PDA

View Full Version : Wireless



Pro.GiaGia
18-01-2014, 01:24 AM
Εχω θεμα με ενα notebook που εχω,δεν μπορω να μπω στο νετ ενω ειχε 2βδομαδες που το ειχα κανει φορματ και ηταν ολα κομπλε,κολαει το εικονιδιο απο οτι καταλαβα κατι τετοιο,ναι μεν λεει συνδεθηκε ενω το εικονιδιο διχνει να ειναι off τα wireless η να "μπαινει" στο δυκτιο. και ετσι καπως δεν γινεται να μπει στο νετ,τι μπουρουμε να κανουμε?

KirChhOff
18-01-2014, 05:13 AM
Δεξί κλικ στο εικονίδιο δικτύου, Open Network and Sharing Center, change adapter settings, disable device, enable device.
Αυτό μου το'κανει και'μένα αραιά και που αλλά δεν ξέρω πως και γιατί. Δεν έχω ψάξει περαιτέρω αφού έχω βρει αυτήν την γρήγορη λύση (restart της κάρτας δικτύου). Αν δεν δουλέψει let me know.

Pro.GiaGia
18-01-2014, 10:56 AM
μπα τπτ δεν εγινε φιλε denis..:/ εκανα να εντοπισει την βλαβη και μου λεει: τα windows δεν ηταν δυνατο να εντοπισουν αυτοματα τις ρυθμισεις του διακομιστη μεσολαβησης αυτου του δικτυου.

Pro.GiaGia
19-01-2014, 04:56 PM
helpppppppppppppppppppppppppppp

Call-me-Winner
19-01-2014, 05:47 PM
Λοιπόν παλικάρι θα σου δώσω μερικά βήματα για να δούμε ακριβώς τι πάει στραβά.

1) δοκίμασε να συνδέσεις το λάπτοπ στο ρουτερ μέσω καλωδίου

2) δοκίμασε να συνδεθείς με άλλες συσκευές στο ρουτερ ασύρματα.

Αν δεν μπορέσει καμία συσκευή να συνδεθεί στο ρουτερ τότε έχει πρόβλημα αυτό και απλά θα το αλλάξεις.


*παρ'ολα αυτά αν μπορέσω να βρω pc γιατί και εμένα έχει πρόβλημα θα το δούμε και μέσω teamwiever.
Postαρε τι έγινε για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περεταίρω!

FearOnMyDeath.
19-01-2014, 06:22 PM
Αν δεν δεις τπτ με τα παραπάνω κάνε ρε ινσταλ τα ντριβερς του wireless..!

Pro.GiaGia
19-01-2014, 09:01 PM
Λοιπόν παλικάρι θα σου δώσω μερικά βήματα για να δούμε ακριβώς τι πάει στραβά.

1) δοκίμασε να συνδέσεις το λάπτοπ στο ρουτερ μέσω καλωδίου

2) δοκίμασε να συνδεθείς με άλλες συσκευές στο ρουτερ ασύρματα.

Αν δεν μπορέσει καμία συσκευή να συνδεθεί στο ρουτερ τότε έχει πρόβλημα αυτό και απλά θα το αλλάξεις.


*παρ'ολα αυτά αν μπορέσω να βρω pc γιατί και εμένα έχει πρόβλημα θα το δούμε και μέσω teamwiever.
Postαρε τι έγινε για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περεταίρω!
κλεβω νετ φιλε απο τον γειτονα (το ξερει :p ) με το pc μπαινω ασυρματα μεσω κεραιας.. πως θα το κανουμε με το teamwiever εφοσον δεν θα εχω νετ?

FearOnMyDeath. κατεβασα και τα περασα με στικακι,τα εκανα ινσταλλ αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι τα παλια υπηρχαν η οχι..

FrOzen_GhOst
19-01-2014, 09:59 PM
Windows 8?

Pro.GiaGia
19-01-2014, 10:15 PM
Windows 8?

windows 7 x32

Call-me-Winner
19-01-2014, 11:29 PM
Ρώτησες τον γείτονα αν έχει πρόβλημα; ;ρ

Pro.GiaGia
19-01-2014, 11:34 PM
Ρώτησες τον γείτονα αν έχει πρόβλημα; ;ρ
ναι ρε αφου μου εδωσε και τον κωδικο!
τον ειχα πει να κανει και ενα restart το ρουτερ οπως και εκανε αλλα @@!
πλζ βρειτε μου μια λυση παιδια..

