PDA

View Full Version : Τι ΕΠΑ.Λ τι Γενικά Λύκεια ... τα ίδια χάλια ...



Wiz.Jiz
07-06-2012, 10:22 AM
Ξέρω οτί το Thread για τους περισσότερους αν όχι για όλους είναι αδιάφορο ... αλλά έχω την απορία
γιατί για το λάθος θέμα της φυσικής των γενικών λυκείων έγινε Ο χαμός και για το λάθος θέμα των δικτύων υπολογιστών που διδάσκεται στα ΕΠΑ.Λ ...

Ρίξτε μια ματιά στα Posts και δείτε τα λάθη των βιβλίων που μας δίνουν για να μάθουμε ...

http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4655.45

Εγώ το έλυσα με τον σωστό τρόπο ... ελπίζω τα παιδιά που το κάναν όπως το λέει το βιβλίο να μην αδικηθούν και να πάρουν και αυτά τις μονάδες που αντιστοιχούν στο Δ2 ερώτημα (16 Μονάδες στις 100)

Ορίστε και μία επιστολή ενός μαθητή που έγινε για αυτό το θέμα ...:
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=65678

FrOzen_GhOst
07-06-2012, 10:51 AM
Από τα λίγα που ξέρω για την ολίσθηση η απάντηση που θα έδινα είναι ΑΖΗΠΡΦΟΔ.

Γιατί αφού λέει 3 γράμματα αριστερά σημαίνει εγώ γράφω Α ο άλλος καταλαβαίνει Δ εγώ γράφω Β ο άλλος καταλαβαίνει Ε κτλ.

Αυτό που απάντησαν οι άλλοι είναι το τι θα καταλάβει ο δεύτερος αν του πει ο πρώτος δικτύωση.
(μπορεί και κάνω λάθος αλλά έτσι το καταλαβαίνω εγώ)

Wiz.Jiz
07-06-2012, 11:37 AM
Από τα λίγα που ξέρω για την ολίσθηση η απάντηση που θα έδινα είναι ΑΖΗΠΡΦΟΔ.

Γιατί αφού λέει 3 γράμματα αριστερά σημαίνει εγώ γράφω Α ο άλλος καταλαβαίνει Δ εγώ γράφω Β ο άλλος καταλαβαίνει Ε κτλ.

Αυτό που απάντησαν οι άλλοι είναι το τι θα καταλάβει ο δεύτερος αν του πει ο πρώτος δικτύωση.
(μπορεί και κάνω λάθος αλλά έτσι το καταλαβαίνω εγώ)

Με την ολίσθηση αριστερά γίνεται η μετακίνηση της αλφαβήτου προς τα αριστερά ...
άρα το Δ θα είναι ίσο με το Η ... στο βιβλίο το σχήμα κάνει ακριβώς το αντίθετο και λέει πως με ολίσθηση προς τα αριστερά
Δ ίσο με το Α ...

Capitan0
07-06-2012, 11:45 AM
Με τα μπουρδελα δεν ασχολεισε.Απλα μπαινεις γαμας και φευγεις

Wiz.Jiz
07-06-2012, 11:50 AM
Με τα μπουρδελα δεν ασχολεισε.Απλα μπαινεις γαμας και φευγεις

Δεν πάει έτσι ... γιατί άμα χάσεις τις 16 μονάδες της άσκησης ... δεν "γαμάς" αλλά "γαμιέσαι" ...

Στα ΕΠΑ.Λ 16 μονάδες = 112 μόρια (1120 με το σύστημα των γενικών λυκείων)

Aemirch
07-06-2012, 12:39 PM
Εσπερινά power

Capitan0
07-06-2012, 12:40 PM
Εσπερινά power
Σκασεεεεε

pattakos_
07-06-2012, 12:43 PM
βρε στειλτε τον κασσιδιαρη στην διαμαντοπουλου χαχαχαχα

Capitan0
07-06-2012, 12:44 PM
βρε στειλτε τον κασσιδιαρη στην διαμαντοπουλου χαχαχαχα
Ναι ναι ναι ναι!!Θελω μαπιδια στα βυζια!

DaRkShInEsS
07-06-2012, 01:42 PM
βρε στειλτε τον κασσιδιαρη στην διαμαντοπουλου χαχαχαχα

αχχαχαχα μια φορα που συμφωνω μαζι σου χαχαχα

teoman
07-06-2012, 02:46 PM
diladi egw p paw proti likeiou k tora na paw deutera skeftomai na paw se epal.enw tin prwti xronia tin ekana prwth likeiou esis ti lete
texnologikh plhroforikh vgazw peripou 13.3meso oro ti lete?

Aemirch
07-06-2012, 02:48 PM
diladi egw p paw proti likeiou k tora na paw deutera skeftomai na paw se epal.enw tin prwti xronia tin ekana prwth likeiou esis ti lete
texnologikh plhroforikh vgazw peripou 13.3meso oro ti lete?Εσένα πως σε άφησαν να περάσεις στη 2α Δημοτικού;;;

qlilow.
07-06-2012, 02:53 PM
Εσένα πως σε άφησαν να περάσεις στη 2α Δημοτικού;;;

ειχε μεσο... αλλα τον φαγαν' οι κλικες, αργοτερα.

DaRkShInEsS
07-06-2012, 02:59 PM
diladi egw p paw proti likeiou k tora na paw deutera skeftomai na paw se epal.enw tin prwti xronia tin ekana prwth likeiou esis ti lete
texnologikh plhroforikh vgazw peripou 13.3meso oro ti lete?

Αστο , πανε σε κανενα τεχνικο λεω γω..

Wiz.Jiz
07-06-2012, 03:33 PM
diladi egw p paw proti likeiou k tora na paw deutera skeftomai na paw se epal.enw tin prwti xronia tin ekana prwth likeiou esis ti lete
texnologikh plhroforikh vgazw peripou 13.3meso oro ti lete?

