, 02:08 AM
Που θες να καταληξεις με αυτο το thread?

Krema_Hmeras
14-01-2012, 02:11 AM
27015

Sec.Chance
14-01-2012, 02:12 AM
Που θες να καταληξεις με αυτο το thread?

logika apla ithele na moirastei mazi mas kati p tou ekane entiposi.... ego prosopika thaumasa ton albert an ontws ta pragmata itan opws grafontai sto thread....tharos thrasos kai mprosta se kathigiti panepistimiou... ksigithike


ps : o bannedname tha grapsei pali vlakeia opws smr sto irc :)

MasteR[KM]
14-01-2012, 02:25 AM
Ποιο το νοημα να γραψεις αξιζει να αφιερωσετε 1-2 λεπτα να το διαβασετε στο τελος, αφοτου το εχουμε ηδη διαβασει και οχι στην αρχη?

SilencerGr
14-01-2012, 02:32 AM
sovara milaw.. ANATRIXIASA epic post bugatti veyron!!GJ

---------- Post added at 12:32 AM ---------- Previous post was at 12:29 AM ----------


;761327']Ποιο το νοημα να γραψεις αξιζει να αφιερωσετε 1-2 λεπτα να το διαβασετε στο τελος, αφοτου το εχουμε ηδη διαβασει και οχι στην αρχη?

Re malaka maestro mia zwi malakies apadiseis dineis.. Diladi apo olo afto to post piges kai egrapses Ποιο το νοημα να γραψεις αξιζει να αφιερωσετε 1-2 λεπτα να το διαβασετε στο τελος, αφοτου το εχουμε ηδη διαβασει και οχι στην αρχη? Den pisteveis oti exeis kourasei pia?? Exeis paei kai strato panathema se... Ena post re malaka dn exw dei na apadas kai na exei noima afto pou les.. Panta karagiozilikia apadiseis.. Den einai padou to 9gag... Skepsou to afto.. Filika sto lew ksereis oti se agapaw :)

G.ViruS
14-01-2012, 02:37 AM
http://i43.tinypic.com/zoi6fr.jpg

CL.Thanos
14-01-2012, 02:43 AM
;761327']Ποιο το νοημα να γραψεις αξιζει να αφιερωσετε 1-2 λεπτα να το διαβασετε στο τελος, αφοτου το εχουμε ηδη διαβασει και οχι στην αρχη?

Trivlakas.

DeadManWalkin
14-01-2012, 03:53 AM
Μετα από χρονια σε ένα άλλο πανεπιστημιο δωθηκε η εξης ερωτηση στους φοιτητες. Η ερώτηση είχε ως εξής και βαθμολογούνταν με έξτρα βαθμούς Η κόλαση είναι εξώθερμη ή ενδόθερμη αντίδραση? (στη χημεία η εξώθερμη δίνει θερμότητα ενώ η ενδόθερμη απορροφά).Οι περισσότεροι φοιτητές έδωσαν απαντήσεις παρέχοντας αποδείξεις βασισμένες στο νόμο του Boyle (ένα αέριο ψύχεται όταν μεγαλώσει ο όγκος και θερμαίνεται όταν συμπιέζεται) ή κάτι παρόμοιο.Ωστόσο, ένας έγραψε το εξήςΠρώτον πρέπει να γνωρίζουμε αν όγκος της κόλασης αυξάνεται προς το χρόνο.Επομένως, χρειάζεται να ξέρουμε το ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τονοποίο διαφεύγουν.Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι μία ψυχή πάει στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει.Επομένως, δεν διαφεύγουν οι ψυχές.Τώρα για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο.Οι περισσότερες από αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους τότε θα πάς στη κόλαση.Εφόσον υπάρχουν περισσότερες από μία τέτοια θρησκεία και εφόσον οι άνθρωποι δεν ανήκουν σε περισσότερη από μία θρησκεία τότε μπορούμε να εξάγουμε ότι όλες οι ψυχές πάνε στην κόλαση.Και όπως έχουν οι ρυθμοί γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο ρυθμός των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε το ρυθμό αλλαγής του όγκου της κολάσεως είναι γιατί ο νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι για να παραμείνει σταθερή η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να αυξάνεται αναλόγως με τις ψυχές που προστίθενται.Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις¨1.Εάν η κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό από αυτόν με τον οποίο εισέρχονται οι ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα αυξάνονται μέχρι να σκάσει η κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.2.Εάν η κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από την αύξηση των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα πέφτουν μέχρι να παγώσουν τα καζάνια της.Ποια από τις δύο περιπτώσεις ισχύει; Αν αποδειχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής ότι ‘Θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση πριν κοιμηθούμε μαζί’ και συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθές το βράδυ κοιμήθηκα μαζί της, τότε ισχύει η δεύτερη υπόθεση και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει παγώσει.Απορία αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση αφού έχει παγώσει άρα δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει εκλείψει…αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο.Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού όντος, το οποίο εξηγεί γιατί χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς ΄Θεέ μου, Θεέ μου’Αυτός ο μαθητής πήρε το μοναδικό ‘Α’.


To να πιστευει κανεις ειναι δικια του υποθεση,και εγω πιστευω δεν θα πω ψεμματα αλλα θεωρω το ιδιο ηλιθους ολους οσους πιστευουν στον κοσμο...Παντα οι ανθρωποι πιστευαν σε κατι και μονος κερδισμενος ηταν η εκκλησια η μεγαλυτερη μαφια στον κοσμο.

jaker
14-01-2012, 04:37 AM
Kριμα τα ηξερα και τα 2. Δεν ειναι το ιδιο να τα ξαναδιαβαζεις αν και δεν ειναι δυσαρεστο.

