PDA

View Full Version : [Solved] Internet problem.



bEy0nDAnApIr0S
22-04-2012, 11:43 AM
Καλημέρα παιδια.
Λοιπόν εχω το εξής πρόβλημα.
Ο υπολογιστής μου συνδέεται κανονικά στο διαδίκτυο, μπορω να μπω Skype, να παίξω games κανονικά και χωρίς να εχω κανένα θέμα κολλήματος αλλα δεν μπορω να συνδεθω με ιστοσελίδες, όποιον Browser και να δοκιμάσω.

Τι μπορει να φταίει;

Capitan0
22-04-2012, 12:33 PM
Αλλαξε το dns server απο το router σου

Gate13
22-04-2012, 12:55 PM
Λογικά άλλαξε το DNS σου.Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω.

bEy0nDAnApIr0S
22-04-2012, 01:36 PM
Δηλαδη;; Πως το κάνω αυτο;;

qlilow.
22-04-2012, 02:09 PM
Hol εχεις ?

Δοκιμασε αυτο πρωτα μην μπαινεις στο router.

Για XP :

πίνακας ελέγχου -> συνδέσεις δικτύου -> τοπική σύνδεση> ιδιότητες -> πρωτόκολλο internet στη συνέχεια κάντε κλικ στην επιλογή Ιδιότητες και στη συνέχεια εισάγετε το DNS:
προτιμώμενη: 208.67.222.222 --- εναλλακτική: 208.67.220.220 (ανοιχτό DNS)
ή
προτιμώμενη: 8.8.4.4 --- εναλλακτική: 8.8.8.8 (Google Δημόσια DNS)

Για Windows 7 :

Start -> Control Panel -> Δίκτυο και Internet -> Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης -> Ρυθμίσεις προσαρμογέα Αλλαγή -> Βρείτε την σύνδεση για την οποία χρησιμοποιείτε (π.χ. Ethernet, Wireless) και δεξί κλικ -> ιδιότητες Επιλέξτε -> μπορεί να ζητηθεί να πληκτρολογήσετε τον κωδικό πρόσβασης διαχειριστή -> Επιλέξτε την καρτέλα Networking -> Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) ή Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) -> Properties -> Κάντε κλικ στο κουμπί για προχωρημένους και επιλέξτε την καρτέλα DNS
Καταχωρήστε το προτιμώμενο: 8.8.4.4 --- εναλλακτική λύση: 8.8.8.8

bEy0nDAnApIr0S
22-04-2012, 04:32 PM
Hol εχεις ?

Δοκιμασε αυτο πρωτα μην μπαινεις στο router.

Για XP :


Για Windows 7 :

Conn-x.
Ευχαριστω πολυ αδερφέ. Κάτσε να δω και θα ξανα ποσταρω

bEy0nDAnApIr0S
22-04-2012, 04:40 PM
Λοιπόν μου μπαίνει google ύστερα απο ένα 10 λεπτο. Σε άλλες αργεί ακόμα περισσότερο.
Mymgn 32 minutes.

Πάντως στα games μέσα εχω καμία 40 αρια ping.
Παίζει να είναι κανας ιός η τίποτα τέτοιο;;

hitman(iak)
22-04-2012, 04:56 PM
Λοιπόν μου μπαίνει google ύστερα απο ένα 10 λεπτο. Σε άλλες αργεί ακόμα περισσότερο.
Mymgn 32 minutes.

Πάντως στα games μέσα εχω καμία 40 αρια ping.
Παίζει να είναι κανας ιός η τίποτα τέτοιο;;

An itan ios logika 8a sou kollage genika to pc.Den exeis anti-virus na to elenxeis?

bEy0nDAnApIr0S
22-04-2012, 09:22 PM
An itan ios logika 8a sou kollage genika to pc.Den exeis anti-virus na to elenxeis?

Εχω αλλα δεν βρίσκει τα πάντα. Τι να πω. Ευτυχώς που εχω το κινητο για Internet.
G- virus/ insom help

Its_Time_For_FF
22-04-2012, 10:13 PM
κατεβασε το Malwarebytes Anti-Malware μπες με safe mode και σκαναρε τον υπολογιστη.

qlilow.
22-04-2012, 11:51 PM
Ποιο router εχεις μαρκα/μοντελο.

bEy0nDAnApIr0S
23-04-2012, 05:24 PM
Malware bytes already used.

