PDA

View Full Version : [Solved] Connection problem!



DaRkSiDeR(GR)
21-07-2012, 02:00 AM
Παίδες ακούστε πως έχει η φάση.. Συνήθως (σχεδόν πάντα δηλαδή), το net μου έπεφτε μέρα παρά μέρα ας πούμε για 1-2 λεπτά και μετά ξανά έμπαινε, όπως και να είχε το game το έχανα.. Σήμερα που γύρισα από κατασκήνωση ως βοηθός (πριν 11 μέρες έφυγα) βλέπω τεράστια αλλαγή και δε ξέρω αν είναι καλό ή όχι.. Το net πέφτει για 2-3 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να βγάζει drop screen στο game αλλά να μη πέφτω... Και αυτό γίνεται συχνά και όχι όταν παίζω μόνο... Έλειψα τόσες μέρες αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να παίχτηκε.. Κάτι επιπλέον, επειδή τα αναλογικά κανάλια σταμάτησα να δουλεύουν, ο πατέρας αγόρασε έναν αποκωδικοποιητή και τον έβαλε στην τηλεόραση στο σαλόνι που είναι και το modem εκεί.. Απλά το ανέφερα δε νομίζω να παίζει ιδιαίτερο λόγο απλά για να ξέρετε πως έχει η φάση... Καμιά ιδέα; Από εκεί που έπεφτε ας πούμε για ώρα, τώρα τρώει σκαλώματα για λίγα δευτερόλεπτα.. Τι μπορώ να κάνω.....; Να τους πάρω τηλέφωνο να κάνουν restart την γραμμή; Να αφήσω το modem κλειστό να ''ηρεμήσει'' κανά 10ωρο...;

NecrobutcherGR
21-07-2012, 02:08 AM
Παίδες ακούστε πως έχει η φάση.. Συνήθως (σχεδόν πάντα δηλαδή), το net μου έπεφτε μέρα παρά μέρα ας πούμε για 1-2 λεπτά και μετά ξανά έμπαινε, όπως και να είχε το game το έχανα.. Σήμερα που γύρισα από κατασκήνωση ως βοηθός (πριν 11 μέρες έφυγα) βλέπω τεράστια αλλαγή και δε ξέρω αν είναι καλό ή όχι.. Το net πέφτει για 2-3 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να βγάζει drop screen στο game αλλά να μη πέφτω... Και αυτό γίνεται συχνά και όχι όταν παίζω μόνο... Έλειψα τόσες μέρες αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να παίχτηκε.. Κάτι επιπλέον, επειδή τα αναλογικά κανάλια σταμάτησα να δουλεύουν, ο πατέρας αγόρασε έναν αποκωδικοποιητή και τον έβαλε στην τηλεόραση στο σαλόνι που είναι και το modem εκεί.. Απλά το ανέφερα δε νομίζω να παίζει ιδιαίτερο λόγο απλά για να ξέρετε πως έχει η φάση... Καμιά ιδέα; Από εκεί που έπεφτε ας πούμε για ώρα, τώρα τρώει σκαλώματα για λίγα δευτερόλεπτα.. Τι μπορώ να κάνω.....; Να τους πάρω τηλέφωνο να κάνουν restart την γραμμή; Να αφήσω το modem κλειστό να ''ηρεμήσει'' κανά 10ωρο...;

Dostou kai panadol extra gia na xalarosei ..lol
Ontopic kalo ine na pareis ston paroxea sou na tous zaliseis
asyrmata sindeese e???
an nai k exeis tin dinatotita try ethernet !!!

DaRkSiDeR(GR)
21-07-2012, 01:02 PM
Οχι με ανταπτορα,καλωδιο αρα..

spitonoikokurhs
21-07-2012, 02:47 PM
αρχικα τσεκαρε το καλωδιο μηπως ειναι "μαγκωμενο" κομμενο ταλαιπωρημενο.

κατα δευτερον κανε ενα ρεσταρτ το ρουτερ

τριτον σηκωσε την τηλεφωνικη γραμμη και ακου (χωρις να παρεις τηλεφωνο) αν εχει παρασιτα η τον παραμικρο ηχο.