Πάνε ΕΠΑ.Λ αλλά δεν ισχύει πως είναι ποιο εύκολα ... να ξες.

Capitan0
07-06-2012, 03:54 PM
diladi egw p paw proti likeiou k tora na paw deutera skeftomai na paw se epal.enw tin prwti xronia tin ekana prwth likeiou esis ti lete
texnologikh plhroforikh vgazw peripou 13.3meso oro ti lete?
Φημες λενε οτι μαθαινεις c++

KirChhOff
07-06-2012, 03:58 PM
Πάνε ΕΠΑ.Λ αλλά δεν ισχύει πως είναι ποιο εύκολα ... να ξες.

Πάω και είναι.

Wiz.Jiz
09-06-2012, 08:08 AM
Πάω και είναι.

Και εγώ πάω ... και δεν είναι ! ;P
(για εμένα που όλη τη χρονιά πήγαινα με ένα ακουστικό στο αυτί και το κινητό στο χέρι)

Για κάποιον που διαβάζει είναι περίπατος !
(αυτό ισχύει και στα γενικά)

DaRkShInEsS
09-06-2012, 03:08 PM
Και εγώ πάω ... και δεν είναι ! ;P
(για εμένα που όλη τη χρονιά πήγαινα με ένα ακουστικό στο αυτί και το κινητό στο χέρι)

Για κάποιον που διαβάζει είναι περίπατος !
(αυτό ισχύει και στα γενικά)

Δεν ισχυει για τα γενικα , τουλαχιστον σε αυτο που παω εγω.
Ναι σε οποιο σχολειο και να πας ειναι περιπατος , αλλα στα γενικα θα παρεις το 9 η το 10.

Wiz.Jiz
09-06-2012, 03:42 PM
Δεν ισχυει για τα γενικα , τουλαχιστον σε αυτο που παω εγω.
Ναι σε οποιο σχολειο και να πας ειναι περιπατος , αλλα στα γενικα θα παρεις το 9 η το 10.

Ξέρω παιδιά που στις πανελλήνιες γράψαν 95 ακόμα και 100% σε κάποια μαθήματα των πανελλήνιων εξετάσεων ...
Αυτό πάει να πει κάτι ... (όπως έστρωσες θα κοιμηθείς)
Άμα διαβάζεις όλη τη χρονιά προκόπτεις σε όποιο σχολείο και να πηγαίνεις ... άμα όμως πας τουρίστας και περιμένεις να διαβάσεις τελευταία στιγμή ... λυπάμαι αλλά έχασες ...

ZouIander
09-06-2012, 03:58 PM
Ξέρω παιδιά που στις πανελλήνιες γράψαν 95 ακόμα και 100% σε κάποια μαθήματα των πανελλήνιων εξετάσεων ...
Αυτό πάει να πει κάτι ... (όπως έστρωσες θα κοιμηθείς)
Άμα διαβάζεις όλη τη χρονιά προκόπτεις σε όποιο σχολείο και να πηγαίνεις ... άμα όμως πας τουρίστας και περιμένεις να διαβάσεις τελευταία στιγμή ... λυπάμαι αλλά έχασες ...

Pio eukolo simainei oti xreiazetai ligotero diavasma gia na vgaleis ton idio va8mo. Tora ec ama eisai touristas opos les opou kai na pigaineis einai to idio. Tespa den 8a vgalete akri ektos ki an uparxei kaneis edo pou exei kanei tin idia ta3i kai sta duo sxoleia kai mporei na pei pou itan pio eukolo.

DaRkShInEsS
09-06-2012, 04:11 PM
Ξέρω παιδιά που στις πανελλήνιες γράψαν 95 ακόμα και 100% σε κάποια μαθήματα των πανελλήνιων εξετάσεων ...
Αυτό πάει να πει κάτι ... (όπως έστρωσες θα κοιμηθείς)
Άμα διαβάζεις όλη τη χρονιά προκόπτεις σε όποιο σχολείο και να πηγαίνεις ... άμα όμως πας τουρίστας και περιμένεις να διαβάσεις τελευταία στιγμή ... λυπάμαι αλλά έχασες ...

Δεν μιλησα για μενα , μιλησα για καποια απο τα παιδια που δεν διαβασαν , εγω 18 εβγαλα και στα 2 τετραμηνα με ελαχιστο διαβασμα αλλα παρακολουθουσα παντα με προσοχη τα μαθηματα.

Capitan0
09-06-2012, 06:54 PM
Ξέρω παιδιά που στις πανελλήνιες γράψαν 95 ακόμα και 100% σε κάποια μαθήματα των πανελλήνιων εξετάσεων ...
Αυτό πάει να πει κάτι ... (όπως έστρωσες θα κοιμηθείς)
Άμα διαβάζεις όλη τη χρονιά προκόπτεις σε όποιο σχολείο και να πηγαίνεις ... άμα όμως πας τουρίστας και περιμένεις να διαβάσεις τελευταία στιγμή ... λυπάμαι αλλά έχασες ...
Aν εννοεις οτι εγραψαν 95 στην φυσικη.Πες μου με αποδειξεις και θα σου παρω πιπα

bEy0nDAnApIr0S
09-06-2012, 07:53 PM
Aν εννοεις οτι εγραψαν 95 στην φυσικη.Πες μου με αποδειξεις και θα σου παρω πιπα

Ετοιμάσου όταν βγουν τα αποτελέσματα.