Korakius
14-01-2012, 07:04 AM
tl;dr

Ace_is_dead
14-01-2012, 07:41 AM
Μετα από χρονια σε ένα άλλο πανεπιστημιο δωθηκε η εξης ερωτηση στους φοιτητες. Η ερώτηση είχε ως εξής και βαθμολογούνταν με έξτρα βαθμούς Η κόλαση είναι εξώθερμη ή ενδόθερμη αντίδραση? (στη χημεία η εξώθερμη δίνει θερμότητα ενώ η ενδόθερμη απορροφά).Οι περισσότεροι φοιτητές έδωσαν απαντήσεις παρέχοντας αποδείξεις βασισμένες στο νόμο του Boyle (ένα αέριο ψύχεται όταν μεγαλώσει ο όγκος και θερμαίνεται όταν συμπιέζεται) ή κάτι παρόμοιο.Ωστόσο, ένας έγραψε το εξήςΠρώτον πρέπει να γνωρίζουμε αν όγκος της κόλασης αυξάνεται προς το χρόνο.Επομένως, χρειάζεται να ξέρουμε το ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τονοποίο διαφεύγουν.Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι μία ψυχή πάει στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει.Επομένως, δεν διαφεύγουν οι ψυχές.Τώρα για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο.Οι περισσότερες από αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους τότε θα πάς στη κόλαση.Εφόσον υπάρχουν περισσότερες από μία τέτοια θρησκεία και εφόσον οι άνθρωποι δεν ανήκουν σε περισσότερη από μία θρησκεία τότε μπορούμε να εξάγουμε ότι όλες οι ψυχές πάνε στην κόλαση.Και όπως έχουν οι ρυθμοί γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο ρυθμός των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε το ρυθμό αλλαγής του όγκου της κολάσεως είναι γιατί ο νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι για να παραμείνει σταθερή η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να αυξάνεται αναλόγως με τις ψυχές που προστίθενται.Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις¨1.Εάν η κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό από αυτόν με τον οποίο εισέρχονται οι ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα αυξάνονται μέχρι να σκάσει η κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.2.Εάν η κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από την αύξηση των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα πέφτουν μέχρι να παγώσουν τα καζάνια της.Ποια από τις δύο περιπτώσεις ισχύει; Αν αποδειχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής ότι ‘Θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση πριν κοιμηθούμε μαζί’ και συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθές το βράδυ κοιμήθηκα μαζί της, τότε ισχύει η δεύτερη υπόθεση και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει παγώσει.Απορία αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση αφού έχει παγώσει άρα δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει εκλείψει…αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο.Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού όντος, το οποίο εξηγεί γιατί χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς ΄Θεέ μου, Θεέ μου’Αυτός ο μαθητής πήρε το μοναδικό ‘Α’.


To να πιστευει κανεις ειναι δικια του υποθεση,και εγω πιστευω δεν θα πω ψεμματα αλλα θεωρω το ιδιο ηλιθους ολους οσους πιστευουν στον κοσμο...Παντα οι ανθρωποι πιστευαν σε κατι και μονος κερδισμενος ηταν η εκκλησια η μεγαλυτερη μαφια στον κοσμο.

<-----location confirmed

KarpetaAli
14-01-2012, 05:21 PM
To να πιστευει κανεις ειναι δικια του υποθεση,και εγω πιστευω δεν θα πω ψεμματα αλλα θεωρω το ιδιο ηλιθους ολους οσους πιστευουν στον κοσμο...Παντα οι ανθρωποι πιστευαν σε κατι και μονος κερδισμενος ηταν η εκκλησια η μεγαλυτερη μαφια στον κοσμο.

Για εξήγησε μου γιατί ?

DeadManWalkin
14-01-2012, 05:30 PM
Για εξήγησε μου γιατί ?

Δεν χρειαζεται να σου εξηγησω πηγαινε σε 5-10 μεγαλες μονες και δεν τι χρυσοι πολυελεοι και κακο παιζει εκει μεσα,χρειαζεται μια μονη η οποια και καλα υπαρχει για να γνωρισουν οι μοναχοι το Θεο και να απομακρυνθουν απο τον κοσμο της αμαρτιας,χρυσους πολυελεους?χρειαζεται το βατικανο τοσα εργα τεχνης?Χρειαζονται οι μεγαλοι σε ιεραρχια παπαδες χρυσα ραβδια? Χρειαζονται οι βουδιστικοι ναοι χρυσους βουδες?
Χρειαζεται η εκκλησια και το καθε μοναστηρι τοσα χιλιαδες στρεμματα εκτασεων (π.χ μονη το πλου εχει οινοποια πανω απο 200 στρεμματα παραθαλλασιων εκτασσεων και εχει ποσους λες? 3 μοναχους, για να μην αναφερω το χρυσο που εχει) εξω ο κοσμος πειναει φιλε, ο χριστιανισμος και γενικα οι θρησκειες προσπαθουν να μας μαθουν την ολιγαρκεια την αγαπη και το να δινεις τα παντα για να περνουν καλα και να ζουν καλα οι συνανθρωποι σου,εγω μονο αυτο δεν βλεπω,αυτο που βλεπω ειναι οτι η πιο πλουσια επιχειρηση στον κοσμο ειναι η εκκλησια.End of story.

KarpetaAli
14-01-2012, 05:37 PM
Δεν χρειαζεται να σου εξηγησω πηγαινε σε 5-10 μεγαλες μονες και δεν τι χρυσοι πολυελεοι και κακο παιζει εκει μεσα,χρειαζεται μια μονη η οποια και καλα υπαρχει για να γνωρισουν οι μοναχοι το Θεο και να απομακρυνθουν απο τον κοσμο της αμαρτιας,χρυσους πολυελεους?χρειαζεται το βατικανο τοσα εργα τεχνης?Χρειαζονται οι μεγαλοι σε ιεραρχια παπαδες χρυσα ραβδια? Χρειαζονται οι βουδιστικοι ναοι χρυσους βουδες?
Χρειαζεται η εκκλησια και το καθε μοναστηρι τοσα χιλιαδες στρεμματα εκτασεων (π.χ μονη το πλου εχει οινοποια πανω απο 200 στρεμματα παραθαλλασιων εκτασσεων και εχει ποσους λες? 3 μοναχους, για να μην αναφερω το χρυσο που εχει) εξω ο κοσμος πειναει φιλε, ο χριστιανισμος και γενικα οι θρησκειες προσπαθουν να μας μαθουν την ολιγαρκεια την αγαπη και το να δινεις τα παντα για να περνουν καλα και να ζουν καλα οι συνανθρωποι σου,εγω μονο αυτο δεν βλεπω,αυτο που βλεπω ειναι οτι η πιο πλουσια επιχειρηση στον κοσμο ειναι η εκκλησια.End of story.

θα σου πω και εγω την γνωμη μου. ναι οκ αυτο που λες ουτε εγω το καταλαβαινω και μου φένεται <αδικο>
αλλα ασε να κρινει ο Θεος ... την εκκλησια
να σου πω και μια ιδέα;
την επομενη φορα που θα παρεις παππουτσια παρε τον 20ευρω αντι τον 50-60 και μοιρασε στους φτωχους τα υπολοιπα
παρε με 10 ευρω παντελονι αντι για 60 και μοιρασε τα στους φτωχους
οταν δεις τον φτωχό διπλα σου δώσε του λεφτά
η εκκλησια κανει δωρεες σε φτωχους και εχει βοηθησει πολλους. ας μην κρινουμε.. ας κοιταξουμε τον ευατο μας πως περναμε και τη σπατάλες κανουμε. θα μας κρινει ολους ο Θεος.

