PDA

View Full Version : SOS!!!!HELP ME PC!!!



Anwnimos
14-03-2010, 10:13 PM
Ρε παιδια εχω εναν υπολογιστη(custom made)τετρα-πυρινος 2.33Gh με ραμ : ocz 2x2gb ,καρτα γραφικων : Gforce 9800GT ,μητρικη καρτα gigabyte : (Δεν θυμαμαι το μοντελο) σκληρο δισκο(ους) 2x2Tb και οι 2 Western Digital ο ενας ομως ειναι στην κατηγορια caviar green και ο αλλος δεν θυμαμαι , τροφοδοτικο ΟCZ 600W και 2 δισκοθηκες(εκει που βαζουμε τα cd με λιγα λογια)τα οποια δεν θυμαμαι τι ειναι....
Σημερα το πρωι εκανα διαμορφωση στον C:/ ετσι ωστε να μπορεσω να βαλω τα windows 7!Oμως ενω εκανε κανονικα το boot και το εβαζα να κανει μεσω του cd αυτο εκανε κανονικα το windows is starting και με εβγαζε στο φοντο των windows 7 εδειχνε διπλα απο το βελακι του ποντικιου οτι κατι φορτωνει αλλα μετα σταματουσε εκει...Δεν εβγαζε το παραθυρακι που λεει να βαλω τα ταδε windows στον ταδε τομο και δεν ξερω εγω τι....Δοκιμασα να ξανα περασω τα vista μα γινοταν το ιδιο....Ξερει κανεις γιατι?
Ευχαριστω προκαταβολικα και θα ηθελα να πω οτι να απαντησουν μονο οσοι ξερουν...Οχι ο καθε ασχετος διοτι ειναι ενα σοβαρο θεμα smile.gif!

Ελπιζω καποιος να γνωριζει τι εχει συμβει...Ειδαλως την τριτη θα παω στο e-shop για να το κοιταξουν....!

Darkbreath
14-03-2010, 10:25 PM
Λοιπόν θα τα πάρω τα βήματα με την σειρά και δες τι κανεις λάθος.
Εφόσον έχεις κανεις σωστά την διαμόρφωση
1. Πρέπει να κανεις ρυθμίσεις στα bios στην περιοχή
Boot Priority και να βάλεις ως πρώτο boot device το cd.
2.Απλά βάζεις το cd και θα σου κάνει install τα windows.

Εφόσον λες αυτό δεν γίνετε , βεβαιώσου ότι έκανες σωστά το format (διαμόρφωση) και ότι το cd που έχεις είναι ικανό να λειτουργήσει ως boot cd.

Anwnimos
14-03-2010, 11:01 PM
το Cd λειτουργει μιας και τα περασαν και σε αλλα 2 ατομα...η διαμορφωση για καλο και κακο εγινε σε ξενο υπολογιστη...μην ανησυχεις παταω το f12 κατα την εκκινηση ωστε να μου ανοιιξει το bios και βαζω το cd-rom να το κανω first boot και κατα αλλα συνεχιζει ετσι....

Anwnimos
14-03-2010, 11:17 PM
ευχαριστω τον φιλο darkbreath που προσπαθησε να με βοηθησει αλλα το φταιξα...Προφανως αντι να αρχισει μεσα σε λιγα δευτερα οπως και στα pc των φιλων μου εμενα ηθελε 2 λεπτα...οπως και να εχει τα περασα τα windows!!Ας κλειδωσει!

Kitethrower
15-03-2010, 07:40 AM
btw πως σου φανηκαν τα windows 7?!
Xp εχω αξιζει η αλλαγη?

Anwnimos
15-03-2010, 12:24 PM
καλα...Αλλα νομιζω πως μεχρι στιγμης xp are far the best....

PRObataki
15-03-2010, 12:58 PM
καλα...Αλλα νομιζω πως μεχρι στιγμης xp are far the best....

afto pou les to epsakses i apo filo sou to akouses??

anyway.. pare k mia ali apopsi.

Performance:

XP: 3.5 / 5
Vista: 3 / 5
Windows 7: 4.5 / 5


Networking:

XP: 3.5 / 5
Vista: 3 / 5
Windows 7: 4 / 5


Security:

XP: 3 / 5
Vista: 4 / 5
Windows 7: 4.5 / 5


Gaming:

XP: 4 / 5
Vista: 3 / 5
Windows 7: 4 / 5


Mobility:

XP: 3.5 / 5
Vista: 2.5 / 5
Windows 7: 4 / 5


Reliability:

XP: 3 / 5
Vista: 3.5 / 5
Windows 7: 3 / 5


Conclusion and Benchmark:

http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/windows-compared-windows-7-vs-vista-vs-xp-615167?artc_pg=8


piges:

http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/windows-compared-windows-7-vs-vista-vs-xp-615167?artc_pg=1