Wiz.Jiz
10-06-2012, 05:15 PM
Aν εννοεις οτι εγραψαν 95 στην φυσικη.Πες μου με αποδειξεις και θα σου παρω πιπα

Ξαναδιάβασε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αυτό που έγραψα ...
(και να λείπουν οι μικρομαλακιούλες του τύπου "θα σου πάρω πίπα" και τέτοια ... λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει)

ZouIander
10-06-2012, 05:35 PM
Ξαναδιάβασε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αυτό που έγραψα ...
(και να λείπουν οι μικρομαλακιούλες του τύπου "θα σου πάρω πίπα" και τέτοια ... λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει)

Atsa re megale na oume... To paidi einai magkas kai 8a parei pipa apo opoion 8elei gke gke?

Aemirch
10-06-2012, 05:38 PM
(και να λείπουν οι μικρομαλακιούλες του τύπου "θα σου πάρω πίπα" και τέτοια ... λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει)Λέει ο τυπάς που έχει τη riven για theme

teoman
10-06-2012, 06:02 PM
Λέει ο τυπάς που έχει τη riven για theme

boulw apo edo ante les k se milaw oute mia fora dn exo milisi mazi sou k esi asxolise me mena sinexia ante boulw tora epidi tha ksanagrapsis gia mena ala ego oreksi tora kses dn tha to dw giauto grapse oti thes tha me tapwseis pisw apo to pc kale fovame:eek:

Aemirch
10-06-2012, 06:04 PM
boulw apo edo ante les k se milaw oute mia fora dn exo milisi mazi sou k esi asxolise me mena sinexia ante boulw tora epidi tha ksanagrapsis gia mena ala ego oreksi tora kses dn tha to dw giauto grapse oti thes tha me tapwseis pisw apo to pc kale fovame:eek:Δεν ασχολούμαι με εσένα το idiot.hack φταίει επεμβαίνει συνέχεια

teoman
10-06-2012, 06:33 PM
Δεν ασχολούμαι με εσένα το idiot.hack φταίει επεμβαίνει συνέχεια

o pateras sou komikos eitane?xaxa poli astewia photo pravo poso se peire na tin vris 10-15wres?

Aemirch
10-06-2012, 06:35 PM
o pateras sou komikos eitane?xaxa poli astewia photo pravo poso se peire na tin vris 10-15wres?
Τι είναι το pravo;

ZouIander
10-06-2012, 06:58 PM
pravo autos einai kafes

http://3.bp.blogspot.com/_r3zI3Kh82gc/RvBD03C5B2I/AAAAAAAAAGM/omwL5eKVxa4/s320/kafes.JPG

eyestodiatano
10-06-2012, 07:03 PM
boulw apo edo ante les k se milaw oute mia fora dn exo milisi mazi sou k esi asxolise me mena sinexia ante boulw tora epidi tha ksanagrapsis gia mena ala ego oreksi tora kses dn tha to dw giauto grapse oti thes tha me tapwseis pisw apo to pc kale fovame:eek:

tin telia stin ema8an sxoleio?

teoman
10-06-2012, 07:43 PM
tin telia stin ema8an sxoleio?

oxi dn mu tin emathan sxoleio epidi doueleua 12wrw k sto sxoleio dn eixa oreksi na prosekso k etsi dn ematha pou mpeni k pote mpenh
ok?

eyestodiatano
10-06-2012, 07:47 PM
oxi dn mu tin emathan sxoleio epidi doueleua 12wrw k sto sxoleio dn eixa oreksi na prosekso k etsi dn ematha pou mpeni k pote mpenh
ok?

sevasti i apopsi sou alla pane dimotiko na stin ma8oun toulaxiston gt otan postareis mas kaigontai ta matia

teoman
10-06-2012, 08:02 PM
mpa sou kaigwntai kai ta matia e?mathe na grafeis sta ellinika k oxi greekglish k meta pes mou gia dimotiko ok?k min apantisisi k esi greekglish grafeis?ok?ante oti k na peite dn apantaw alo

Insanor
10-06-2012, 08:18 PM
Teoman vs Mpampiniotis epic rap battles of history

Wiz.Jiz
10-06-2012, 08:43 PM
Λέει ο τυπάς που έχει τη riven για theme

Μα γιατί είναι ωραία ^^

SapioMoustaki
10-06-2012, 09:30 PM
enw ta vivlia tou enieou ta lene polu swsta ola... ante min arxisw... mi to psaxneis skata einai ola ta vivlia....

DaRkShInEsS
10-06-2012, 09:48 PM
enw ta vivlia tou enieou ta lene polu swsta ola... ante min arxisw... mi to psaxneis skata einai ola ta vivlia....

Σκατα ειναι τα μουτρα σου , δεν υπαρχει βιβλιο που να μην εχει λαθη και υπερβολες.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν αξιζει κανενα βιβλιο.Απο κει και περα απο σενα εξαρτατε ποσο σωστο το θεωρεις και αν θα ακουσεις τον καθηγητη σου τι εχει να πει , γιατι ακομα πιο σημαντικο απο βιβλιο ειναι αυτος που σε διδασκει , και μη πεις τωρα και για καθηγητες οτι ολοι ειναι μαλακες και καθυστερημενα , THESE THINGS ARE RELATIVE !

DaRkShInEsS
10-06-2012, 09:49 PM
mpa sou kaigwntai kai ta matia e?mathe na grafeis sta ellinika k oxi greekglish k meta pes mou gia dimotiko ok?k min apantisisi k esi greekglish grafeis?ok?ante oti k na peite dn apantaw alo

greeklish ειναι οχι greekglish.