DeadManWalkin
14-01-2012, 05:45 PM
θα σου πω και εγω την γνωμη μου. ναι οκ αυτο που λες ουτε εγω το καταλαβαινω και μου φένεται <αδικο>
αλλα ασε να κρινει ο Θεος ... την εκκλησια
να σου πω και μια ιδέα;
την επομενη φορα που θα παρεις παππουτσια παρε τον 20ευρω αντι τον 50-60 και μοιρασε στους φτωχους τα υπολοιπα
παρε με 10 ευρω παντελονι αντι για 60 και μοιρασε τα στους φτωχους
οταν δεις τον φτωχό διπλα σου δώσε του λεφτά
η εκκλησια κανει δωρεες σε φτωχους και εχει βοηθησει πολλους. ας μην κρινουμε.. ας κοιταξουμε τον ευατο μας πως περναμε και τη σπατάλες κανουμε. θα μας κρινει ολους ο Θεος.

Κοιτα η εκκλησια λεφτα βγαζει απο τους πιστους εγω τα παππουτσια που θα παρω θα τα παρω απο το δικο μου υστερημα,ειναι διαφορετικο το ενα με το αλλο.

bEy0nDAnApIr0S
14-01-2012, 07:04 PM
lol meta ton kAZAnova eipate na fate ton maestro..?btw polu wraio thread

Sec.Chance
14-01-2012, 07:08 PM
autoktona. eisai o pio stokos tou forum. perastika

pleon antipathitikos nai... stokos dn nmzo :P

Lafayette
14-01-2012, 07:14 PM
lol meta ton kAZAnova eipate na fate ton maestro..?btw polu wraio thread

Άσε τον kazanova στην ησυχία του και πιάσε τον ksexastika.

SPIDER
14-01-2012, 07:33 PM
εκπληκτικό πραγματικά!

NerVous.
14-01-2012, 07:35 PM
Το θρεντ πολύ ωραίο, και ο στάρτερ ανέβηκε στα μάτια μου μετά από αυτό το τόπικ. Αλλά κρίμα, από την πρώτη γυμνασίου τα συζητάω αυτά, και σε πολύ πιο βαθύ επίπεδο. Οπότε δε μου έκανε αυτό το "κλικ".

Πραγματικά, όσοι προσπαθήσουν να πείσουν κάποιους άλλους μέσα στο φόρουμ να αλλάξουν γνώμη για το Θεό, δε θα το καταφέρουν μέσα από ένα φόρουμ. 6 χρόνια συζητάω στο σχολείο, από το γυμνάσιο και μετά, το θέμα αυτό και το μόνο που συναντάω είναι φανατισμό και ρατσισμό, από ανθρώπους που πιστεύουν στην Αγάπη του Θεού. Όταν πάλι άκουσαν ότι δεν είμαι Χριστιανός από επιλογή, ή πως αργώ κάθε μέρα γιατί δεν θέλω να έρχομαι στην προσευχή, πάλι ρατσισμό, φανατισμό, κοροϊδεία.

ThunDeR_BoY
14-01-2012, 07:47 PM
Fantastic thread!

Rated 5/5 :)

AECHFIEN
14-01-2012, 07:49 PM
Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του για την σχέση μεταξύ...


Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.


Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Φυσικά.


Καθ.: Είναι ο......


Θεός παντοδύναμος;

Φοιτ.: Ναι


Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;

Φοιτ.: ..


Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;

Φοιτ.: Όχι.


Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;

Φοιτ.: ο.. .. Θεός..


Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;

Φοιτ.: ...


Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;

Φοιτ.: Μάλιστα.


Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;

Φοιτ.: ...


Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;

Φοιτ.: Όχι, κύριε.


Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;

Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.


Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;

Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.


Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.


Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;

Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;

Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.


Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...


Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;

Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;


Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.

Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;


Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...

Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;


Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;

Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.


Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;

Καθ.: ..


Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;

Καθ.: ..


Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;

Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.


Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..


Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν ALBERT EINSTEIN.

Αφιερώστε 1-2 λεπτά να το διαβάσετε αξίζει τον κόπο.

Φοβερη ταπα..!!!Ωρες ωρες πολλοι πιστευουν πως με την επιστημη μπορουν να στηριξουν την λογικη...και να απορριψουν το υπερφυσικο που ειναι ο Θεος(οποιος δεν πιστευει στο Θεο προβλημα του -.- )

NerVous.
14-01-2012, 07:54 PM
Φοβερη ταπα..!!!Ωρες ωρες πολλοι πιστευουν πως με την επιστημη μπορουν να στηριξουν την λογικη...και να απορριψουν το υπερφυσικο που ειναι ο Θεος(οποιος δεν πιστευει στο Θεο προβλημα του -.- )


Το ότι κάποιος δεν πιστεύει στο Θεό δεν είναι πρόβλημα. Πρόβλημα δικό σου είναι ότι πιστεύεις αυτό.

Το ότι κάποιος δεν πιστεύει σε Θεό, δε σημαίνει ότι δεν πιστεύει σε κάτι ανώτερο και κάτι πέρα από τους ανθρώπους. Δεν πιστεύω σε Θεό δε σημαίνει "πιστεύω μόνο στο τι βλέπω και τι κάνω και τι ακούω".

apogwlon
14-01-2012, 07:59 PM
θα σου πω και εγω την γνωμη μου. ναι οκ αυτο που λες ουτε εγω το καταλαβαινω και μου φένεται <αδικο>
αλλα ασε να κρινει ο Θεος ... την εκκλησια
να σου πω και μια ιδέα;
την επομενη φορα που θα παρεις παππουτσια παρε τον 20ευρω αντι τον 50-60 και μοιρασε στους φτωχους τα υπολοιπα
παρε με 10 ευρω παντελονι αντι για 60 και μοιρασε τα στους φτωχους
οταν δεις τον φτωχό διπλα σου δώσε του λεφτά
η εκκλησια κανει δωρεες σε φτωχους και εχει βοηθησει πολλους. ας μην κρινουμε.. ας κοιταξουμε τον ευατο μας πως περναμε και τη σπατάλες κανουμε. θα μας κρινει ολους ο Θεος.
Μα γιατι να κανει κατι τετοιο εφ'οσον βλεπει οτι οι εκπροσωποι της θρησκειας του(δηλαδη αυτοι που κανονικα θα επρεπε να ειναι το παραδειγμα για τους υπολοιπους πιστους) του δεν κανουν κατι παρομοιο;Δευτερον, οι βοηθεια προς τους φτωχους που δινει η εκκλησια ειναι μηδαμινη μπροστα στα περουσιακα της στοιχεια και στις δωρεες που δεχεται ετησιως.Τριτον,εφ'οσον οπως λες η εκκλησια θελει να παρεχει βοηθεια στο κοσμο που τη χρειαζεται,γιατι ας πουμε δεν φορολογειται απ'το κρατος(ειδικα δεδομενης της τωρινης καταστασης που διανυουμε);

MoTiVaTeD
14-01-2012, 08:43 PM
Επειδή έχω διαβάσει την βιογραφία του albert einstein μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΘΕΟΣ άρα ή κάποιος άλλος έκανε αυτήν την συζήτηση με τον καθηγητή του ή δεν έγινε ποτε τέτοια συζήτηση .End of story.

