PDA

View Full Version : Need help .



Lafayette
09-12-2010, 07:46 PM
Καλησπέρα σε όλα τα καμάρια μας . :) Λοιπόν θα ήθελα να αναφερθώ σε ενα συγκεκριμένο θέμα που δε γνωρίζω αν το παθένουν πολλοί , αλλά τώρα τελευταία το παθένω εγώ και συνέχεια .. Το προβληματάκι μας αφορά το αγαπημένο μας FPS (frame per second) . Όλοι γνωρίζουμε πως το FPS πρέπει να ειναι στα όρια περίπου 40-64 το full . Το δικό μου FPS δεν είχε ποτέ κάποιο τραγικό πρόβλημα για να κουράσει τόσο πολύ , το pc μου είναι απο δουλειά του πατέρα μου και δεν είναι ας πούμε το καλύτερο pc αλλά κάτι νιώθει .. Το δικό μου FPS ήταν περίπου 55-56 έτσι πήγαινε πάνω-κάτω .. Ξαφνικάαα λοιπόν , αρχίζει και κατάρέει . Το χειρότερο είναι πως στην αρχή είναι όλα οk kai ξαφνηκά πέφτει στο 8-9-10 για περίπου 15 με 20 δευτερόλεπτα και μετά ξαναανεβένει ... Αυτό το κάνει ας πούμε κάθε 5 λεπτά .. Έχω ψάξει να δω αν έχω βάλει καταλάθος κάποιο πρόγραμμα να τρέχει απο πίσω κάθε τόσο και τραβάει resources και χαλάει το game . Η δέυτερη σκέψη μου είναι στους drivers ή στην κάρτα γραφικών .. Με έλκει περισσότερο το 2ο γιατί αν είχα κάνει κάτι στους drivers μου θα το ήξερα .. Αν όμως είναι το 2ο , γιατί δεν έγινε από την αρχή που έβαλα το DotA ; H 3η σκέψη μου είναι να κάνω ένα format να τελειώνω πράμα που δε θέλω τόσο . :S
Ποιά είναι η δική σας γνώμη ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Lafayette
13-12-2010, 01:23 AM
Any suggestions ? :(

jimkills
13-12-2010, 01:33 AM
Λογικά κάτι τρέχει με τη κάρτα γραφικών σου.Εφόσον λες για παιχνίδι δεν υπάρχει κάτι άλλο που να σχετίζεται με αυτό τόσο πολύ όσο η κάρτα.Η γνώμη μου είναι να το κάνεις το φορμάτ να δεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα.Αλλιώς τσέκαρε το hardware αν έχει πάθει τίποτα...

BGX
13-12-2010, 05:03 AM
ta perisotera provlimata diorthononte me restart tou pc xa0xa kata ta alla checkare tin karta grafikon

DaRkShInEsS
13-12-2010, 09:05 AM
Me ena format kathe 5 6 mines , dn tha exis provlimata.

9per10gangs
13-12-2010, 01:16 PM
Mallon ftaiei h karta grafikwn...8elei episkeuh....to lew giati emena to pc otan empena dota meta apo liga lepta ekline h o8wnh alla to pc dn esbise...phga alla3a karta grafikwn kai twra ola mia xara einai....auto einai peripou paromoio!

GG_serraios_!
13-12-2010, 01:21 PM
Oson afora to paixnidi exei sxesei me tn karta grafficon . Koita3e tn .. To format na t kneis gt xreiazetai se ola ta pc ane3artita an parousiazoun problima.. Koita3e episis tn skliro sou mipws einai ekei to prob