Aemirch
10-06-2012, 09:50 PM
greeklish ειναι οχι greekglish.
Έχει πλάκα να τον πειράζεις, είναι όπως τα γλυφειτζούρια που παίρνεις απ' τα μικρά

DaRkShInEsS
10-06-2012, 09:54 PM
Έχει πλάκα να τον πειράζεις, είναι όπως τα γλυφειτζούρια που παίρνεις απ' τα μικρά

XAXAXAXAX σταματα σατανα

SapioMoustaki
10-06-2012, 10:19 PM
Σκατα ειναι τα μουτρα σου , δεν υπαρχει βιβλιο που να μην εχει λαθη και υπερβολες.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν αξιζει κανενα βιβλιο.Απο κει και περα απο σενα εξαρτατε ποσο σωστο το θεωρεις και αν θα ακουσεις τον καθηγητη σου τι εχει να πει , γιατι ακομα πιο σημαντικο απο βιβλιο ειναι αυτος που σε διδασκει , και μη πεις τωρα και για καθηγητες οτι ολοι ειναι μαλακες και καθυστερημενα , THESE THINGS ARE RELATIVE !

ok signwmi ola ta sxolika vivlia einai skata i8ela na pw... kai iparxoun vivlia pou den exoun la8i kai ipervoles kkai den einai sxolika... kai ne den aksizoun ta sxolika an kai den to eipa to simplirwnw... einai kakogramena me la8i kai aidies... fisiki mas ma8enoun pragmata pou den isxioun. stin pliroforiki mas ma8enoun pragmata pou den ta xrisimopoiei kaneis sto aode einai opws na ne grameno i ek8esi einai gemati diafimiseis kai malakies keimena mou se vazoun se propaganda... g afta p anagkastika na diavasw egw skata itan.. kai den ipa tipota gia ka8igites mi vgazeis apo to kolo sou oti 8es.. isa isa stirizw orismenous giati einai kaliteroi kai apo frontistiria...

DaRkShInEsS
10-06-2012, 10:27 PM
ok signwmi ola ta sxolika vivlia einai skata i8ela na pw... kai iparxoun vivlia pou den exoun la8i kai ipervoles kkai den einai sxolika... kai ne den aksizoun ta sxolika an kai den to eipa to simplirwnw... einai kakogramena me la8i kai aidies... fisiki mas ma8enoun pragmata pou den isxioun. stin pliroforiki mas ma8enoun pragmata pou den ta xrisimopoiei kaneis sto aode einai opws na ne grameno i ek8esi einai gemati diafimiseis kai malakies keimena mou se vazoun se propaganda... g afta p anagkastika na diavasw egw skata itan.. kai den ipa tipota gia ka8igites mi vgazeis apo to kolo sou oti 8es.. isa isa stirizw orismenous giati einai kaliteroi kai apo frontistiria...

Αμα ηταν σκατα ολα τι τα διαβαζεις και πας στο σχολειο αντι να πας να δουλεψεις στα χωραφια ?
Νιωστο λιγο και καταλαβετο πως δεν υπαρχει τελειο βιβλιο αλλα και ουτε ενα εντελως λαθος.

Πες μου που υπαρχει στη φυσικη κατι που δεν ισχυει !
Το οτι εχουν ανακαλυφθει πραγματα που δεν υπαρχουν στα βιβλια ναι , αλλα οχι να υπαρχει και κατι που εχει αποδειχτει λαθος μετα απο χρονια.Αλλιως θα το αλλαζαν το βιβλιο οπως τα αλλαζουν καθε τοσα χρονια η θα το εβγαζαν εκτος υλης που και παλι δεν το πιστευω.

ZouIander
10-06-2012, 10:38 PM
Αμα ηταν σκατα ολα τι τα διαβαζεις και πας στο σχολειο αντι να πας να δουλεψεις στα χωραφια ?
Νιωστο λιγο και καταλαβετο πως δεν υπαρχει τελειο βιβλιο αλλα και ουτε ενα εντελως λαθος.

Πες μου που υπαρχει στη φυσικη κατι που δεν ισχυει !
Το οτι εχουν ανακαλυφθει πραγματα που δεν υπαρχουν στα βιβλια ναι , αλλα οχι να υπαρχει και κατι που εχει αποδειχτει λαθος μετα απο χρονια.Αλλιως θα το αλλαζαν το βιβλιο οπως τα αλλαζουν καθε τοσα χρονια η θα το εβγαζαν εκτος υλης που και παλι δεν το πιστευω.

Θα σου πει για τον τριτο νομο του νευτωνα ή οτι δεν περνουν υποψη την αντισταση του αερα ή καμια τετοια μα****α για να το παιξει εξυπνος.

SapioMoustaki
10-06-2012, 10:43 PM
Αμα ηταν σκατα ολα τι τα διαβαζεις και πας στο σχολειο αντι να πας να δουλεψεις στα χωραφια ?
Νιωστο λιγο και καταλαβετο πως δεν υπαρχει τελειο βιβλιο αλλα και ουτε ενα εντελως λαθος.

Πες μου που υπαρχει στη φυσικη κατι που δεν ισχυει !
Το οτι εχουν ανακαλυφθει πραγματα που δεν υπαρχουν στα βιβλια ναι , αλλα οχι να υπαρχει και κατι που εχει αποδειχτει λαθος μετα απο χρονια.Αλλιως θα το αλλαζαν το βιβλιο οπως τα αλλαζουν καθε τοσα χρονια η θα το εβγαζαν εκτος υλης που και παλι δεν το πιστευω.
ta diavazw gia na perasw se kapoia sxoli anagkastika den itan epilogi mou... gia afto ta diavaza... kai fisiki afta pou lene eine istories gia agrious...an den iparxoun trives an leio to epipedo otan iparxei 0 kelvin kai alla polla... mi psaxnw ena ena na sta lew i fisiki pou kanoume einai i fisiki prin posa xronia... i fisiki twra exei allaksie entelws kai dimiourgounte nea pragmata.. pou katariptoun ta palia... kai otan lew i fisiki twra enww mexri kai prin 20 xronia.... ma8enoume mixani karno pou 1on einai entelos axristi kai 2on den iparxei! dld skata pragmata.. kai ta wrea kefalea opws kvantomixaniki kai 8ewria tis sxetikotitas einai ektos ilis... afta p isxioun diladi... einai na travas ta malia sou..