Spina[log]a
14-01-2012, 09:07 PM
Poli endiaferon thread:)
P.S. File deadman maresoun ta posts sou,psagmena. Ti spudazeis an epitrepete?

MasteR[KM]
14-01-2012, 09:27 PM
sovara milaw.. ANATRIXIASA epic post bugatti veyron!!GJ

Re malaka maestro mia zwi malakies apadiseis dineis.. Diladi apo olo afto to post piges kai egrapses Ποιο το νοημα να γραψεις αξιζει να αφιερωσετε 1-2 λεπτα να το διαβασετε στο τελος, αφοτου το εχουμε ηδη διαβασει και οχι στην αρχη? Den pisteveis oti exeis kourasei pia?? Exeis paei kai strato panathema se... Ena post re malaka dn exw dei na apadas kai na exei noima afto pou les.. Panta karagiozilikia apadiseis.. Den einai padou to 9gag... Skepsou to afto.. Filika sto lew ksereis oti se agapaw :)


Επειδή οι μισοί εδώ μέσα Αντρικο μου, δεν έχετε ανοίξει ποτέ στην ζωή σας κάποιο βιβλίο να διαβάσετε 5-6 πράγματα, και βρήκατε την παραπάνω αηδία συγκινητική σοβαρή με νόημα η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, δεν γίνετε αυτόματα να βρίσκουμε νόημα και κάποιοι από εμάς σε όλες τις αηδίες.
Νομιζω, αν προσεξα καλα πως ο virus εδωσε μια απαντηση για το αν ειναι original η οχι. + τι παραπανω βλεπεις εκτος απο ενα εξυπνο ταπωμα? Αν ειναι καθε φορα που παιζει καποιο ταπωμα να το κανουμε thread καηκαμε. Δεν παρεξηγώ Αντρέα, τσατίζομαι, που δεν βουτάτε την γλώσσα στο κεφάλι πριν μιλήσετε.

sovara milaw.. ANATRIXIASA epic post bugatti veyron!!GJ

Ανατριχιασες? srsly?



Trivlakas.

Σε test-iq επισημο με εβγαλε οτι εχω 184,67. Οποτε το επιχειρημα σου, ειναι ακυρο.


---------- Post added at 09:27 PM ---------- Previous post was at 09:23 PM ----------


Μετα από χρονια σε ένα άλλο πανεπιστημιο δωθηκε η εξης ερωτηση στους φοιτητες. Η ερώτηση είχε ως εξής και βαθμολογούνταν με έξτρα βαθμούς Η κόλαση είναι εξώθερμη ή ενδόθερμη αντίδραση? (στη χημεία η εξώθερμη δίνει θερμότητα ενώ η ενδόθερμη απορροφά).Οι περισσότεροι φοιτητές έδωσαν απαντήσεις παρέχοντας αποδείξεις βασισμένες στο νόμο του Boyle (ένα αέριο ψύχεται όταν μεγαλώσει ο όγκος και θερμαίνεται όταν συμπιέζεται) ή κάτι παρόμοιο.Ωστόσο, ένας έγραψε το εξήςΠρώτον πρέπει να γνωρίζουμε αν όγκος της κόλασης αυξάνεται προς το χρόνο.Επομένως, χρειάζεται να ξέρουμε το ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τονοποίο διαφεύγουν.Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι μία ψυχή πάει στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει.Επομένως, δεν διαφεύγουν οι ψυχές.Τώρα για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο.Οι περισσότερες από αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους τότε θα πάς στη κόλαση.Εφόσον υπάρχουν περισσότερες από μία τέτοια θρησκεία και εφόσον οι άνθρωποι δεν ανήκουν σε περισσότερη από μία θρησκεία τότε μπορούμε να εξάγουμε ότι όλες οι ψυχές πάνε στην κόλαση.Και όπως έχουν οι ρυθμοί γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο ρυθμός των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε το ρυθμό αλλαγής του όγκου της κολάσεως είναι γιατί ο νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι για να παραμείνει σταθερή η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να αυξάνεται αναλόγως με τις ψυχές που προστίθενται.Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις¨1.Εάν η κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό από αυτόν με τον οποίο εισέρχονται οι ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα αυξάνονται μέχρι να σκάσει η κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.2.Εάν η κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από την αύξηση των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα πέφτουν μέχρι να παγώσουν τα καζάνια της.Ποια από τις δύο περιπτώσεις ισχύει; Αν αποδειχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής ότι ‘Θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση πριν κοιμηθούμε μαζί’ και συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθές το βράδυ κοιμήθηκα μαζί της, τότε ισχύει η δεύτερη υπόθεση και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει παγώσει.Απορία αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση αφού έχει παγώσει άρα δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει εκλείψει…αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο.Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού όντος, το οποίο εξηγεί γιατί χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς ΄Θεέ μου, Θεέ μου’Αυτός ο μαθητής πήρε το μοναδικό ‘Α’.


To να πιστευει κανεις ειναι δικια του υποθεση,και εγω πιστευω δεν θα πω ψεμματα αλλα θεωρω το ιδιο ηλιθους ολους οσους πιστευουν στον κοσμο...Παντα οι ανθρωποι πιστευαν σε κατι και μονος κερδισμενος ηταν η εκκλησια η μεγαλυτερη μαφια στον κοσμο.
xaxaxaxaxaxaxaxaxa

BBB.
14-01-2012, 10:04 PM
;761933']
Σε test-iq επισημο με εβγαλε οτι εχω 184,67. Οποτε το επιχειρημα σου, ειναι ακυρο.

Proofs ? :P :P :P

MasteR[KM]
14-01-2012, 10:20 PM
Proofs ? :P :P :P




Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του για την σχέση μεταξύ...


Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Φοιτητής: Ναι.


Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Ετσι πιστευω.


Καθ.: Είναι ο......