Thomson tg85 v8

Its_Time_For_FF
23-04-2012, 08:23 PM
ας ξεκινησουμε απο τα βασικα.restart modem,προσπαθισε με αλλα browsers

qlilow.
23-04-2012, 08:53 PM
Tα dns του conn-x ειναι :
Preferred DNS 195.170.0.1
Alternate DNS 195.170.2.2

Αν θελεις δοκιμασε να τα βαλεις χειροκινητα στο router σου.

bEy0nDAnApIr0S
23-04-2012, 09:38 PM
ας ξεκινησουμε απο τα βασικα.restart modem,προσπαθισε με αλλα browsers

Τα εχω κάνει αυτα. Ούτως η άλλως δεν πρέπει να είναι τέτοιο θέμα καθώς η σύνδεση μου πετάει, για παράδειγμα στα games.
Qlilow θα σου πω αύριο ο έγινε γιατι δεν εχω πρόσβαση στο pc. Ευχαριστω πολυ παντως

bEy0nDAnApIr0S
26-06-2012, 03:38 PM
Ρε παιδια ακόμα δεν μπορω να μπω. Εχω κάνει ότι έχετε προτείνει αλλα τίποτα.
Βοήθεια pls

Hellas|George
26-06-2012, 03:59 PM
Kalese texniko tou Ote kai pes tous to thema s kai autoi tha s poune ti prp na kaneis h an xreiazete na steiloun texniko

Insom
26-06-2012, 04:12 PM
Για δοκίμασε... Από το RUN της έναρξης άνοιξε το cmd.exe και δώσε εντολή ipconfig /flushdns

*Δεν το είχα πάρει χαμπάρι το thread sorry anapire

bEy0nDAnApIr0S
26-06-2012, 07:13 PM
Το έκανα. Μπήκα google μετα απο 5 λεπτα, αλλα δε άλλες ιστοσελίδες απλα μου δείχνει ότι φορτώνει αεναως.

bEy0nDAnApIr0S
26-06-2012, 07:15 PM
Φόρτωσε mymgn σχεδόν ύστερα απο 20 λεπτα.
Να σημειώσω πως στα games, στο Skype αλλα και άμα συνδέθω απο άλλη συσκευή(iPhone) η ταχύτητες είναι μια χαρα.

qlilow.
03-07-2012, 11:50 AM
χμμμμ... Κατι σκεφτηκα.

ισως με ενα hardware restart και επιστροφη στα default settings του router να φτιαξει. Απλα μετα πρεπει να περασεις ξανα ολες τις ρυθμισεις και το Username/pass που σου εδωσε ο ιντερνετ παροχος σου.

Υπαρχουν καποια Ports που επικοινωνει το pc σου. Καποια ειναι για games, αλλα για συνομιλιες κτλ. To 8080 (νομιζω) ειναι για τον browser σου. Ισως καποιος το πειραξε ή κατι να επαθε.

bEy0nDAnApIr0S
03-07-2012, 12:15 PM
Θεωρω ότι πρέπει να είναι καθαρά κάποια δυσλειτουργία του pc και όχι της σύνδεσης, γιατι απο το κινητο μπαίνω κανονικά.
Κανας ιός ή κάτι τέτοιο.

PRO_ta8litis
10-07-2012, 01:38 AM
Για να πετάξω και εγώ μια ιδέα,αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό και έχουν περάσει και αρκετές μέρες και ίσως το έχεις ήδη λύσει.

Έναρξη,Εκτέλεση -> C:\Windows\System32\drivers\etc

Άνοιξε το αρχείο Hosts με σημειωματάριο και σβήστα όλα και κάντα replace με αυτό



# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host


και μετά save , αλλά όταν σε ρωτάει για το name και τύπο αρχείου άλλαξε τον τύπο σε " Όλα τα αρχεία"

Περιμένω να μου πείς αν δούλεψε,αν και δεν έχω πολλές ελπίδες

Be_Strong
10-07-2012, 03:06 AM
Πάνε Έναρξη .Πάτα CMD στην αναζήτηση και αφού σε βγάλει στο panel,πάτα αφήνοντας ένα κενό ipconfig/flushdns . Aν γίνει με επιτυχία θα σου βγάλει το ανάλογο msg.

Odisseas
10-07-2012, 03:54 AM
Πάνε Έναρξη .Πάτα CMD στην αναζήτηση και αφού σε βγάλει στο panel,πάτα αφήνοντας ένα κενό ipconfig/flushdns . Aν γίνει με επιτυχία θα σου βγάλει το ανάλογο msg.


Για δοκίμασε... Από το RUN της έναρξης άνοιξε το cmd.exe και δώσε εντολή ipconfig /flushdns

*Δεν το είχα πάρει χαμπάρι το thread sorry anapire

Η ζέστη κάνει θαύματα.Αφού έγραψε το ίδιο...απλά το είπες μέσω Λαμίας.
Don't Be_So_Strong.