Call-me-Winner
19-01-2014, 11:54 PM
Μετά απ όλα αυτά η διάγνωση, προσωπική διάγνωση, ειναι καθαρά Win7 πρόβλημα.
Ζητά τα ρέστα από αυτόν που σου έκανε φορματ.

Last tip: βγάλε την μπαταρία από το λάπτοπ και κρατά για 1 λεπτό πατημένο το power button.

Pro.GiaGia
20-01-2014, 11:34 AM
Μετά απ όλα αυτά η διάγνωση, προσωπική διάγνωση, ειναι καθαρά Win7 πρόβλημα.
Ζητά τα ρέστα από αυτόν που σου έκανε φορματ.

Last tip: βγάλε την μπαταρία από το λάπτοπ και κρατά για 1 λεπτό πατημένο το power button.
@@..πως κανω unistall τα wireless τα παλια? πινακας ελενχου-προγραμματα-προγραμματα και δυνατοτητες-καταργηση εγκαταστασης ενος προγραμματος- και μετα πως ειναι το ναμε ?

Pro.GiaGia
20-01-2014, 11:46 AM
παιζει να εχει 2 drivers στην ουσια και να μπερδευεται?

Call-me-Winner
20-01-2014, 01:09 PM
έναρξη > δεξί κλικ στον υπολογιστής > ιδιότητες > διαχείριση συσκευών > προσαρμογέας δυκτίου.

Εκεί θα έχει λογικά 3 υποκατηγορίες, η μεσέα με όνομα (λογικά) "προσαρμογέας Microsoft μπλα μπλα μπλα" είναι λογικά αυτή που θα έχει πρόβλημα.

εκεί κάνεις δεξί κλικ, και ενημέρωση προγράμματος οδήγησης > αναζήτηση προγράμματος οδήγησης απο τον υπολογιστή μου (μη αυτόματα) > επιλογή απο μια λίστα > επιλέγεις αυτό που έχει εκεί και μετα επόμενο. Restart and enjoy


αν δεν γίνει τίποτα κάνεις το ίδιο και με τις αλλες υποκατηγορίες

Pro.GiaGia
20-01-2014, 06:03 PM
έναρξη > δεξί κλικ στον υπολογιστής > ιδιότητες > διαχείριση συσκευών > προσαρμογέας δυκτίου.


εκεί κάνεις δεξί κλικ, και ενημέρωση προγράμματος οδήγησης > αναζήτηση προγράμματος οδήγησης απο τον υπολογιστή μου (μη αυτόματα) > επιλογή απο μια λίστα > επιλέγεις αυτό που έχει εκεί και μετα επόμενο. Restart and enjoy


αν δεν γίνει τίποτα κάνεις το ίδιο και με τις αλλες υποκατηγορίες
στην αρχη ειχε γυρω στα 7-8..μετα με καθε επαννεκινηση γινοντουσαν λιγοτερα και ετσι στο τελος μιναν αυτα τα 3..τα εκανα ολα κομπλε αλλα τπτ ρε φιλε :(

Pro.GiaGia
22-01-2014, 06:13 PM
ερωτηση..εαν κανω φορματ και κανω διορθωση προβληματως θα γινει δουλεια?

Call-me-Winner
22-01-2014, 06:21 PM
Ή ο τύπος σου έκανε σκατα φορματ ή ειναι hardware πρόβλημα...

Pro.GiaGia
22-01-2014, 07:27 PM
Ή ο τύπος σου έκανε σκατα φορματ ή ειναι hardware πρόβλημα...

hardware τι εννοεις?

Call-me-Winner
22-01-2014, 07:30 PM
hardware τι εννοεις?Υλικό υπολογιστή. Πλαστικό σιδερένιο χάλκινο κτλπα..ν

Pro.GiaGia
22-01-2014, 08:10 PM
Υλικό υπολογιστή. Πλαστικό σιδερένιο χάλκινο κτλπα..ν

λολ..:S εσυ τι θα εκανες στην θεση μου?

Call-me-Winner
22-01-2014, 08:25 PM
λολ..:S εσυ τι θα εκανες στην θεση μου?

Θα πήγαινα σε αυτόν που μου έκανε το φορματ, θα του έλεγα οτι μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα και καλα θα κάνει να το φτιάξει γιατί έκανε κάποιο λαθος