PDA

View Full Version : Internet Browsers



fLa_gO_Mi
11-03-2014, 02:38 AM
Γεια σας και πάλι, για μια ακόμα φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχω ακούσει από 2 άτομα την τελευταία βδομάδα πως το Google Chrome έχει πρόβλημα με την προστασία ιδιωτικών στοιχείων που χρησιμοποιούνται και αποθηκεύονται κατά τη λειτουργία του chrome (δηλαδή μπορούν να χακάρουν πολύ εύκολα τους κωδικούς σου από κάποιο άλλο browser και συγκεκριμένα έχω ακούσει για το Firefox). Θα ήθελα να μου απαντήσετε στο αν ισχύει αυτό και πιο κατά την γνώμη σας είναι το καλύτερο browser.



ΥΓ. κάνω αυτό το thread στο offtopic μόνο και μόνο γιατί πιστεύω πως εδώ θα το δουν περισσότερα άτομα απότι αν το έκανα στο support, αν νομίζετε ότι πρέπει να πάει εκεί μετακινήστε το.

K-GOD-
11-03-2014, 10:15 AM
Ακουσα οτι η κυρα μαιρη κανει καλα μπιφτεκια τα δοκιμασα και επαθα δηλητηριαση

C0uP_d3_GrAcE
11-03-2014, 07:21 PM
Δεν εχω ακουσει κατι συγκεκριμενο αλλα να ξερεις πως ο εν λογο browser εχει agility πλην ασφαλεια! Δες πχ mozilla που καπως τα συνδιαζει και τα 2 αλλα με λιγο βαρος και πιο καλη ασφαλεια! Εν ολιγοις δεν εχω ακουσει κατι ουτε στο λεω εμπειρικα απλα υπαρχουν πιο safe browsers! Hope this helps!

spitonoikokurhs
11-03-2014, 07:28 PM
http://www.zdnet.com/google-challenges-hackers-to-take-on-chrome-os-7000010516/

απλα για να μαθεις ποσο σοβαρα παιρνει τα Security issues η google. αυτο που διαβασες δεν στεκει.μια στις χιλιες να στεκει,θα εχει ηδη διορθωθει το vulnerability.

υ.γ. τι στοιχεια δλδ περνανε απο το chrome σου και θες τετοια τρελη ασφαλεια? ;)

fLa_gO_Mi
11-03-2014, 10:49 PM
http://www.zdnet.com/google-challenges-hackers-to-take-on-chrome-os-7000010516/

απλα για να μαθεις ποσο σοβαρα παιρνει τα Security issues η google. αυτο που διαβασες δεν στεκει.μια στις χιλιες να στεκει,θα εχει ηδη διορθωθει το vulnerability.

υ.γ. τι στοιχεια δλδ περνανε απο το chrome σου και θες τετοια τρελη ασφαλεια? ;)


δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς τι κάνω αλλά είναι σημαντικοί για μένα, και στην τελική δεν θα μου άρεσε να μπορούν να έχουν ούτε καν τον κωδικό μ στο facebook. (το πιο απλό)

για να κάνω πιο λιανά το γιατί το γράφω αυτό, άκουσα μια ιστορία από "τρίτους" και ανησύχησα. Ήταν λέει μια κοπέλα και ήθελε να βρει τον κωδικό του γκόμενου της στο FB και στο e-mail. Ήταν ψιλοάσχετη με τους υπολογιστές και ρώτησε κάποιον σχετικό. Αυτός της είπε κάτι πράγματα να κάνει και αυτή τελικά τα κατάφερε. Στο τέλος αυτός της είπε πως η δουλειά έγινε πολύ εύκολα γιατί ο γκόμενος της χρησιμοποιούσε το Chrome. Να σημειωθεί ότι βρήκε τους κωδικούς του από άσχετο PC και όχι από το PC του γκόμενου της. (Εμένα μου το είπε μια ξαδέρφη μ, της οποίας όπως μου είπε της το είπε η ίδια η κοπέλα της ιστορίας)

ΥΓ: δεν ξέρω αν βρήκε τους κωδικούς, δηλαδή να είδε τους αριθμούς ή τα γράμματα που τυχόν υπήρχαν στο password, ή απλώς αν μπορεί και μπαίνει, με κάποιο πρόγραμμα λογικά, χωρίς να έχει δει τους αριθμούς ή τα γράμματα.

Call-me-Winner
11-03-2014, 11:05 PM
Και μένα μου είπαν οτι ο Γιαννάκης πετάει.
Στο Mozilla μπορώ να βρω τα πάντα που έχεις γράψει αν δεν γίνει restart στο pc, στο google chrome όχι.

fLa_gO_Mi
11-03-2014, 11:13 PM
Και μένα μου είπαν οτι ο Γιαννάκης πετάει.
Στο Mozilla μπορώ να βρω τα πάντα που έχεις γράψει αν δεν γίνει restart στο pc, στο google chrome όχι.

το συγκεκριμένο για το Mozilla το ξέρω και εγώ, απλώς μιλάω και για μετά το restart του PC, μετά την πάροδο μιας μέρας, μια βδομάδας, μιλάω γενικά.

Call-me-Winner
11-03-2014, 11:16 PM
Μπα, αν δεν έχεις το "pit-locker" ανοιχτό που κρατάει οτι γράφεις σε μορφή κώδικα ώστε να το hackαρει κάποιος κτλπ όχι αλλα όλα αυτά ειναι σχεδόν απίθανα να σου συμβούν οπότε ρελαξ

fLa_gO_Mi
11-03-2014, 11:22 PM
oκ. σοφά και καθησυχαστικά λόγια.

spitonoikokurhs
11-03-2014, 11:37 PM
επισης θα μπορουσες καλλιστα οταν κλεινεις το chrome να βαλεις επιλογη να κανει delete το history και το remember password
ωστε να εχεις ακομα μια βαθμιδα προστασιας.

fLa_gO_Mi
11-03-2014, 11:54 PM
επισης θα μπορουσες καλλιστα οταν κλεινεις το chrome να βαλεις επιλογη να κανει delete το history και το remember password
ωστε να εχεις ακομα μια βαθμιδα προστασιας.

το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα γιατί θα ήταν λίγο βαρετό να βάζω συνέχεια τους κωδικούς σε σελίδες που μπαίνω πολύ συχνά π.χ. mymgn, facebook και άλλα τέτοια sites, αλλά μάλλον τελικά θα το κάνω...

K-GOD-
13-03-2014, 03:09 PM
το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα γιατί θα ήταν λίγο βαρετό να βάζω συνέχεια τους κωδικούς σε σελίδες που μπαίνω πολύ συχνά π.χ. mymgn, facebook και άλλα τέτοια sites, αλλά μάλλον τελικά θα το κάνω...

Στην τελικη το να μοιραζεις σοβαρα στοιχεια στο ιντερνετ δεν ειναι και το πιο σοφο....

takyteiaima
13-03-2014, 03:47 PM
Me ena aplo keylogger boreis paneukola na hackareis opoiodipote kodiko se opoiodipote browser
Me tin proipothesi na boreis na to kaneis install sto pc pou xrisimopoiei