DaRkShInEsS
10-06-2012, 10:50 PM
ta diavazw gia na perasw se kapoia sxoli anagkastika den itan epilogi mou... gia afto ta diavaza... kai fisiki afta pou lene eine istories gia agrious...an den iparxoun trives an leio to epipedo otan iparxei 0 kelvin kai alla polla... mi psaxnw ena ena na sta lew i fisiki pou kanoume einai i fisiki prin posa xronia... i fisiki twra exei allaksie entelws kai dimiourgounte nea pragmata.. pou katariptoun ta palia... kai otan lew i fisiki twra enww mexri kai prin 20 xronia.... ma8enoume mixani karno pou 1on einai entelos axristi kai 2on den iparxei! dld skata pragmata.. kai ta wrea kefalea opws kvantomixaniki kai 8ewria tis sxetikotitas einai ektos ilis... afta p isxioun diladi... einai na travas ta malia sou..

Μα μπορει να μην υπαρχει η μηχανη carnot αλλα σχετιζεται με αλλες μηχανες.Ο λογος που στα μαθαινουν ειναι οτι θα σου χρειαστουν οι γνωσεις για να αναπτυξεις τη σκεψη σου αλλα και σε περιπτωση που επιλεξεις για παραδειγμα , μηχανικος αεροσκαφων , να ξες τι σου γινετε , δεν μιλαω μονο για τη μηχανη carnot αλλα και για αλλες θεωριες.Μπορει να μην ειναι ιδια αλλα σχετιζονται ολα , τωρα η θεωρια της σχετικοτητας δεν ξερω σε τι θα ωφελησει ... νομιζω παντως οτι εχει σχεση με μηχανικη πυραυλων, για nasa και λοιπα.

ZouIander
10-06-2012, 10:57 PM
ta diavazw gia na perasw se kapoia sxoli anagkastika den itan epilogi mou... gia afto ta diavaza... kai fisiki afta pou lene eine istories gia agrious...an den iparxoun trives an leio to epipedo otan iparxei 0 kelvin kai alla polla... mi psaxnw ena ena na sta lew i fisiki pou kanoume einai i fisiki prin posa xronia... i fisiki twra exei allaksie entelws kai dimiourgounte nea pragmata.. pou katariptoun ta palia... kai otan lew i fisiki twra enww mexri kai prin 20 xronia.... ma8enoume mixani karno pou 1on einai entelos axristi kai 2on den iparxei! dld skata pragmata.. kai ta wrea kefalea opws kvantomixaniki kai 8ewria tis sxetikotitas einai ektos ilis... afta p isxioun diladi... einai na travas ta malia sou..

Γινεται χωρις να διδαξουν μηχανικη και θερμοδυναμικη να σου διδαξουν κβαντομηχανικη και για την θεωρια της σχετικότητας εεε? Ασε που με την λογικη σου ουτε η θεωρια της σχετικοτητας θα πρεπε να διδασκεται.

SapioMoustaki
10-06-2012, 10:58 PM
Μα μπορει να μην υπαρχει η μηχανη carnot αλλα σχετιζεται με αλλες μηχανες.Ο λογος που στα μαθαινουν ειναι οτι θα σου χρειαστουν οι γνωσεις για να αναπτυξεις τη σκεψη σου αλλα και σε περιπτωση που επιλεξεις για παραδειγμα , μηχανικος αεροσκαφων , να ξες τι σου γινετε , δεν μιλαω μονο για τη μηχανη carnot αλλα και για αλλες θεωριες.Μπορει να μην ειναι ιδια αλλα σχετιζονται ολα , τωρα η θεωρια της σχετικοτητας δεν ξερω σε τι θα ωφελησει ... νομιζω παντως οτι εχει σχεση με μηχανικη πυραυλων, για nasa και λοιπα.

zouiander oloi ta kseroun oti den isxioun... den to pezw eksipnos...
darkshiness ne den simfwnw mazi sou alla 8a mporousame na kaliergisoume tin skepsi mas me pragmata pou isxioun kai apetoun kriti skepsi.... ola mporeis na ta didakseis se arxario epipedo.. gt na min einai afta pou asxoleite i epistimi simera?
den eime psagmenoss opws ec den kserw tosa polla epi tou 8ematos... alla 8a i8ela na didaxtw kati pou xrisimopoieitai simera anti gia pragmata pou prepei na ta fantazome giati den ginonte stin pragmatikotita.

DaRkShInEsS
10-06-2012, 11:04 PM
zouiander oloi ta kseroun oti den isxioun... den to pezw eksipnos...
darkshiness ne den simfwnw mazi sou alla 8a mporousame na kaliergisoume tin skepsi mas me pragmata pou isxioun kai apetoun kriti skepsi.... ola mporeis na ta didakseis se arxario epipedo.. gt na min einai afta pou asxoleite i epistimi simera?
den eime psagmenoss opws ec den kserw tosa polla epi tou 8ematos... alla 8a i8ela na didaxtw kati pou xrisimopoieitai simera anti gia pragmata pou prepei na ta fantazome giati den ginonte stin pragmatikotita.

