Log in

View Full Version : Ερωτηση για υπολογιστες...



Give_Me_YourBan
16-01-2012, 04:46 PM
λοιπον ανοιγω για αλλη μια φορα ενα thread σχετικα με τους υπολογιστες γιατι θελω να μου διευκρινησετε κατι αν μπορειτε...
το pc μου εχει
επεξεργαστη Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 @ 2.33GHz 2.34 GHz
και onboard καρτα γραφικων Intel(R) G45/G43 Express Chipset (Microsoft Corporation - WDDM 1.1)
αυτο που θελω να πω ειναι οτι δοκιμασα να μπω DotA και σε γενικες γραμμες το τρεχει κανονικα και με πολυ καλη ποιοτητα...
το θεμα ειναι οτι μερικες φορες μου βγαλε οτι παρουσιαστηκε ενα προβλημα με τα γραφικα ( δεν θυμαμαι ακριβως το μηνυμα που βγαζει )
και οτι χρειαστηκε να επανεκκινησουν τα γραφικα...
και η ερωτηση ειναι η εξης... υπαρχει περιπτωση να τα παιξει και να χασω και καμια μητρικη ???

jaker
16-01-2012, 05:22 PM
Τα παντα ειναι πιθανο να συμβουν αν και δεν θα αγχωνόμουν επ'αυτου. Αν ειναι να γινει κατι ειναι να καει η καρτα γραφικων μονο και απλα να αγορασεις μια και να την τοποθετησεις πανω στην ηδη υπαρχον mb.

Eλεγξε και τις θερμοκρασιες που πιανει γενικα το pc σου και φυσικα η καρτα γραφικων. Αρκετες φορες ειναι που failarei το ανεμηστηρακι και μετα απο 1-2 μερες καιγετε κ η καρτα. http://www.almico.com/sfdownload.php

G.ViruS
16-01-2012, 05:31 PM
@Jaker

Το πρόβλημα του Give_me είναι οτι παίζει με Onboard Κάρτα και όχι αυτόνομη.
Αν καεί αυτή πας για αλλαγμα Motherboard.

Οι Onboard δεν είναι για Gaming.Δεν ξέρω αν θα σου καεί τιποτα αλλα αν είναι να τρωει errors και να ζωρίζεται γενικά..ε δεν είναι και οτι καλύτερο.

Give_Me_YourBan
16-01-2012, 05:42 PM
@Jaker

Το πρόβλημα του Give_me είναι οτι παίζει με Onboard Κάρτα και όχι αυτόνομη.
Αν καεί αυτή πας για αλλαγμα Motherboard.

Οι Onboard δεν είναι για Gaming.Δεν ξέρω αν θα σου καεί τιποτα αλλα αν είναι να τρωει errors και να ζωρίζεται γενικά..ε δεν είναι και οτι καλύτερο.

αν καει αυτη μετα πρεπει να αλλαξω motherboard σιγουρα?? η μπορω να βαλω καρτα γραφικων και ολα coble??

jaker
16-01-2012, 06:07 PM
Νομιζω απο το bios υπαρχει επιλογη να την απενεργοποιησεις και να βαλεις νεα στην ειδικη θεση και δουλευει το pc με αυτη. Δεν ειχα ποτε καρτα γραφικων On-board αλλα ειχα καρτα ηχου την οποια και την εχω δουλεψει ετσι.

Μαλιστα παλιοτερα σε μια διακοπη ρευματος (ακουσον-ακουσον) μου καηκαν τα "παντα" =(dvd-rom dvd-record, floppy , μνημες , τροφοδοτικο και φυσιικα και η καρτα ηχου που ηταν on-board στην motherboard) και το μονο που εμεινε οσο περιεργο και αν ειναι (τουλαχιστο για μενα και τα δεδομενα μου) εμεινε η motherboard και η καρτα γραφικων της οποια καηκε μονο το ανεμηστηρακι.


αν καει αυτη μετα πρεπει να αλλαξω motherboard σιγουρα?? η μπορω να βαλω καρτα γραφικων και ολα coble??
Οπως ειπα και στην αρχη κανεις δε ξερει την απαντηση σε αυτη την ερωτηση... Μπορει ναι μπορει και οχι. Περιμενε και θα μαθεις! ;)

Give_Me_YourBan
16-01-2012, 06:17 PM
τι να πεις...ελπιζω για καμια βδομαδα ακομα που θα εχω παρει την καρτα γραφικων να μην παθει τιποτα...

WELLA
16-01-2012, 06:49 PM
http://www.youtube.com/watch?v=pPMYsS39R74&feature=share
αν καει αυτη μετα πρεπει να αλλαξω motherboard σιγουρα?? η μπορω να βαλω καρτα γραφικων και ολα coble??

Give_Me_YourBan
16-01-2012, 06:55 PM
http://www.youtube.com/watch?v=pPMYsS39R74&feature=share

δεν ανεβαζεις ποστ στο offtopic!

i_Am_Oso
16-01-2012, 07:19 PM
αν καει αυτη μετα πρεπει να αλλαξω motherboard σιγουρα?? η μπορω να βαλω καρτα γραφικων και ολα coble??

xwris na exo megali empeiria stin paraskeuh ton H/Y 8a sou po pos an ktipiso to xeri mou 8a ponaei kai to podi mou isos kai to kefali mou........ TO PIASES?
telos panton einai san to mixanaki an den douleuei kati swsta den douleuei swsta olokliro to mixanaki

jaker
16-01-2012, 07:55 PM
xwris na exo megali empeiria stin paraskeuh ton H/Y 8a sou po pos an ktipiso to xeri mou 8a ponaei kai to podi mou isos kai to kefali mou........ TO PIASES?
telos panton einai san to mixanaki an den douleuei kati swsta den douleuei swsta olokliro to mixanaki