Θεός παντοδύναμος;

Φοιτ.: Ετσι πιστευω.


Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;

Φοιτ.: Γνωριζετε το μελον κυριε καθηγητα?

Καθ.: Όχι.

Φοιτ.: Που ξερετε οτι ο αδερφος σας δεν θα υπεφερε πολυ στην ζωη του και οτι ο Θεος τον πηρε κοντα του για να μην υποφερει?


Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;

Φοιτ.: Ετσι πιστευω.


Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;

Φοιτ.: Οχι.


Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;

Φοιτ.: Ο Διαβολος δημιουργησε τον Διαβολο.

Καθ.: ?

Φοιτ.: Ο Θεος δημιουργησε εναν Αγγελο και του εδωσε ελευθερη βουληση και σκεψη. Ο Διαβολος δημιουργηθηκε μονος του αψηφοντας τον Θεο, και διαλεξε μονος του με την ελευθερη του βουληση να παει κοντρα στον Θεο.


Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;

Φοιτ.: Οχι. Το κακο βρισκεται στο μυαλο μας. Το κακο ειναι μια θεωριτικη εννοια, η οποια περιγραφει τις επιλογες μας. Τις επιλογες μας τις κανουμε μονοι μας ετσι δεν ειναι? Αρα εμεις πλαθουμε το κακο, οχι ο Θεος. Ο Θεος μας εδωσε σκεψη και βουληση, το τι την κανουμε ειναι δικο μας θεμα και θα κριθουμε γι αυτο. Ο Θεος Κυριε καθηγητα μας εδωσε και το ορυκτο ανθρακα, εμεις ομως αποφασισαμε να τον εκμεταλευτουμε και να μολυνουμε την ατμοσφαιρα με αυτον οχι ο Θεος.


Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;

Φοιτ.: Δεν υπαρχει "κακο" υπαρχουν επιλογες.

Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;

Φοιτ.: Και ναι και οχι. Αρρωστιες ναι υπαρχουν, Ανηθικοτητα και μισος οπως ειπαμε παραπανω, τα δημιουργουμε μονοι μας. Για την ασχημια ας μην μιλησουμε, γιατι ειναι κατι σχετικο.


Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;

Φοιτ.: Τι ειναι οι αρρωστιες Κυριε καθηγητα? Ως επιστημονας θα επρεπε να γνωριζετε πως οι ιοι ειναι και αυτοι πλασματα τα οποια χρησιμοποιουν το ανθρωπινο σωμα για αναπαραγωγη. Ειναι σαν να μου λετε, πως ενα λιονταρι θα φαει τον ανθρωπο, αρα αφου ο Θεος δημιουργησε το λιονταρι, ο Θεος ειναι κακος.


Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;

Φοιτ.: Όχι, κύριε.


Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;

Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι. Αλλα εχω νιωσει την παρουσια του με το μυαλο μου.


Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;

Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.


Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.


Για τα υπολοιπα δεν εχω να προσθεσω κατι, παρα μονο οτι υπαρχουν κι αλλα παραδειγματα, οπως ειναι, οι μαυρες τρυπες και πολλα αλλα... τα οποια η επιστημη τα δεχετε αξιωματικα και ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν αλλα δεν μπορουμε να τα αποδειξουμε..



Οχι τπτ απλα απο οτι φαινετε, αυτοι που εκαναν τον διαλογο δεν ηταν τοσο εξυπνοι οσο ο einstein.

DeadManWalkin
14-01-2012, 11:03 PM
a;761925']Poli endiaferon thread:)
P.S. File deadman maresoun ta posts sou,psagmena. Ti spudazeis an epitrepete?

Σπουδαζω διατροφολογια,ουσιαστικα μελετω χημεια,φυσικη κτλ,μεχρι να φτασει η ωρα να μπω βαθυτερα στον κοσμο των ιατρικων πραγματων.Οποτε ειμαι ενημερωμενος σε θεματα επιστημων και μπορω να βεβαιωσω τους παντες οτι οπως ειπε ο motivated, ο einstein ηταν αθεος και με πηγες μπορω να το κανω αυτο. Απο κει και περα το να προσπαθησει καποιος να πεισει τον αλλο οτι ο Θεος υπαρχει ειναι κουτο τι θα απαντουσα εγω στον einstein (λεμε τωρα οτι ειναι αυτος ο einstein)αν ημουν ο καθηγητης?


Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;

Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;

Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.


Στην αίθουσα επικρατεί σιγή... Εγω εδω θα μιλουσα δεν υπαρχει υπο το μηδεν υπαρχει απολυτο 0 και αυτο οριζεται ως ελειψη θερμοτητας και πουθενα στο διαστημα δεν υπαρχει τετοια ελειψη αυτης.Και ΟΧΙ το κρυο υπαρχει και με την εννοια αυτη δεν αντιλαμβανομαστε την ελειψη της θερμοτητας,αλλα αντιθετα οριζουμε την ''αρχη της'' δηλαδη το απολυτο 0 (δλδ -273 βαθμους κελσιου) μεχρι και την ισορροπηση της δλδ 0 βαθμους κελσιου απο εκει και περα λεμε οτι υπαρχει θερμοτητα? οχι φυσικα αφου στους -273 βαθμους κελσιου δεν υπαρχει αν αυξηθει η θερμοκρασια και φτασει τους -270 βαθμους κελσιου μπορουμε να πουμε οτι υπαρχει θερμοτητα? ΟΧΙ και η θερμοτητα και το κρυο ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα που εξυπηρετουν την κατανοηση μιας καταστασης (ζεστη-παγετος).


Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;

Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;


Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.

Καθ.: Που θέλεις να καταληξεις νεαρε μου? Εδω εγω θα ελεγα κατι αλλο, στην πραγματικοτητα ο Θεος στον οποιο πιστευεις ξεκινησε απο το σκοταδι για να φτιαξει τον κοσμο ετσι δεν ειναι?Η παλαια διαθηκη λεει οτι πρωτα υπηρχε σκοταδι και μετα γεννηθηκε το φως κανω λαθος? Οποτε το φως ειναι μια εννοια που περιγραφει την ελειψη σκοταδιου.


Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...

Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί; Μεχρι τωρα ειναι η δικια σου ελατωματικη.


Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;

Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια. Και εδω θα του λεγα κατι αλλο.Αν εγω σκεφτομαι τον Θεο σαν κατι τελικο εσυ τον σκεφτεσαι σαν κατι ''αρχικο'' πως μπορεις να πιστευεις σε κατι και να το ονομαζεις αρχη των ολων? Πως μπορεις να πιστευεις οτι υπαρχε κατι πριν το 0? και πως ξερεις οτι καποιος πηρε το 0 και το επλασε και οχι οτι το 0 αυτο δεν ειναι ενα συνολο αριθμων... Το οτι δεν εχουμε κατανοησει την εννοια της μαγνητικης ενεργειας δεν αναιρει το οτι δεν υπαρχει θεος αλλα το επιβεβαιωνει γιατι οσο κιαν δεν την εχουμε καταλαβει απολυτα την μελεταμε,ποιος εχει μελετησει το Θεο? Που εχεις δει το Θεο? Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι υπαρχει ο Θεος?Επειδη υπηρξε ιστορικα ο χριστος? Αν ο κοπερφιλντ παει στην αφρικη και τους δειξει ενα απο τα κολπα του για Θεο θα τον παρουν η απεσταλμενο του.


Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;

Καθ.: .. Εδω υποτιθεται οτι ειναι καθηγητης και δεν μιλαει? οκ. Τι θα ελεγα εγω? Ναι την την εχει παρακολουθησει ο Δαρβινος σου αρκει? Την εχει καταγραψει και με πειραματα και μελετες εχει αποδειχτει.


Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;

Καθ.: .. Εδω παλι δεν μιλαει? Σου ξαναλεω ρε ζωο την παρακολουθησε ο Δαρβινος και ο Λαμαρκ.

Αρκει η να συνεχισω?


Εγω τωρα ταπωσα και καλα τον einstein?

MasteR[KM]
15-01-2012, 03:38 AM
Εγω παλι εχω την υπονοια οτι εννοει πως κανενας δεν παρακολουθησε την εξελιξη first person. κανενας δεν ηταν εκει ολα αυτα τα εκατομμυρια χρονια για να παρακολουθησει την εξελιξη των ειδων.

DeadManWalkin
15-01-2012, 04:20 AM
;762142']Εγω παλι εχω την υπονοια οτι εννοει πως κανενας δεν παρακολουθησε την εξελιξη first person. κανενας δεν ηταν εκει ολα αυτα τα εκατομμυρια χρονια για να παρακολουθησει την εξελιξη των ειδων.

Ε ναι μα και παλι δεν στεκει ειναι σαν να λες το νερο δεν ειναι παντου ιδιο να περνεις νερο απο την Κρητη και απο την Ηπειρο να το εξεταζεις να βλεπεις οτι π.χ στην Κρητη εχει πιο πολλα αλατα και ο αλλος να σου λεει ειναι παντου ιδιο επειδη εσυ δεν ησουν μπροστα να το δεις...Την εξελιξη την εχουν αποδειξει με χιλιους τροπους.

Και ο πιο απλος η φυσικη επιλογη βιολογια τριτης γυμνασιου να φτανταστεις δεν ηξερε κ καλα ο καθηγητης. Σε μια βιομηχανικη περιοχη υπηρχουν μονο μαυρες πεταλουδες γιατι?Στην αρχη υπηρχαν ισος αριθμος αλλα οι καμιναδες των εργοστασιων μαυρισαν τους κορμους των δεντρων οι πεταλουδες π ηταν ασπρες δεν ειχαν τροπο να καμουφλαριστουν απο τα εντομα και ετσι χαθηκαν ο δυνατοτερος επιβιωνει.Εξελιχτικη θεωρεια Δαρβινου φυσικη επιλογη.

jaker
15-01-2012, 04:55 AM
Εγω τωρα ταπωσα και καλα τον einstein?


H αληθεια ειναι πως Ναι, τον ταπωσες...(και εχω λογο που το λεω αυτο και το πιστευω 100%) Αλλα σε ενα προκαθορισμενο μονο για σενα διαλογο. Αλλιως θα μιλουσατε στην πραγματικοτητα και σε διαλογο οχι γραπτως. Και μην ξεχναμε οτι ο Αινσταιν εζησε ποτε ? πριν 100 χρονια ? Τοτε τα πραγματα ηταν διαφορετικα οσο αφορα την μαθηση, ηταν πιο εξιδικευμενη η φοιτηση των επιστημων και οχι διευρυμένα οπως γινεται στις μερες μας. Ακομα δεν υπηρχε τοσο μεγαλη πληροφορηση απο τηλεοραση, εφημεριδες και Internet αρα οι περισσοτεροι τοτε ζουσαν στον μικροκοσμο τους.
Αρα λογικα καταληγω οτι προφανως ο δασκαλος/καθηγητης που ξεκινησε το θεμα, "αν υπαρχει θεος" θα ηταν καποιος φιλολογος που δεν μπορουσε να απαντησει σε τετοιου ειδους ερωτησεις γιατι ειχε βασικες γνωσεις επι του θεματος.

Εγω πιστευω οτι αυτο ο διαλογος δεν εγινε στην πραξη ποτε. Συνηθως αυτες οι ευφυές ειναι κλειστοι ανθρωποι και εσωστρεφης δεν βγαινουν ποτε στην επιφανεια παρα μονο αν τους ανακαλυψει καποιος και τους προωθησει. :cool:

Τωρα εγω ταπωσα εσενα που ταπωσες τον Αινσταιν ? ( ποσο γαματος ειμαι ? x2 )
:p;):D Just kiddinnn.
g

DeadManWalkin
15-01-2012, 05:01 AM
H αληθεια ειναι πως Ναι, τον ταπωσες...(και εχω λογο που το λεω αυτο και το πιστευω 100%) Αλλα σε ενα προκαθορισμενο μονο για σενα διαλογο. Αλλιως θα μιλουσατε στην πραγματικοτητα και σε διαλογο οχι γραπτως. Και μην ξεχναμε οτι ο Αινσταιν εζησε ποτε ? πριν 100 χρονια ? Τοτε τα πραγματα ηταν διαφορετικα οσο αφορα την μαθηση, ηταν πιο εξιδικευμενη η φοιτηση των επιστημων και οχι διευρυμένα οπως γινεται στις μερες μας. Ακομα δεν υπηρχε τοσο μεγαλη πληροφορηση απο τηλεοραση, εφημεριδες και Internet αρα οι περισσοτεροι τοτε ζουσαν στον μικροκοσμο τους.
Αρα λογικα καταληγω οτι προφανως ο δασκαλος/καθηγητης που ξεκινησε το θεμα, "αν υπαρχει θεος" θα ηταν καποιος φιλολογος που δεν μπορουσε να απαντησει σε τετοιου ειδους ερωτησεις γιατι ειχε βασικες γνωσεις επι του θεματος.