P.S.Θέλω να σου πω κάτι για την σχολή στείλε μου pm.

bEy0nDAnApIr0S
10-07-2012, 08:07 AM
Για να πετάξω και εγώ μια ιδέα,αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό και έχουν περάσει και αρκετές μέρες και ίσως το έχεις ήδη λύσει.

Έναρξη,Εκτέλεση -> C:\Windows\System32\drivers\etc

Άνοιξε το αρχείο Hosts με σημειωματάριο και σβήστα όλα και κάντα replace με αυτό



# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host


και μετά save , αλλά όταν σε ρωτάει για το name και τύπο αρχείου άλλαξε τον τύπο σε " Όλα τα αρχεία"

Περιμένω να μου πείς αν δούλεψε,αν και δεν έχω πολλές ελπίδες

Ευχαριστω Αδερφέ αλλα δεν δούλεψε όχι.
Να ρωτήσω αν κάνω format μήπως λυθεί το πρόβλημα, μιας και θεωρω ότι εχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια.;

butcer
10-07-2012, 09:35 AM
Ευχαριστω Αδερφέ αλλα δεν δούλεψε όχι.
Να ρωτήσω αν κάνω format μήπως λυθεί το πρόβλημα, μιας και θεωρω ότι εχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια.;

Mπορει ναι, μπορει και οχι. Αν φταιει το software τοτε σιγουρα ναι. Αλλα αν ειναι εξαιτιας του router, της συνδεσης τοτε δεν.

Δοκιμασε να κανεις hard reset το router οπως σου ειπε ενα παιδι πιο πανω. και αν αποφασισεις για format κανε πρωτα μια επαναγκατασταση τα windows μπας και φτιαξει...

Εμενα παντως το προβλημα σου μου ακουγετε σαν firewall probλem. Εισαι σιγουρος οτι το firewall επιτρεπει το προγραμμα.
Κατεβασε ενα browser που δεν εχεις και δοκιμασε με εκεινον ή ελεγξε το firewall σου.


firefox
http://www.mozilla.org/el/firefox/new/
Opera
http://www.opera.com/browser/
Chrome
https://www.google.com/chrome?hl=el
Safari
http://www.apple.com/safari/download/
Explorer
http://windows.microsoft.com/el-GR/internet-explorer/products/ie/home


θα σου προτεινα για teamviewer αλλα λογικα θα εχεις τα win7 και δε τα κατεχω πολυ. Αν εχεις xp ειμαστε gg.

bEy0nDAnApIr0S
10-07-2012, 12:18 PM
Mπορει ναι, μπορει και οχι. Αν φταιει το software τοτε σιγουρα ναι. Αλλα αν ειναι εξαιτιας του router, της συνδεσης τοτε δεν.

Δοκιμασε να κανεις hard reset το router οπως σου ειπε ενα παιδι πιο πανω. και αν αποφασισεις για format κανε πρωτα μια επαναγκατασταση τα windows μπας και φτιαξει...

Εμενα παντως το προβλημα σου μου ακουγετε σαν firewall probλem. Εισαι σιγουρος οτι το firewall επιτρεπει το προγραμμα.
Κατεβασε ενα browser που δεν εχεις και δοκιμασε με εκεινον ή ελεγξε το firewall σου.




θα σου προτεινα για teamviewer αλλα λογικα θα εχεις τα win7 και δε τα κατεχω πολυ. Αν εχεις xp ειμαστε gg.

Αδερφέ εχω xp home.
Δεν μπορω να κατεβασω κανένα browser γιαι δεν μπορω να ανοίξω καμία ιστοσελίδα.
Επίσης και το φορματ θα είναι δύσκολο μια και δεν εχω cd και δεν ξέρω να κάνω χωρίς.
Team viewer δεν εχω και δεν μπορω να το κατεβασω. :p

Πάντως σίγουρα δεν είναι connection problem γιατι απο κινητο μπαίνω κανονικα, παίζει λέει να είναι ιός στα browsing files των windows.

butcer
10-07-2012, 06:39 PM
Αδερφέ εχω xp home.
Δεν μπορω να κατεβασω κανένα browser γιαι δεν μπορω να ανοίξω καμία ιστοσελίδα.
Επίσης και το φορματ θα είναι δύσκολο μια και δεν εχω cd και δεν ξέρω να κάνω χωρίς.
Team viewer δεν εχω και δεν μπορω να το κατεβασω. :p

Πάντως σίγουρα δεν είναι connection problem γιατι απο κινητο μπαίνω κανονικα, παίζει λέει να είναι ιός στα browsing files των windows.


Aν εχεις Μιrc μπορει να στα στειλει καποιος μεσο irc ή και μεσο skype που λες οτι μπαινεις. Ακομα αν εχεις ηδη καποιον εγκατεστημενο download manager μπορεις να αντιγραψεις τα Links εκει και θα στα κατεβασει.

