PDA

View Full Version : Πρόβλημα με μικρόφωνο.



G0dL1k3
11-04-2014, 03:35 PM
Ξαφνικά δεν δουλεύει το μικρόφωνο των ακουστικών μου.. Εκεί που έπαιζα μου είπαν ότι δεν ακούγομαι και πράγματι στις ρυθμίσεις, υπάρχει ως προεπιλογή, μιλάω αλλά δεν ανεβαίνουν τα πράσινα για να μου δείξει ότι μιλάω άρα δε δουλεύει.. Δούλευε μια χαρά μέχρι χθες. Έχω δοκιμάσει διάφορα, τα καλώδια δε νομίζω να είναι κομμένα τα κοίταξα.. Παρατήρησα πως όταν κάνω κλήση Skype στο Echo Sound και μιλάει αυτή, τότε ανεβαίνουν αυτά τα πράσινα στο μικρόφωνο, που σημαίνει ότι ξαφνικά το μικρόφωνο λειτουργεί ως ηχείο; Δε κατάλαβα, ίσως να το έκανε και πριν αυτό αλλά δεν ξέρω... Μπορεί να μη βοηθάω γιατί τα λέω λίγο όπως να'ναι απλά έχω φρικάρει τώρα δε καταλαβαίνω γιατί δεν δουλεύει ξαφνικά... Τι να κάνω;

BTW : Παρατηρώ και στο Skype, όταν πατάω επίτηδες πάνω στο volume για να ακούσω ήχο στο ακουστικό, ανεβαίνει η μπάρα του μικροφώνου... Σα να έχει καταλάβει ο υπολογιστής ότι το μικρόφωνο το θέλω σαν ηχείο... Δε καταλαβαίνω τι παίζει και πώς έγινε αυτό πραγματικά. Ελπίζω να μη χάλασε το μικρόφωνο..

G0dL1k3
11-04-2014, 03:36 PM
Παιδιά έκανα ''Test Microphone'' στο Steam και αντί να ακούγομαι εγώ, ακούγεται το τραγούδι που παίζει youtube. Στη θέση του μικροφώνου έχει μπει ο υπολογιστής; Δεν καταλαβαίνω..... Έβαλα ένα τραγούδι να παίζει και όταν πατάω ''Test Microphone'' ακούω ήχους από τον υπολογιστή αντί να ακούω το μικρόφωνο.

Fa1l3n.Ang3L.
11-04-2014, 03:44 PM
Κανε φορματ.

Πολυ πιθανο να χαλασε... Εγω αλλαζω ακουστικα καθε χρονο περιπου, με το μικροφωνο δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα συνηθως ξεχνιεμαι και σηκωνομαι απο το pc και παω wc, κουζινα etc χωρις να τα βγαλω με αποτελεσμα να τραβιεται το βυσμα και μετα απο 5-6 φορες χαλαει απο εκει..

2-3 φορες το εκοψα και εβαλα αλλο βυσμα αλλα ειναι διαδικασια... Μια φορα το πετυχα, την αλλη δεν δουλευε το Mic.

Call-me-Winner
11-04-2014, 03:56 PM
Πολυ πιθανο να χαλασε...

+1 αφού δεν άλλαξες ρυθμίσεις δν παίζει να είναι τεχνικό το πρόβλημα

G0dL1k3
11-04-2014, 04:10 PM
μα πως χαλασε ετσι στα καλα καθουμενα δε γινεται.. :(

G0dL1k3
13-04-2014, 02:32 PM
απλα πιστευω πως δεν εχει χαλασει γιατι νομιζω εχω το ιδιο προβλημα με τον τυπο απο εδω : http://www.techspot.com/community/topics/microphone-mirroring-my-speakers.181670/

Call-me-Winner
13-04-2014, 02:52 PM
Reinstall sound drivers. Επίσης πάνε στο Skype και δδιάλεξε την σωστή συσκευή ήχου κτλπ

G0dL1k3
13-04-2014, 05:26 PM
η σωστη ειναι, και οι οδηγοι ειναι ηδη οι καινουργιοι αφου παταω να το δει και λεει πως ειναι κομπλε.. γαμησε με

Fa1l3n.Ang3L.
13-04-2014, 10:10 PM
γαμησε με
http://i61.tinypic.com/sd1wqw.gif


Γιατι δε δοκιμαζεις αλλα ακουστικα ? Δανεισου απο καποιο φιλο η αγορασε αλλα ακουστικα που θα επιβεβαιωσουν ή θα διαψευσουν το γεγονος οτι τα ακουστικα σου ειναι για λαδομπογια χρωματος μπλε.