Ναι ρε αλλα ειναι κατι σαν τα μαθηματικα , αμα δεν μαθεις διαιρεση προσθεση , πως θα κανεις εξισωσεις και λοιπα , αν καταλαβες , γι'αυτο μας μαθαινουν αυτα πρωτα και μετα πιο συγχρονα , για μας το κανουνε αλλα ενταξει στην Ελλαδα το εχουν καθυστερησει το πραγμα και κανουμε πραγματα που εκαναν οι αμερικανοι πριν 10 και 20 χρονια , αυτο ισχυει ΝΑΙ.
Αμα σε ενδιαφερουν τοσο αυτα τα πραγματα θα τα μαθεις , ειδικα αν θα πας για φυσικο , πυρινικος φυσικος και λοιπα.

Αφου εδω στην β λυκειου φετος καναμε , ενα βιβλιο της δεκαετιας του '80 με '90...τεχνολογια επικοινωνιες , 17 κεφαλαια και καναμε τα 5.Ενα παχυ βιβλιο και μας λεει στο τελος της χρονιας η καθηγητρια , του χρονου θα'ναι αλλο.

ZouIander
10-06-2012, 11:07 PM
zouiander oloi ta kseroun oti den isxioun... den to pezw eksipnos...
darkshiness ne den simfwnw mazi sou alla 8a mporousame na kaliergisoume tin skepsi mas me pragmata pou isxioun kai apetoun kriti skepsi.... ola mporeis na ta didakseis se arxario epipedo.. gt na min einai afta pou asxoleite i epistimi simera?
den eime psagmenoss opws ec den kserw tosa polla epi tou 8ematos... alla 8a i8ela na didaxtw kati pou xrisimopoieitai simera anti gia pragmata pou prepei na ta fantazome giati den ginonte stin pragmatikotita.

re den 8elo se oti grafeis na erxomai kai na se tsigklao apo kato alla me auta pou grafeis den exo epilogi... Diladi an ma8aines gia tin 8eoria ton kvanton den 8a ta fantazosoun? 8a ta vlepes kapos?

SapioMoustaki
10-06-2012, 11:32 PM
Ναι ρε αλλα ειναι κατι σαν τα μαθηματικα , αμα δεν μαθεις διαιρεση προσθεση , πως θα κανεις εξισωσεις και λοιπα , αν καταλαβες , γι'αυτο μας μαθαινουν αυτα πρωτα και μετα πιο συγχρονα , για μας το κανουνε αλλα ενταξει στην Ελλαδα το εχουν καθυστερησει το πραγμα και κανουμε πραγματα που εκαναν οι αμερικανοι πριν 10 και 20 χρονια , αυτο ισχυει ΝΑΙ.
Αμα σε ενδιαφερουν τοσο αυτα τα πραγματα θα τα μαθεις , ειδικα αν θα πας για φυσικο , πυρινικος φυσικος και λοιπα.

Αφου εδω στην β λυκειου φετος καναμε , ενα βιβλιο της δεκαετιας του '80 με '90...τεχνολογια επικοινωνιες , 17 κεφαλαια και καναμε τα 5.Ενα παχυ βιβλιο και μας λεει στο τελος της χρονιας η καθηγητρια , του χρονου θα'ναι αλλο.

den einai etc san ta ma8imatika.. den xreiazete na ma8eis mia mixani pou den 8a iparksei pote... einai kapoia pragmata pou den 8a sou xreiastoun pou8ena... kai re vlaka zouiander katalave to pedi ti enwww ti mixani karno einai kati pou einai se fisiollogikes diastaseis... kai stin fisiki pou kanoume twra fantazese pragmata pou den prokeite na simvoun. stin kvantomixaniki fantazese pragmata pou simvenoun

ZouIander
10-06-2012, 11:53 PM
den einai etc san ta ma8imatika.. den xreiazete na ma8eis mia mixani pou den 8a iparksei pote... einai kapoia pragmata pou den 8a sou xreiastoun pou8ena... kai re vlaka zouiander katalave to pedi ti enwww ti mixani karno einai kati pou einai se fisiollogikes diastaseis... kai stin fisiki pou kanoume twra fantazese pragmata pou den prokeite na simvoun. stin kvantomixaniki fantazese pragmata pou simvenoun

me liga logia les pos an to vivlio den elege oti i mixani karnot den einai dunaton na kataskeuastei den 8a eixes kapoio provlima. Tora katalavaino pos enio8es otan autes oi sa8res kai anousies plirofories diavronan to mualo s kai to idio sou to einai.... Vevaia den exeis katalavei to oti gnorizeis pos kamia mixani den mporei leitourgisei toso apotelesmatika oso i mixani tou karno den einai ena
axristo efodio. Kai ama psa3eis ligo akoma pos i mixani tou karno exei kai praktiki a3ia http://en.wikipedia.org/wiki/Carnot_heat_engine .

SapioMoustaki
10-06-2012, 11:56 PM
me liga logia les pos an to vivlio den elege oti i mixani karnot den einai dunaton na kataskeuastei den 8a eixes kapoio provlima. Tora katalavaino pos enio8es otan autes oi sa8res kai anousies plirofories diavronan to mualo s kai to idio sou to einai.... Vevaia den exeis katalavei to oti gnorizeis pos kamia mixani den mporei leitourgisei toso apotelesmatika oso i mixani tou karno den einai ena
axristo efodio. Kai ama psa3eis ligo akoma pos i mixani tou karno exei kai praktiki a3ia http://en.wikipedia.org/wiki/Carnot_heat_engine .
me liga logia lew pws iparxoun polu pio simantika wrea kai ali8ina pragmata na ma8oume apo afta pou grafei

Hunterios
10-06-2012, 11:58 PM
den einai etc san ta ma8imatika.. den xreiazete na ma8eis mia mixani pou den 8a iparksei pote... einai kapoia pragmata pou den 8a sou xreiastoun pou8ena... kai re vlaka zouiander katalave to pedi ti enwww ti mixani karno einai kati pou einai se fisiollogikes diastaseis... kai stin fisiki pou kanoume twra fantazese pragmata pou den prokeite na simvoun. stin kvantomixaniki fantazese pragmata pou simvenoun
Στο λύκειο δεν επικεντρώνεσαι σε ένα επιστημονικό τομέα,απλά παίρνεις τα απαραίτητα εφόδια για να προχωρήσεις σε όποια σχολή θες.Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση προχωράς ώστε οι σπουδές να γίνουν πιο ειδικές σύμφωνα με τον τομέα που διάλεξες.

