PDA

View Full Version : [Solved] Πρόβλημα με τον Η/Υ



DissaronO
16-08-2012, 10:27 PM
τωρα τελευταια το p.c απο μονο του...αλλες φορες παγωνει η οθονη αλλες σβηνει....αλλες κανει επανεκινηση.......ιδεες για το τι μπορει να φταιει?>

kailoipa
17-08-2012, 10:27 AM
ε σε τετοιες περιπτωσεις σχεδον παντα η κανα τροφοδοτικο ή ανεμηστηρας φταιει

Its_Time_For_FF
17-08-2012, 11:44 AM
Για την οθονη μπορει να φτεει η καρτα γραφικων, αλλα για τις επανεκκινησης μπορει να φτενε τα παντα. Ποτε στα κανει αυτα?

DissaronO
17-08-2012, 01:07 PM
Μου έχει τύχει και 3 φορές μέσα σε μια ώρα..και το p.c μόλις που το είχα ανοίξει,δεν είχε ζεσταθει.

protogonos
17-08-2012, 01:34 PM
isos thermokrasia...

spitonoikokurhs
17-08-2012, 03:10 PM
Μου έχει τύχει και 3 φορές μέσα σε μια ώρα..και το p.c μόλις που το είχα ανοίξει,δεν είχε ζεσταθει.

οταν κολαει,βγαζει μπλε οθονη? μενει στατικο-παγωμενο χωρις να κουνιεται κερσορας? το capslock ανταποκρινεται?
εκανες ινσταλλ τωρα τελευταια τπτ καινουργιο στο σκληρο?

οταν ξανακολησει βαλε το αυτι σου μπροστα απο το κουτι,και πες μου αν ακους κατι σαν επαναλαμβανομενο "τακ" "τακ".

DissaronO
17-08-2012, 07:47 PM
οταν κολαει,βγαζει μπλε οθονη? μενει στατικο-παγωμενο χωρις να κουνιεται κερσορας? το capslock ανταποκρινεται?
εκανες ινσταλλ τωρα τελευταια τπτ καινουργιο στο σκληρο?

οταν ξανακολησει βαλε το αυτι σου μπροστα απο το κουτι,και πες μου αν ακους κατι σαν επαναλαμβανομενο "τακ" "τακ".

οταν γινετε froze δεν νιωθει τπτ....ουτε ποντικι ουτε πλικτρολογιο.....αναγκαζομε και το κανω ρεσταρτ......τπτ καινουργιο δεν εχω βαλει εκτος απο κατι ενημερωσεις που γινοντε για τα windows......ηχο εκτος απο τον ανεμιστηρα δεν ακουω...

Lafayette
17-08-2012, 10:03 PM
Παιδιά κάτι άλλο, αν ακούγεται μόνο ο ανεμιστήρας και τίποτα άλλο είναι καλό αυτό; Όχι να ακούγεται πολύ δυνατά.. Απλά να ακούγεται.. Και αν ακούγεται δυνατά, είναι κακό;

spitonoikokurhs
18-08-2012, 01:13 PM
@καζανοβα
αν ακουγεται δυνατα ή υπερθερμαινεται το pc σου,ή θελει καθαρισμα ή απλα δουλευει ετσι ο ανεμιστηρας.

@ντισαρονο
θα σου ελεγα να κανεις διαγνωστικα μνημων τοτε και μετα σκληρου δισκου.
αν κανεις και τα 2 βγουν οκ τοτε κανε ενα φορματ,λογικα θα εχουν "κλασει" τπτ system files.

Lafayette
18-08-2012, 02:00 PM
@καζανοβα
αν ακουγεται δυνατα ή υπερθερμαινεται το pc σου,ή θελει καθαρισμα ή απλα δουλευει ετσι ο ανεμιστηρας.

@ντισαρονο
θα σου ελεγα να κανεις διαγνωστικα μνημων τοτε και μετα σκληρου δισκου.
αν κανεις και τα 2 βγουν οκ τοτε κανε ενα φορματ,λογικα θα εχουν "κλασει" τπτ system files.

Αν ακούγεται σκέτο, απλά έτσι ακούγεται ο ανεμιστήρας και το δεχόμαστε; Δε θέλει κάτι άλλο....; Με ένα καθάρισμα θα θερμαίνεται πιο λίγο και θα ακούγεται λιγότερο δηλαδή; :o

spitonoikokurhs
18-08-2012, 02:17 PM
ναι,ειδικα αν εχει σκονη σαν στρωμα με τριχες μαζι επιβραδυνουν την ταχυτητα και ζοριζουν περισσοτερο τον ανεμιστηρα.

καλο θα ειναι να πηγαινεις το pc καθε εξαμηνο και να το "φυσας" σε κανενα βενζιναδικο.

προσοχη ομως μην φυσας με φουλ ταχυτητα τους ανεμιστηρες γιατι υπαρχει ο κινδυνος να τους χαλασεις,φυσα τους εμμεσα και με "μετρο" στην πιεση-ταχυτητα.

Lafayette
18-08-2012, 02:42 PM
ναι,ειδικα αν εχει σκονη σαν στρωμα με τριχες μαζι επιβραδυνουν την ταχυτητα και ζοριζουν περισσοτερο τον ανεμιστηρα.

καλο θα ειναι να πηγαινεις το pc καθε εξαμηνο και να το "φυσας" σε κανενα βενζιναδικο.

προσοχη ομως μην φυσας με φουλ ταχυτητα τους ανεμιστηρες γιατι υπαρχει ο κινδυνος να τους χαλασεις,φυσα τους εμμεσα και με "μετρο" στην πιεση-ταχυτητα.

Έγινε έγινε θα το φροντίσω κάθε 6μηνο και με προσοχή τους ανεμιστήρες, thanks!

spitonoikokurhs
18-08-2012, 03:36 PM
καθε φορα που καθαριζεις το pc σου παρατεινεις την ζωη του,αυτο το 5λεπτο φυσημα δν φανταζεσαι ποσο "δροσιζει" το pc σου

αν ειχε στομα θα σου φωναζε ΣΑΓΑΠΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μιας και φροντιζες το εναν εχθρο του (θερμοκρασια,ο αλλος εχθρος ειναι οι αυξομειωσεις της τασης ρευματος)