Εγω πιστευω οτι αυτο ο διαλογος δεν εγινε στην πραξη ποτε. Συνηθως αυτες οι ευφυές ειναι κλειστοι ανθρωποι και εσωστρεφης δεν βγαινουν ποτε στην επιφανεια παρα μονο αν τους ανακαλυψει καποιος και τους προωθησει. :cool:

Τωρα εγω ταπωσα εσενα που ταπωσες τον Αινσταιν ? ( ποσο γαματος ειμαι ? x2 )
:p;):D Just kiddinnn.
g

Κοιτα το κειμενο αυτο μπαζει απο παντου καταρχην στο πανεπιστημιο φυσικων επιστημων τι δουλεια εχει ο φιλοσοφος?Ουτε καν φιλολογος ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ...Στην φιλολογια που κανουν Φιλοσοφια εχουν μια ωρα την βδομαδα οχι ποσο μαλλον στην φυσικη ειναι λιγο λολζ...Εκτος αυτου ο einstein ηταν αθεος οπως ξαναειπαμε...Παραπληροφορηση (οχι απο τον σταρτερ γενικα) πληρης!

jaker
15-01-2012, 05:18 AM
Κοιτα το κειμενο αυτο μπαζει απο παντου καταρχην στο πανεπιστημιο φυσικων επιστημων τι δουλεια εχει ο φιλοσοφος?Ουτε καν φιλολογος ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ...Στην φιλολογια που κανουν Φιλοσοφια εχουν μια ωρα την βδομαδα οχι ποσο μαλλον στην φυσικη ειναι λιγο λολζ...Εκτος αυτου ο einstein ηταν αθεος οπως ξαναειπαμε...Παραπληροφορηση (οχι απο τον σταρτερ γενικα) πληρης!


Συμφωνω. Βεβαια μπορει το περιστατικο (που δεν εγινε) να εγινε στο σχολειο και απο καποιον εκει καθηγητη του. Αν και ενα βιντεο που βρηκα γραφει το κειμενο ολιγον τι αλλαγμενο και εκει τον αναφερει ως πανεπιστημιακο καθηγητη.

http://www.youtube.com/watch?v=22A4awR_Bh8&
Αρα μιλαμε για σπασμενο τηλεφωνο πλεον, ο καθενας βαζει και την δικη του σαλτσα απο πανω και στο τελος μαπα το καρπουζι δεν τρωγεται. Εγω πιστευω η ιστορια εγινε ως εξης :

-Αινσταιν παιδι μου πιστευεις στο θεο ?
-Οχι
-Πολυ καλα
-Βαγγελη πιστευεις στο θεο ?
-Ναι
-Μα καλα εισαι μλκς ?

και δωστου μπλα μπλα...

kAvLoMiRiS
15-01-2012, 05:22 AM
Pou pate kai psaxnete kai vriskete Threads Pou exoun Gini edo kai 3-4 xronia?? kai dn Milao gia edo to mymgn alla genikos kati new vre paidia! ?

jaker
15-01-2012, 05:23 AM
Pou pate kai psaxnete kai vriskete Threads Pou exoun Gini edo kai 3-4 xronia?? kai dn Milao gia edo to mymgn alla genikos kati new vre paidia! ?

kAvLoMiRi παιδι μου... πιστευεις στο θεο ?

DeadManWalkin
15-01-2012, 05:24 AM
Συμφωνω. Βεβαια μπορει το περιστατικο (που δεν εγινε) να εγινε στο σχολειο και απο καποιον εκει καθηγητη του. Αν και ενα βιντεο που βρηκα γραφει το κειμενο ολιγον τι αλλαγμενο και εκει τον αναφερει ως πανεπιστημιακο καθηγητη.

http://www.youtube.com/watch?v=22A4awR_Bh8&
Αρα μιλαμε για σπασμενο τηλεφωνο πλεον, ο καθενας βαζει και την δικη του σαλτσα απο πανω και στο τελος μαπα το καρπουζι δεν τρωγεται. Εγω πιστευω η ιστορια εγινε ως εξης :

-Αινσταιν παιδι μου πιστευεις στο θεο ?
-Οχι
-Πολυ καλα
-Βαγγελη πιστευεις στο θεο ?
-Ναι
-Μα καλα εισαι μλκς ?

και δωστου μπλα μπλα...

Κοιτα οταν εχεις αναπτυξει θεωριες για την αρχη του συμπαντος ειναι καπως δυσκολο να πιστευεις και στο Θεο...Εδω δεν πιστευαν αλλοι πριν αυτο ασε που ενα ατομο οπως ο αηνσταην τοσο εσωστρεφες δεν θα εκανε ενα τετοιο διαλογο και αν τον εκανε τα επιχειρηματα του δεν θα μπαζαν απο παντου.

kAvLoMiRiS
15-01-2012, 05:32 AM
kAvLoMiRi παιδι μου... πιστευεις στο θεο ?

Pistevo ston Diavolo -Demons- Angels kai ston Eauto mou Tora Ola ta alla Oute kan Pou me akoumpane kai to an Pisteveis ston theo einai prama Pneumatiko Oloi Pistevoun se Kati Oditipote kai an einai afto...

ThunDeR_BoY
15-01-2012, 11:16 AM
Επειδή έχω διαβάσει την βιογραφία του albert einstein μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΘΕΟΣ άρα ή κάποιος άλλος έκανε αυτήν την συζήτηση με τον καθηγητή του ή δεν έγινε ποτε τέτοια συζήτηση .End of story.

Emmmm kamia sxesi, apla apodikniei pws dn uparxei apantisi "nai" i "oxi" se auta ta 8emata.

jaker
15-01-2012, 11:35 AM
Επειδή έχω διαβάσει την βιογραφία του albert einstein μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΘΕΟΣ άρα ή κάποιος άλλος έκανε αυτήν την συζήτηση με τον καθηγητή του ή δεν έγινε ποτε τέτοια συζήτηση .End of story.

Emmmm kamia sxesi, apla apodikniei pws dn uparxei apantisi "nai" i "oxi" se auta ta 8emata.



Kαλα σου λει ρε MoTiVaTeD ο ThunDeR_BoY.