Σε πειραζω λιγο...
1. Δε ξερω για την Παρασκευη αλλα απο Σαββατο καποιος μου ειπε οτι εχει μεγαλη εμπειρια.
2. καλα ρε ανθρωπε γραφεις με greeglish και αντι να γραψεις PC γραφεις H/Y και μαλιστα με caps ???
3. TO PIASES? Ισως και εσυ για αυτο να το παθαινεις αυτο... δηλ. μπορει να χτυπησεις το χερι σου (να το σπασεις) και μετα να πιανεις με σπασμενο χερι το κεφαλι και το ποδι σου και να νομιζεις οτι πονανε και αυτα!!! TO PIASES??? :D
4. Ε, πες εξ΄αρχης οτι εισαι μηχανοβιος να συνεννοηθούμε. Ασπρη καλτσα, τζην, fly μπουφαν? , σκουλαρικι? παπακι ??? μαλι ζελε και σουζα 100m+ Τα λεω καλα ?

G.ViruS
16-01-2012, 08:09 PM
xwris na exo megali empeiria stin paraskeuh ton H/Y 8a sou po pos an ktipiso to xeri mou 8a ponaei kai to podi mou isos kai to kefali mou........ TO PIASES?
telos panton einai san to mixanaki an den douleuei kati swsta den douleuei swsta olokliro to mixanaki

Η διαφορά στα Pc είναι ότι αν καεί πχ. η Ram μπορεί να σου πάρει ολη την μητρική ακόμα και το ποντίκη.Επειδή ολα συνδέονται μεταξύ τους

Elementalist
16-01-2012, 09:48 PM
Αυτά τα καψίματα σε μητρικές και μνήμες μόνο με δυσλειτουργία του ρεύματος γίνονται ως αναφορά το παραπάνω...τώρα αν υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης, οι μητρικές είναι ρυθμισμένες να σβήνουν στους 80-85 βαθμούς οπότε και θερμοκρασία να ανεβάζει το μηχάνημα σου απλά σβήνει..εαν υπερθερμαινόταν η κάρτα γραφικών σου πάλι απλά θα κολλούσε τελείως η εικόνα,εαν σου βγάζει μπλέ οθόνη τότε είναι software πιθανότατα το πρόβλημα σου φίλε μου :-)

Υ.Γ ο υπολογιστής δεν είναι σαν το σώμα μας ακριβώς :Ρ αποτελείται απο 1002 διάυλους και άλλους τόσους πυκνωτές και κυκλώματα :-)

i_Am_Oso
16-01-2012, 10:01 PM
Σε πειραζω λιγο...
1. Δε ξερω για την Παρασκευη αλλα απο Σαββατο καποιος μου ειπε οτι εχει μεγαλη εμπειρια.
2. καλα ρε ανθρωπε γραφεις με greeglish και αντι να γραψεις PC γραφεις H/Y και μαλιστα με caps ???
3. TO PIASES? Ισως και εσυ για αυτο να το παθαινεις αυτο... δηλ. μπορει να χτυπησεις το χερι σου (να το σπασεις) και μετα να πιανεις με σπασμενο χερι το κεφαλι και το ποδι σου και να νομιζεις οτι πονανε και αυτα!!! TO PIASES??? :D
4. Ε, πες εξ΄αρχης οτι εισαι μηχανοβιος να συνεννοηθούμε. Ασπρη καλτσα, τζην, fly μπουφαν? , σκουλαρικι? παπακι ??? μαλι ζελε και σουζα 100m+ Τα λεω καλα ?

xaaxaxaxaxxa eisai trelos ^^
auto gia ta greeklish den eprepe na to peis :(
<3

---------- Post added at 08:01 PM ---------- Previous post was at 07:58 PM ----------


Η διαφορά στα Pc είναι ότι αν καεί πχ. η Ram μπορεί να σου πάρει ολη την μητρική ακόμα και το ποντίκη.Επειδή ολα συνδέονται μεταξύ τους

pistepse me an me ktipiseis ston sverko 8a diali8ei olo to soma \
episis ayto mporei na ginei kai me ta mixanakia

Give_Me_YourBan
16-01-2012, 10:22 PM
Αυτά τα καψίματα σε μητρικές και μνήμες μόνο με δυσλειτουργία του ρεύματος γίνονται ως αναφορά το παραπάνω...τώρα αν υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης, οι μητρικές είναι ρυθμισμένες να σβήνουν στους 80-85 βαθμούς οπότε και θερμοκρασία να ανεβάζει το μηχάνημα σου απλά σβήνει..εαν υπερθερμαινόταν η κάρτα γραφικών σου πάλι απλά θα κολλούσε τελείως η εικόνα,εαν σου βγάζει μπλέ οθόνη τότε είναι software πιθανότατα το πρόβλημα σου φίλε μου :-)

Υ.Γ ο υπολογιστής δεν είναι σαν το σώμα μας ακριβώς :Ρ αποτελείται απο 1002 διάυλους και άλλους τόσους πυκνωτές και κυκλώματα :-)

η καρτα γραφικων οχι μονο υπερθερμανθηκε αλλα εγινε και καρβουνο... και ετσι τωρα πλεον εχω μονο την μητρικη.... anyway... ευχαριστω για την ανταποκριση σας :)

WELLA
19-01-2012, 01:27 PM
δεν ανεβαζεις ποστ στο offtopic!

plaka kanis???

Spina[log]a
19-01-2012, 01:36 PM
Mia erwtisi sobari ekane o an8rwpos k akolou8ise aneleito ping-pong:P