*ποιο antivirus/firewall εχεις και αν στο παρελθον ειχες καποιο αλλο. [αντιμετωπισα μια παρομοια κατασταση οταν απεγκατεστησα το zone alarm - τελικα το ξαναεκανα εγκατασταση (ολα δουλευαν μια χαρα τοτε) και το εκανα απεγκατασταση απο safe mode] - [ οι ανρθωποι ειναι βλακες]

Και αν πραγματικα βαριεσαι και θελεις να δοκιμασεις πραγματα ανοιξε το παρακατω link και δοκιμασε 100αδες λυσεις για το προβλημα σου απο 1000αδες χρηστες.
http://en.kioskea.net/forum/affich-19117-internet-connected-but-can-t-browse

bEy0nDAnApIr0S
10-07-2012, 07:00 PM
Θα έρθει ένα παιδι που ξέρει άμα είναι να μου κάνει ένα φορματ να τελειώνει το θέμα.
Όπως και να έχει σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις.

Its_Time_For_FF
10-07-2012, 09:49 PM
μηπως εχεις κανα ιο? κατεβασε το malware anti malwarebytes.
πρωτα θα μπεις στο safe mode. μετα θα το ανοιξεις και θα επιλεξεις την 2η επιλογη (perform full scan). και οταν τελειωσει θα σου εμφανισει τα αρχεια (αν θυμαμαι καλα τα βλεπεις αν θες [λιστα]) και τα διαγραφεις ή εσυ ή θα το εχει ηδη κανει το προγραμμα.

bEy0nDAnApIr0S
10-07-2012, 10:22 PM
μηπως εχεις κανα ιο? κατεβασε το malware anti malwarebytes.
πρωτα θα μπεις στο safe mode. μετα θα το ανοιξεις και θα επιλεξεις την 2η επιλογη (perform full scan). και οταν τελειωσει θα σου εμφανισει τα αρχεια (αν θυμαμαι καλα τα βλεπεις αν θες [λιστα]) και τα διαγραφεις ή εσυ ή θα το εχει ηδη κανει το προγραμμα.

Το εχω ήδη κάνει αλλα δεν βρήκε τίποτα. Εχω καθαρίσει και όλα τα cookies με cleaner αλλα πάλι τίποτα.
Φορματ η μονη λύση μάλλον.

DarkTemptation
28-07-2012, 12:53 AM
Na se rwthsw...exeis tipota ksexasmena torrent sto utorrent ? Giati ta torrent otan teleiwnoun to katebasma den stamatane ekei...sunexizoun to anebasma...kai asxeta me to skype ktl pou den sou kolane oi browser den exoun grammh gia na sundethoun....koitakse to..kleise teleiws to utorrent an exeis h kapoio allo programa gia torrent kai dokimase ksana

bEy0nDAnApIr0S
28-07-2012, 01:02 AM
Na se rwthsw...exeis tipota ksexasmena torrent sto utorrent ? Giati ta torrent otan teleiwnoun to katebasma den stamatane ekei...sunexizoun to anebasma...kai asxeta me to skype ktl pou den sou kolane oi browser den exoun grammh gia na sundethoun....koitakse to..kleise teleiws to utorrent an exeis h kapoio allo programa gia torrent kai dokimase ksana

Θα σου πω όταν εχω ξανα Internet, αλλα η ιδέα σου παίζει να ισχύει, καθώς εχω πάντα ανοιχτό το btorent

bEy0nDAnApIr0S
14-08-2012, 02:00 AM
Solved μετά απο καμποσους μήνες.
Και ναι ήταν τα torrents και δεν το είχε σκεφτεί κανείς εκτός απο το παλικάρι.

Its_Time_For_FF
14-08-2012, 02:32 AM
Δεν το σκεφτηκαμε γιατι δεν ξερουμε και τι εχεις στο pc. Ή κλεινε τοτε το μtorrent ή σβηνε τα torrents γιατι αφου κατεβουν κανουν streaming (ή οπως αλλιως λεγεται)

bEy0nDAnApIr0S
14-08-2012, 08:45 AM
Δεν το σκεφτηκαμε γιατι δεν ξερουμε και τι εχεις στο pc. Ή κλεινε τοτε το μtorrent ή σβηνε τα torrents γιατι αφου κατεβουν κανουν streaming (ή οπως αλλιως λεγεται)

Τέλος πάντων.
Σας ευχαριστω όλους όπως και να έχει.
Αφου λύθηκε είμαστε μια χαρά.
Ας το κλείσει κάποιος mod.

Anwnimos
17-08-2012, 01:03 AM
Κλειδώνει!