τεταρτον παρε τηλεφωνο τον παροχο και πες του να τσεκαρει την γραμμη σου

DaRkSiDeR(GR)
21-07-2012, 03:24 PM
αρχικα τσεκαρε το καλωδιο μηπως ειναι "μαγκωμενο" κομμενο ταλαιπωρημενο.

κατα δευτερον κανε ενα ρεσταρτ το ρουτερ

τριτον σηκωσε την τηλεφωνικη γραμμη και ακου (χωρις να παρεις τηλεφωνο) αν εχει παρασιτα η τον παραμικρο ηχο.

τεταρτον παρε τηλεφωνο τον παροχο και πες του να τσεκαρει την γραμμη σου

Τα'χω κάνει όλα εκτός από το 4ο στάδιο διότι περιμένω απαντήσεις... Το τηλέφωνο ακούγεται μια χαρά, κοίταξα όλα τα καλώδια δεν είδα κάτι.. Το router το κλείνω κάθε βράδυ πριν πέσω για ύπνο άρα...

spitonoikokurhs
21-07-2012, 06:26 PM
H problhmatiko router h h grammh sou.ektos an exeis spyware sto pc

DaRkSiDeR(GR)
21-07-2012, 07:12 PM
H problhmatiko router h h grammh sou.ektos an exeis spyware sto pc

Router όχι τόοοοσο καλό αλλά παλεύεται.. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσει.. Θα πάρω τηλέφωνο OTE να κάνουν την γραμμή ένα restart και θα ενημερώσω...

spitonoikokurhs
21-07-2012, 08:05 PM
Router όχι τόοοοσο καλό αλλά παλεύεται.. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσει.. Θα πάρω τηλέφωνο OTE να κάνουν την γραμμή ένα restart και θα ενημερώσω...

κανε ενα firmware update πρωτα,δοκιμασε πως παει το ιντερνετ

αν συνεχιστει παρε τηλεφωνο τον παροχο και πες του οτι "ανεβαζεις ping" στα παιχνιδια

btw κανε αυτο

run
γραψε εκει CMD
μετα αυτη την εντολη:
ping www.google.com -t

σου βγαζει time out? τι pings σου λεει?

Its_Time_For_FF
21-07-2012, 08:39 PM
το router reboot οχι απλα κλεισιμο

DaRkSiDeR(GR)
21-07-2012, 11:33 PM
κανε ενα firmware update πρωτα,δοκιμασε πως παει το ιντερνετ

αν συνεχιστει παρε τηλεφωνο τον παροχο και πες του οτι "ανεβαζεις ping" στα παιχνιδια

btw κανε αυτο

run
γραψε εκει CMD
μετα αυτη την εντολη:
ping www.google.com -t

σου βγαζει time out? τι pings σου λεει?

Aρκετά μεγάλα... 75-78... Παρόλα αυτά δε κολλάω ποτέ ρε και το internet είναι γρήγορο.. Μόνο τα disconnect είναι το θέμα..

spitonoikokurhs
22-07-2012, 03:05 PM
Aρκετά μεγάλα... 75-78... Παρόλα αυτά δε κολλάω ποτέ ρε και το internet είναι γρήγορο.. Μόνο τα disconnect είναι το θέμα..

katse re 75-78 exeis,komple eisai.egw spiti me to wireless exw gurw sto 100.

time out sou kanei?

DaRkSiDeR(GR)
23-07-2012, 12:22 AM
katse re 75-78 exeis,komple eisai.egw spiti me to wireless exw gurw sto 100.

time out sou kanei?

Ρε τρώω disconnect για 2-3 δευτερόλεπτα, πατάω !checkme και από το 30 με πάει στα 150 ms χωρίς να lagάρω όμως.. Και μετά από κανα λεπτό πέφτει πάλι στα 30... Όταν πάει 150 δε lagάρω καθόλου ρε... Μόνο το drop screen με χαλάει που παθαίνω για 2-3 δευτερόλεπτα.... Τι γίνεται ρε...

spitonoikokurhs
23-07-2012, 11:53 AM
Ρε τρώω disconnect για 2-3 δευτερόλεπτα, πατάω !checkme και από το 30 με πάει στα 150 ms χωρίς να lagάρω όμως.. Και μετά από κανα λεπτό πέφτει πάλι στα 30... Όταν πάει 150 δε lagάρω καθόλου ρε... Μόνο το drop screen με χαλάει που παθαίνω για 2-3 δευτερόλεπτα.... Τι γίνεται ρε...