Αυτά που λες για κβαντομηχανική και θεωρία της σχετικότητας σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι απλά αστεία.

GtpantaNoobTeam
11-06-2012, 12:00 AM
nta3 ta themata ton paneladikon htan ola FAIL kai APOTIXIA , mageutikan 5 eidimones apo kathe mathima kai barousan ta poulia tous gia na gamisoun ta kaimena ta paidia fetos , dld nta3 eleos !

teoman
11-06-2012, 12:00 AM
Έχει πλάκα να τον πειράζεις, είναι όπως τα γλυφειτζούρια που παίρνεις απ' τα μικρά

liwnwwwwww malakes dn tha kimithw simera tha niwthw tipsis pou to mperdepsa k euxaristw gia to xioumor sas otan tha thelw na diaskedazw tha erxomai na vlepw ta post sas kai tha gelaw ty

GtpantaNoobTeam
11-06-2012, 12:01 AM
nta3 ti na pw ta themata ton paneladiko itn fail . Apotuxia mazeutika oloi gia na gamisoun ta kaimena ta paidia fetos pou dinan ( dn kserw an to post exei ksanaginei ala nmzw pws dn to postara k to ksanagrapsa )

SapioMoustaki
11-06-2012, 12:19 AM
Στο λύκειο δεν επικεντρώνεσαι σε ένα επιστημονικό τομέα,απλά παίρνεις τα απαραίτητα εφόδια για να προχωρήσεις σε όποια σχολή θες.Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση προχωράς ώστε οι σπουδές να γίνουν πιο ειδικές σύμφωνα με τον τομέα που διάλεξες.

Αυτά που λες για κβαντομηχανική και θεωρία της σχετικότητας σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι απλά αστεία.

koita exeis dikio stin defterova8mia 8a prepei na ma8enoume kritiki skepsi kai stin tritova8mia eidikes gnwseis alla stin ellada den einai etc... ma8eneis eidikes gnwseis stin defterova8mia kai lew pws an einai na exw tetoies prwtimw se simantika pragmata

SapioMoustaki
11-06-2012, 12:22 AM
nta3 ti na pw ta themata ton paneladiko itn fail . Apotuxia mazeutika oloi gia na gamisoun ta kaimena ta paidia fetos pou dinan ( dn kserw an to post exei ksanaginei ala nmzw pws dn to postara k to ksanagrapsa )

mia xara itan ta 8emata... isws i xeimeia eprepe na proeidopoihsoun kai mathimatika na min eperne i 8ewritiki gt tous gamisan se sxesi me tin viologia kai 8a exoun 8ema... alla gia 8etiko texnologiki ta 8emata twn ma8imatikwn itan wrea. kai genika se ola ta ma8imata valane wrea 8emata... pliroforiki mono den kserw pooso efkola itan gt ta iksera teleia kai oti kai na m vazane kata 99% 8a to egrafa.

Hunterios
11-06-2012, 12:33 AM
koita exeis dikio stin defterova8mia 8a prepei na ma8enoume kritiki skepsi kai stin tritova8mia eidikes gnwseis alla stin ellada den einai etc... ma8eneis eidikes gnwseis stin defterova8mia kai lew pws an einai na exw tetoies prwtimw se simantika pragmata

Για κάποιον όμως που απλά θέλει να τελειώσει το λύκειο,να γίνει μαθηματικός ή πληροφορικάριος κλπ δεν νομίζω ότι ο χωροχρόνος ή η κβαντική μηχανική είναι ακριβώς 'σημαντικά'..

Για εμένα και τα μελλοντικά μου σχέδια μπορεί να ήταν σημαντικό να μάθω πχ προγραμματισμό μικροελεγκτών,αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα έπρεπε να συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα σπουδών του λυκείου για πάρτη μου.

SapioMoustaki
11-06-2012, 01:01 AM
Για κάποιον όμως που απλά θέλει να τελειώσει το λύκειο,να γίνει μαθηματικός ή πληροφορικάριος κλπ δεν νομίζω ότι ο χωροχρόνος ή η κβαντική μηχανική είναι ακριβώς 'σημαντικά'..

Για εμένα και τα μελλοντικά μου σχέδια μπορεί να ήταν σημαντικό να μάθω πχ προγραμματισμό μικροελεγκτών,αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα έπρεπε να συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα σπουδών του λυκείου για πάρτη μου.
gia afton pou 8elei na ginei ma8imatikos den xreiazete kan i fisiki ti mou les twra.... milas gia terasties allages sto sistima enw egw gia mikroallages.

Hunterios
11-06-2012, 01:13 AM
gia afton pou 8elei na ginei ma8imatikos den xreiazete kan i fisiki ti mou les twra.... milas gia terasties allages sto sistima enw egw gia mikroallages.

A δηλαδή δεν δίνεις φυσική στην θετική και τεχνολογική κατεύθυνση?oh wait!

Για να λες μικροαλλαγές εννοείς ότι η θεωρία της σχετικότητας θα έμπαινε απλά σαν ένα κεφάλαιο στην φυσική και όχι σε ξεχωριστό μάθημα,πλάκα μας κάνεις?

FrOzen_GhOst
11-06-2012, 08:25 AM
1)Το πιο γαμάτο βιβλίο είναι οι Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.
Παρόλο που είναι μάθημα επιλογής είναι γραμμένο ωραία και κατανοητά.

