PDA

View Full Version : [Solved] Πρόβλημα με τον τοπικό δίσκο



Eimai.Ninja
14-10-2012, 09:34 PM
Καλησπέρα. Το θέμα μου έχει ως εξής. Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς τον τοπικό μου δίσκο να λιγοστεύει σε χωρητικότητα χωρίς να κάνω κάποια εγκατάσταση ή κάτι τέτοιο. Από όσο ξέρω υπάρχουν κάποια backup αρχεία τα οποία πιάνουν χώρο στο pc. Πώς μπορεί να σταματήσει η μείωση του δίσκου; (πέρα από τα προφανή uninstall) Ίσως κάποιο προγραμμα να βάζει σε τάξη ό,τι άχρηστο υπάρχει στον δίσκο και να τα διαγράφει μόνο του; Thanks in advance.

KirChhOff
14-10-2012, 09:40 PM
κοιτα καλο ειναι να ξεκινησεις με το CCleaner (http://www.piriform.com/ccleaner) και να εξοικονομησεις καποια MB/GB απο τον σκληρο σου. πρωτη φορα που το ειχα χρησιμοποιησει ειχα καθαρισει 10-12GB περιπου απο τα προσωρινα αρχεια...
οσο για το προγραμμα που λες δεν ξερω αν καταλαβαινεις ποσο λογικο ειναι να υπαρχει αυτο το προγραμμα, καθως δεν μπορει να καθοριστει το αχρηστο και το μη, ετσι; προσπαθησε μονος σου να σβησεις οτι σου ειναι αχρηστο και το back up που κανεις καλο ειναι να γινεται σε αλλον δισκο (κατα προτιμηση σκληρο εξωτερικο).

K[a]ne
14-10-2012, 10:41 PM
http://windirstat.info/

Δοκίμασε το για να βρεις ποια αρχεία σου τρώνε το δίσκο.

PRO_ta8litis
14-10-2012, 11:49 PM
vasi ton medium gnwsewn mou,tha pw oti exeis laptop,kai oti kapoio apo ta 1321231 programmata pou eixe otan to pires me pre-installed ta windows kanei aytomata backup kai sou trwei xwro (been there,done that)

pes mas tin marka/modelo tou laptop an to petixa kai isws se help

Eimai.Ninja
15-10-2012, 01:02 AM
vasi ton medium gnwsewn mou,tha pw oti exeis laptop,kai oti kapoio apo ta 1321231 programmata pou eixe otan to pires me pre-installed ta windows kanei aytomata backup kai sou trwei xwro (been there,done that)

pes mas tin marka/modelo tou laptop an to petixa kai isws se help

Έπεσες έξω, desktop έχω :P Ευχαριστώ για το feedback μάγκες.

Tsafen
15-10-2012, 01:10 AM
me to ccleaner mporeis na to kaneis kai stis ri8miseis me to ka9arismos programaton kai axriston arxeiwn :D

Amoxilin
19-10-2012, 07:45 AM
Είχαμε εξέλιξη με αυτό το θέμα?


Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντησή μου. Να προτείνω και εγώ μερικά:

1) Για αρχή στη θέση σου θα έκανα μία ανασυγκρότηση δίσκου. Όχι πως σε βοηθάει πολύ, αλλά τουλάχιστον βάζει σε μία τάξη τα πράγματα όσον αφορά τον δίσκο C.
2) Δοκίμασε το CCleaner. Θα σε βοηθήσει πολύ πιστεύω και εκεί θα βρεις λύση.

Εγώ όμως έχω να προτείνω και το Total Commander (http://www.ghisler.com/download.htm). Έχει πρόσβαση μέχρι και στα κρυφά αρχεία συστήματος και εκεί μπορείς να κρίνεις τι είναι αχρείαστο και τι όχι.

Ελπίζω να βοήθησα

LoD
19-10-2012, 08:07 AM
εμενα επειδη μου ετυχε το ιδιο ηταν επειδη ο φακελος 'ληψεις' του υπολογιστη ηταν σε εκεινο το σκληρο και μου γεμισε με τα διαφορα που ειχα κατεβασει αλλα πιο πολυ με ταινιες απο τορρεντ.
δες που αποθηκευονται αυτα που κατεβαζεις μηπως ειναι εκει και αν ειναι εκει μετεφερε τα στον αλλον σκληρο.
p.s. και αν οντως κατεβαζεις ταινιες καντες να αποθηκευονται στον αλλο δισκο και να κανει seed και feed απο εκεινο τον δισκο.
p.s.2 τον φακελο 'ληψεις' δεν μπορεσα να τον μετακινησω στον διπλα σκληρο. αρα παρε τα αρχεια και μετα μια καθαρση δισκου.

KirChhOff
19-10-2012, 01:36 PM
δοκιμασε το προγραμμα του Amoxilin. μετα, το που αποθηκευονται τα αρχεια (λ.χ. ληψεις) ειναι κατι το οποιο ρυθμιζεται ευκολα. κοιταξε το δεν χανεις κατι. κατι αλλο. το backup που εχεις βαλει να γινεται απο την επιλογη των Windows το'χεις η απο αλλο προγραμμα;

Eimai.Ninja
19-10-2012, 04:16 PM
δοκιμασε το προγραμμα του Amoxilin. μετα, το που αποθηκευονται τα αρχεια (λ.χ. ληψεις) ειναι κατι το οποιο ρυθμιζεται ευκολα. κοιταξε το δεν χανεις κατι. κατι αλλο. το backup που εχεις βαλει να γινεται απο την επιλογη των Windows το'χεις η απο αλλο προγραμμα;

Νομίζω πως γίνεται από τα windows by default, δεν είμαι σίγουρος. Το ccleaner κάνει δουλεία πάντως, ήδη έχει απελευθερωθεί αρκετός χώρος. Θα δοκιμάσω και το total commander στο μέλλον.


ne;1005844']http://windirstat.info/

Δοκίμασε το για να βρεις ποια αρχεία σου τρώνε το δίσκο.

Το δοκίμασα, αν και δεν καταλαβαίνω απόλυτα πως να το χειριστώ είναι πολύ παραστατικό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, νομίζω το πρόβλημα έχει λυθεί!

XatZhS
19-10-2012, 04:56 PM
Problem Solved
Thread Closed