PDA

View Full Version : Runes – Ρουνοί



Archmage
04-06-2010, 12:44 PM
Runes – Ρουνοί


Τι είναι αυτά τα runes έχουν καμία σχέση με τα runes του hon και της dota ;
Όχι δεν έχουν καμία σχέση . Τα Runes στο LoL δίνουν μερικά bonus πχ + 0.32 damage
Από πού μπορώ να τους αγοράσω ;
Μπορείς να τους αγοράσεις από το store πληρώνοντας με IP ( Influence Points )
Πως τα χρησιμοποιώ ;
Αφού αγοράσεις ένα rune πηγαίνεις στο runebook το επιλεγείς και το σέρνεις πανό στο rune slot Προσοχή για κάθε level σου ξεκλειδώνετε ένα rune slot
Τι είναι τα tier ;
Υπάρχουν τρία tier 1 για κάθε 10αδα level δηλαδή tier 1 = 0 level tier 2 = 10 level tier 3 = 20 επίσης όσο μεγαλύτερο ίνα το tier τόσο καλύτερα είναι τα runes
Ποια είναι η διάφορα των Marks , Glyphs , Seals και Quintessence ;
Πέρα από την τιμή το κάθε από τα προαναφερθέντα εστιάζει περισσότερο σε ένα πράγμα πχ το Mark εστιάζει πιο πολύ στo Physical Attack δεν σημαίνει ωμός πως δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να αυξήσεις το mana του ήρωα σου
Τι είναι τα Rune page ;
Τα 2 Rune page που έχεις στο LoL μπορείς να τα γεμίσεις με διαφορετικά runes που να συνδυάζονται καλύτερα με διαφορετικούς ήρωες . Μεγάλη προσοχή πρέπει να δίνεις όταν ξεκινάς ένα game και όταν επιλεγείς τo runepage να επιλεγείς αυτό που έχει τα runes


Συμβουλές για τα Runes


Συμφέρει να πάρω runes tier 1 – 2 ;
Κατά την ταπεινή γνώμη τoυ Archmage δεν συμφέρει θα ταν καλύτερο να αγοράσετε έναν ήρωα ή να περιμένεις μέχρι να πας 21 level για τα tier 3
Τα runes παίζουν μεγάλο ρόλο ?
Τα Runes ( tier 3 πάντα ) παίζουν ρόλο κύριος στο early game και στο mid game καθώς στο late game δεν κάνουν τόση μεγάλη διάφορο ωστόσο βοηθάνε πολύ

TrelhBanana
04-06-2010, 01:47 PM
diafono ta runes xrisimeyoun para poly dld ine kati san na vazis pio polla masteries :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Archmage
04-06-2010, 02:46 PM
diafono ta runes xrisimeyoun para poly dld ine kati san na vazis pio polla masteries :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

diladi ena +6 damage 8a kani tin diafora otan o allos bara me 250 damage

shadowfiend-
24-08-2010, 07:07 AM
diladi ena +6 damage 8a kani tin diafora otan o allos bara me 250 damage

Egw sumfwnw me ton archmage , ta runes mexri kai to tier 2 den boithane katholou , kai allwste gia na paikseis ena sugkekrimeno build rune gia ton agaphmeno sou hrwa , i mia selida tier 3 sta 20 lvl tha sou kostisei gurw gurw sta 18000 IP .. dld ama kathese kai ta skorpas se hrwes kai se tier 1 .. dn tha pas pote me aksioprepeia sto lane .. tha se fane fb sto ranked game mesa sta xorta kai su tha klais :)

Demonas
24-08-2010, 11:15 PM
το να χρησιμοποιει καποιος τα ρουνς για τυπικα στατς ειναι πολυ επιφανειακο και δεν δειχνει την πραγματικη αξια των ρουνς! θα θεσω καποια παραδειγματα:

αν βαλεις καποιο ρουν που δινει σε καθε λεβελ +1,17 πχ κριτικαλ, για υπολογιστε αν εχει 10 τετοια πχ στο 18 λεβελ ποσο ++ θα ειναι το κριτικαλ σου ασχετα απο τα αιτεμς... επισης καλη χρηση ειναι για panetrate, ειτε αρμορ ειτε ματζικ! με σωστο συνδιασμο, επικεντροση σε ενα η το πολυ 2 στατς και με λιγη απασχοληση στον τσαμπ, τοτε τα ρουνς ειναι το κλειδι για μια νικη ανετα, και ενα ευκολο early game.

επισης μπορεις να αγορασεις κ αλλα ρουν πειτζ...!!! να τα ονομασεις κλπ!

εγω προσωπικα το πρωτο ρουν πειτζ το εχω με απ και ματζικ πενετρειτ για καταρινα που ειναι ο κυριος χαρακτηρας που παιζω, και το δευτερο με κριτικαλ και αρμορ πενετρειτ για ντι πι ες σαν τον μαστερ γι!