2)ΑΟΔΕ είναι epic fail γιατί γράφει ολόκληρες παραγράφους για κάτι που χρειάζεται μόνο μια πρόταση.
Και η επική ειρωνεία είναι το απόσπασμα από το βιβλίο:
Περιεκτικότητα-συντομία. Η περιεκτικότητα και η συντομία του μηνύματος
αυξάνει τις δυνατότητες σύλληψής του από το δέκτη και βέβαια μειώνει το κόστος
της επικοινωνίας. Οι φλυαρίες και οι επαναλήψεις κουράζουν το δέκτη και επι-
δρούν αρνητικά στη διάθεσή του για επικοινωνία. Συ χ νό είναι το φαινόμενο να
γράφουμε πολλές σελίδες ή να μιλάμε πολύ ώρα, για να πούμε πράγματα που μπο-
ρούν να διατυπωθούν με δύο προτάσεις. Είναι χρήσιμο να δίνεται το περιεχόμενο
του μηνύματος με όσο λιγότερες λέξεις γίνεται. Βέβαια η περιεκτικότητα δε θα πρέ-
πει να λειτουργεί σε βάρος της πληρότητας.

3)Δεν μπορείς να μάθεις κβαντική φυσική ενώ δεν ξέρεις την έννοια της στοιχειώδους φυσικής ασχέτως που όλοι οι νόμοι καταργούνται.

NiGhT-(WiTnEsS)-
11-06-2012, 10:33 AM
Ξέρω παιδιά που στις πανελλήνιες γράψαν 95 ακόμα και 100% σε κάποια μαθήματα των πανελλήνιων εξετάσεων ...
Αυτό πάει να πει κάτι ... (όπως έστρωσες θα κοιμηθείς)
Άμα διαβάζεις όλη τη χρονιά προκόπτεις σε όποιο σχολείο και να πηγαίνεις ... άμα όμως πας τουρίστας και περιμένεις να διαβάσεις τελευταία στιγμή ... λυπάμαι αλλά έχασες ...
(Δεν μιλάω για πανελλήνιες*. μόνο για ενδοσχολικές. Στις πανελλήνιες είτε δώσεις από ΕΠΑ.Λ. είτε από Γ.Ε.Λ. παίρνεις όντως αυτό που αξίζεις.)
Γ.Ε.Λ : Κακός μαθητής -> 8-12 στα τετράμηνα, 1-5 στις εξετάσεις (*).
Μέτριος μαθητής-> 13-16 στα τετράμηνα, 10-14 στις εξετάσεις(*).
Καλός μαθητής-> 17-19 στα τετράμηνα, 15-18 στις εξετάσεις(*).
Άριστος μαθητής-> 20 στα τετράμηνα, 19,5-20 στις εξετάσεις(*).
Σε αντίθεση:
ΕΠΑ.Λ. : Κακός μαθητής ->11-14 στα τετράμηνα, 10 στις εξετάσεις(*).
Μέτριος μαθητής-> 15-18 στα τετράμηνα, 15-17 στις εξετάσεις(*).
Καλός μαθητής=Άριστος μαθητής->20 στα τετράμηνα 19-20 στις εξετάσεις(*).
Έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ το πράγματα (από το γενικό λύκειο που είμαι εγώ και από παιδιά που ξέρω που είναι στο ΕΠΑ.Λ.). Δεν το θεωρώ αδικία αλλά να μην συγκρίνουμε το πως βαθμολογούν στα Γ.Ε.Λ. και το πως στα ΕΠΑ.Λ. .

Wiz.Jiz
11-06-2012, 10:44 AM
(Δεν μιλάω για πανελλήνιες*. μόνο για ενδοσχολικές. Στις πανελλήνιες είτε δώσεις από ΕΠΑ.Λ. είτε από Γ.Ε.Λ. παίρνεις όντως αυτό που αξίζεις.)
Γ.Ε.Λ : Κακός μαθητής -> 8-12 στα τετράμηνα, 1-5 στις εξετάσεις (*).
Μέτριος μαθητής-> 13-16 στα τετράμηνα, 10-14 στις εξετάσεις(*).
Καλός μαθητής-> 17-19 στα τετράμηνα, 15-18 στις εξετάσεις(*).
Άριστος μαθητής-> 20 στα τετράμηνα, 19,5-20 στις εξετάσεις(*).
Σε αντίθεση:
ΕΠΑ.Λ. : Κακός μαθητής ->11-14 στα τετράμηνα, 10 στις εξετάσεις(*).
Μέτριος μαθητής-> 15-18 στα τετράμηνα, 15-17 στις εξετάσεις(*).
Καλός μαθητής=Άριστος μαθητής->20 στα τετράμηνα 19-20 στις εξετάσεις(*).
Έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ το πράγματα (από το γενικό λύκειο που είμαι εγώ και από παιδιά που ξέρω που είναι στο ΕΠΑ.Λ.). Δεν το θεωρώ αδικία αλλά να μην συγκρίνουμε το πως βαθμολογούν στα Γ.Ε.Λ. και το πως στα ΕΠΑ.Λ. .

Ναι στην βαθμολογία υπάρχει μία μικρή επιείκεια ... αλλά όπως είπες και εσύ "Στις πανελλήνιες είτε δώσεις από ΕΠΑ.Λ. είτε από Γ.Ε.Λ. παίρνεις όντως αυτό που αξίζεις."

Άρα και ο καλός μαθητής που ισούται με τον άριστο (στα ΕΠΑ.Λ θα πρέπει να στρωθεί, κάτι που δεν έκανε όλη τη χρονιά, και να γράψει !!
Κάτι που είναι εξίσου δύσκολο με τα αντίστοιχα Γενικά λύκεια !