ThunDeR_BoY +1 φιλε εγω συμφωνω μαζι σου... Και αν βγει κανενας κακουλης και πει tpt οτι η απαντηση σου δεν στεκει στο post του MoTiVaTeD αδιαφορησε φιλε and give them the finger :

http://3.bp.blogspot.com/-pAkQncaVaMI/TaA0mErsKpI/AAAAAAAAALg/U0ep6i2Um8w/s1600/1302274136715.gif

ELEOS.PIA
15-01-2012, 12:08 PM
Αν νιωθετε πιο δυνατοι και πιο γαματοι λεγοντας και υποστηριζοντας οτι δεν υπαρχει ο Θεος, καλως. Αλλα σταματηστε να προσπαθειτε να το περασετε στους αλλους. Δεν ειμαι παπας η κατι τετοιο αλλα βαριεμαι απιστευτα να σας δωσω τροφη για σκεψη αυτη τη στιγμη και ποσο μαλλον σε ενα forum για dota. Θα βρειτε διαφορα στη ζωη σας οσο μεγαλωνετε και ερχεστε αντιμετωποι με διαφορες καταστασεις. Δεν μιλαω για τις εμπειριες μου. Ποσα να εχω ζησει 17 χρονων "σκατο". Γνωριζω ομως αρκετους που εχουν ζησει πραγματα και δεν ειναι στην ηλικια μου για αυτο μπορω και εχω αποψη.

ksexastika
15-01-2012, 12:33 PM
an k simfono me tis arxikes erotisis tou ka8igiti...
meta blepw oti o ma8itis itan poli "psagmenos" se 8emata fisikis,biologias k alla p dn 8imamai pia itane sto keimeno..:) ....fanike oti o ka8igitis itan enas a8eos p apla katigorouse tn 8eo...k dn ixe idea apo afta p didaski (simfona me to krio tin 8ermotita k to skotadi...) apla to oti prospa8ouse na pisi me tetia paradigmata oti iparxi 9eos itan astoxo...alla afta p elege...k m ema8an emena 5 pramata gia tin 8ermotita skotadi k tetia..k m arese i apopsitou..AN EINAI ALI8INO ..o FITITIS EINAI ALANI..apla mn sigrinoume afta p elege gia to skotadi gia tn "ekseliksi" gia tin 8ermotita gia tin skepsi...me to an o 8eos uparxi...

twra ida to onoma t fititi...xaxaxa..y k egw aposa exw akousi itan a8eos...apla edw edikse akoma k tn anoterotita t...k tis gnosis tou...
gamato file apo ta kalitera thread p exw di ..an k dn pisteuw m arese o isxirismos tou "FITITI"

se_ola_kalloss
15-01-2012, 12:52 PM
;762142']Εγω παλι εχω την υπονοια οτι εννοει πως κανενας δεν παρακολουθησε την εξελιξη first person. κανενας δεν ηταν εκει ολα αυτα τα εκατομμυρια χρονια για να παρακολουθησει την εξελιξη των ειδων.

Σακη φιλε ξερεις ποσο σε συμπαθω!!!!!!!
Εδω θα ελεγα κατι αλλα ειναι ο Σακης :)
Λοιπον αυτα οτι ειμασταν πολυ παλια homosapiens και νεατερνταλ 27082 ειναι @@@@@@@@@@@@ απλος η επιστημη επειδη θελει να εχει μια απαντηση se_ola,σκευτηκε εκει κατι παρα πολυ εξυπνο
και μας το πλασαρε...
ξερω οτι μερικοι θα "φουντώσουν" και αλλα πολα!
ερευνάτε τας γραφας οπως ειπε και ο χριστος.
Για οσους δεν πιστευουν οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ αποψη τους.

GvS]Necro
16-01-2012, 07:37 PM
KaloOooO)OoooOOOoooOooOOOooOOOo!!!!!!!!

ThunDeR_BoY
16-01-2012, 07:50 PM
Σακη φιλε ξερεις ποσο σε συμπαθω!!!!!!!
Εδω θα ελεγα κατι αλλα ειναι ο Σακης :)
Λοιπον αυτα οτι ειμασταν πολυ παλια homosapiens και νεατερνταλ 27082 ειναι @@@@@@@@@@@@ απλος η επιστημη επειδη θελει να εχει μια απαντηση se_ola,σκευτηκε εκει κατι παρα πολυ εξυπνο
και μας το πλασαρε...
ξερω οτι μερικοι θα "φουντώσουν" και αλλα πολα!
ερευνάτε τας γραφας οπως ειπε και ο χριστος.
Για οσους δεν πιστευουν οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ αποψη τους.

min eisai toso apolitos stin 8eoria twn homo kai nea kai ta loipa
genika mn eisai apolitos se tpt


mono sto oti oi pederastes prp na pe8anun

NerVous.
16-01-2012, 07:57 PM
an k simfono me tis arxikes erotisis tou ka8igiti...
meta blepw oti o ma8itis itan poli "psagmenos" se 8emata fisikis,biologias k alla p dn 8imamai pia itane sto keimeno..:) ....fanike oti o ka8igitis itan enas a8eos p apla katigorouse tn 8eo...k dn ixe idea apo afta p didaski (simfona me to krio tin 8ermotita k to skotadi...) apla to oti prospa8ouse na pisi me tetia paradigmata oti iparxi 9eos itan astoxo...alla afta p elege...k m ema8an emena 5 pramata gia tin 8ermotita skotadi k tetia..k m arese i apopsitou..AN EINAI ALI8INO ..o FITITIS EINAI ALANI..apla mn sigrinoume afta p elege gia to skotadi gia tn "ekseliksi" gia tin 8ermotita gia tin skepsi...me to an o 8eos uparxi...

twra ida to onoma t fititi...xaxaxa..y k egw aposa exw akousi itan a8eos...apla edw edikse akoma k tn anoterotita t...k tis gnosis tou...
gamato file apo ta kalitera thread p exw di ..an k dn pisteuw m arese o isxirismos tou "FITITI"


Τι λες ρε αγόρι μου Ξεχάστηκα, τι λες;Ο καθηγητής δεν ήξερε την επιστήμη του; Ένας καθηγητής που δούλευε στο καλύτερο πανεπιστήμιο της εποχής του; Απλά ο φοιτητής υποστήριξε με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο τα επιχειρήματά του. Ο καθηγητής μιλούσε με τη λογική ενώ ο φοιτητής με το συναίσθημα. Και κάθεστε όλοι τώρα και συγκρίνετε δύο πράγματα που εκ φυσεως διαφοροποιούνται.

ThunDeR_BoY
16-01-2012, 09:42 PM
Τι λες ρε αγόρι μου Ξεχάστηκα, τι λες;Ο καθηγητής δεν ήξερε την επιστήμη του; Ένας καθηγητής που δούλευε στο καλύτερο πανεπιστήμιο της εποχής του; Απλά ο φοιτητής υποστήριξε με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο τα επιχειρήματά του. Ο καθηγητής μιλούσε με τη λογική ενώ ο φοιτητής με το συναίσθημα. Και κάθεστε όλοι τώρα και συγκρίνετε δύο πράγματα που εκ φυσεως διαφοροποιούνται.

dn milise me sinaisthima, me tin logiki milise o foititis