και ειμαι σιγουρος οτι πολλα παιδια που θελουν να το παιξουν προ, αδιαφορουν για τα ρουνς, και ειδα εναν τετοιον σημερα και το κορυφεο ηταν οτι ειχε clarity στην καταρινα... (clarity= mana refill, katarina-> dont use mana xD)

Arval
08-11-2010, 11:17 PM
ta runes the voithane para poli px egw exw 25 armor penetresion diladi kovo to armor ton adipalon gamato?

thirdian
10-11-2010, 06:02 PM
KAlispera se olous tou Greek Summoners-Legends ;)

Egw pantws meta apo mia matia sta runes mou k me kapoies diorthwseis (mias k den to eixa parei k polu sta sovara toson kairo to olo subject me ta runes), ta allaksa, ekana tier 3 oti mporousa me ta IP pou eixa k eftiaksa rune pages gia kathe style pou paizw (px DPS, Tank klp)
Kai ontws h diafora pleon einai terastia mias k twra ta stats fainontai na exoun anevei k to paixnidi egine prgmatika endiaferon.
Psakste to oloi osoi exete ftasei pleon sto lvl 30 kai diaxeiristeite orthws tous IP pontous sas wste na domeisete ta rune pages!H diafora einai megalh.
Yparxoun apeiroi tropoi na symvouleyteite domes kai na allaksete analoga sta gousta sas.O pio eykolos tropos einai ston client pou mporeite na checkarete runepages megalwn paixtwn k pou exoun liwsei to game hdh.
Parepiptontws eimai lvl 29 twra k legomai "screamager" ingame.
Den eimai pro alla me ton kairo veltiwnomai k mathainw ;D
Mhn ksexasete ta runes!Einai apo ta pio vasika stoixeia tou paixnidiou

Cheers!
Ta leme online!

bEy0nDAnApIr0S
21-11-2010, 07:20 PM
τα runes παιζουν σημαντικο ρολο , ειδικα ως προς το damage

BlackDePhiL
24-11-2010, 01:45 PM
Eιναι αληεθεια πως τα runes, ειναι ''θειο'' δωρο να τα εχεις,καθως συμβαλουν σημαντικα στην βελτιωση των stats.

V3noM)
01-05-2011, 04:10 AM
Αρχισα και εγω να παιζω ΛΟΛ 2 μηνες πριν.
Αρχικα συνχαρητηρια στον Archmage για τα commentaries που κανει. Ειδα σημερα ενα που επαιζες amumu.
Και το αλλο.
Εχω αρκετα παιδια στο νετ 30αριδες και μου μαθενουν οσο μπορουν , αλλα οσο περναει ο καιρος βελτιωνομαι.
Ειμαι καπου στα 23 λεβελ και οι main μου ειναι η Lux και η Ashe.
Παιζω και τους free για να μαθαινω τα skills τους και να ξερω τι να περιμενω αν τους εχω απεναντι.
Εκανα την βλακεια να αγορασω αρκετους hero ( εβλεπα καποιον να βιαζει με TF πχ και πηγαινα και τον αγωραζα , τωρα δεν τον παιζω καν ) και δεν ειχα IP .
Aγορασα καπου στα 6 Τ3 runes για την Lux. (Magic pen)
Τι λενε αξιζει να συνεχισω να παιζω για να μαζεψω η να κανω ενα new account και να μαζεψω IP ?

Archmage
03-05-2011, 05:26 PM
Αρχισα και εγω να παιζω ΛΟΛ 2 μηνες πριν.
Αρχικα συνχαρητηρια στον Archmage για τα commentaries που κανει. Ειδα σημερα ενα που επαιζες amumu.
Και το αλλο.
Εχω αρκετα παιδια στο νετ 30αριδες και μου μαθενουν οσο μπορουν , αλλα οσο περναει ο καιρος βελτιωνομαι.
Ειμαι καπου στα 23 λεβελ και οι main μου ειναι η Lux και η Ashe.
Παιζω και τους free για να μαθαινω τα skills τους και να ξερω τι να περιμενω αν τους εχω απεναντι.
Εκανα την βλακεια να αγορασω αρκετους hero ( εβλεπα καποιον να βιαζει με TF πχ και πηγαινα και τον αγωραζα , τωρα δεν τον παιζω καν ) και δεν ειχα IP .
Aγορασα καπου στα 6 Τ3 runes για την Lux. (Magic pen)
Τι λενε αξιζει να συνεχισω να παιζω για να μαζεψω η να κανω ενα new account και να μαζεψω IP ?

na kanis new account 8a sou dosi ena mikro ip boost alla den variese na pigenis pali 30 lvl :P ?

euxaristo gia ta kala sou logia

Kyuubi)NineTail
03-05-2011, 05:29 PM
LoL έχω και εγώ αρχήσει να παίζω πριν ένα μήνα. Εξαιρετικό παιχνίδι.
Τα runes πιστεύω πως χρησιμεύουν για άτομα άνω τον 20 level(20level+)
Και συνήθως, εξαρτάτε απο τον ήρωα που θα παίζεις και το πως θα τον παίξεις.

G.ViruS
07-05-2011, 09:24 PM
=>Blade<=;515113']LoL έχω και εγώ αρχήσει να παίζω πριν ένα μήνα. Εξαιρετικό παιχνίδι.
Τα runes πιστεύω πως χρησιμεύουν για άτομα άνω τον 20 level(20level+)
Και συνήθως, εξαρτάτε απο τον ήρωα που θα παίζεις και το πως θα τον παίξεις.

op ela re paizeis LoL ?: ) SViruS einai to name m mesa an 8es kane add

Paizo Nocturne kai mamaei kai dernei pisteyo einai OP Champion ; P oso gia ta runes nai paizei simadiko rolo ama pas full armor penetration 8a exeis kapou -25 stin arxh .. i adistixa ama pas atk speed 8a eisai +25% : ) apo 20lvl kai meta omos den aksizei tier 1 -2

Ant1
27-02-2012, 08:47 PM
ASHE Gia Panta :S To Runes Pote Den Ta Exw Pirakseis :S

V3noM)
09-03-2012, 05:40 PM
Τι Noob ημουν τοτε .. ακουσε 'κει main lux