αυτα με το ping στα βγαζει στο cmd η στο παιχνιδι μεσα.....?που τσεκαρεις το ping σου? πηρες τον isp..?

Its_Time_For_FF
23-07-2012, 02:21 PM
reboot το router

spitonoikokurhs
23-07-2012, 02:37 PM
reboot το router

to exei kanei hdh, to leei prohgoumenws!

mono me ping apo to cmd 8a mas deiksei ti trexei/paei strava...

Its_Time_For_FF
23-07-2012, 03:44 PM
to exei kanei hdh, to leei prohgoumenws!

mono me ping apo to cmd 8a mas deiksei ti trexei/paei strava...

λεει οτι το κλεινει καθε βραδυ, οχι οτι το κανει rr

spitonoikokurhs
23-07-2012, 04:01 PM
λεει οτι το κλεινει καθε βραδυ, οχι οτι το κανει rr

otan to kleinei ginetai automata restart. afou kleinei k ksananoigei apo thn arxh.

Its_Time_For_FF
23-07-2012, 07:33 PM
otan to kleinei ginetai automata restart. afou kleinei k ksananoigei apo thn arxh.

οχι, απλα κλεινει. δεν ειναι το ιδιο σαν τον υπολογιστη. στο router αν το κανει rr επαναφερονται οι εργοστασιακες ρυθμισεις, κατι που δεν γινετε με απλο κλεισιμο

spitonoikokurhs
23-07-2012, 07:37 PM
οχι, απλα κλεινει. δεν ειναι το ιδιο σαν τον υπολογιστη. στο router αν το κανει rr επαναφερονται οι εργοστασιακες ρυθμισεις, κατι που δεν γινετε με απλο κλεισιμο

restart= reboot= kleisimo anoigma


auto pou les einai to "reset/restore factory settings."

Its_Time_For_FF
23-07-2012, 08:38 PM
restart= reboot= kleisimo anoigma = ΝΟ


auto pou les einai to "reset/restore factory settings."

.

DaRkSiDeR(GR)
24-07-2012, 12:19 AM
Κάνω καλά που το κλείνω κάθε βράδυ βασικά; Δε βρίσκω λόγο να καίει άσκοπα όταν κοιμάμαι ή όταν λείπω. Γενικώς κάνει να το κλείνουμε συχνά ή όχι;

PS : Τηλέφωνο δε πήρα ακόμα μέχρι να βεβαιωθούμε.. Τώρα δεν έχει πέσει πολύ άντε 1-2 φορές πάντως σταθερά πέφτει για 2-3 sec όπως είχα πει... Στο CMD το ping έπεσε στα 50...

Its_Time_For_FF
24-07-2012, 12:27 AM
δεν υπαρχει προβλημα που την κλεινεις.
restart το εκανες? δοκιμασε το τουλαχιστον. εχω πρηξει αλλα δεν ειναι το ιδιο με το κλεισιμο.

DaRkSiDeR(GR)
24-07-2012, 12:32 AM
δεν υπαρχει προβλημα που την κλεινεις.
restart το εκανες? δοκιμασε το τουλαχιστον. εχω πρηξει αλλα δεν ειναι το ιδιο με το κλεισιμο.

Αν λέμε το ίδιο κουμπάκι και αν πατιέται όχι δε το έκανα ακόμα θα το κάνω αύριο γιατί τώρα έχω δουλειά... Θα αλλάξει κάτι ριζικά;

DaRkSiDeR(GR)
24-07-2012, 01:11 PM
Παίδες το net χάνεται για 2-3 δευτερόλεπτα όταν πάω να προχωρήσω ένα video στο Youtube.. Τι μπορεί να φταίει με αυτό; Adobe Flash Player; Και πάλι ποιος ο λόγος να φαίνεται σα να κάνει disconnect..;

KawaSakis
10-08-2012, 01:05 PM
Closed